„Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

25.05.2022 21:45

Vláda a odbory se dnes na zvyšování platů ve veřejné sféře nedohodly kvůli inflaci. Ve vyjednávání chce kabinet pokračovat 7. června, až bude mít data o vývoji platů v prvním pololetí tohoto roku. „Vláda jen slibuje, nic nesplní, hraje o čas,“ uvedl v pořadu Interview ČT24 předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, podle něj jsou požadavky odborů oprávněné, navýšením platů nehrozí inflační spirála. Vládu varoval, že jestli nezačne pomáhat, odbory paralyzují stát.

„Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek

Anketa

Jste pro schválení „manželství pro všechny“?

3%
95%
hlasovalo: 15867 lidí
„Bylo by velice dobré, kdyby se státním úředníkům zvedly platy o osm procent do konce roku, ale myslím si, že vláda je rozhodnuta, že nechce zvedat platy ve státní sféře, a bude dělat vše pro to, aby je nezvedla. Bude stále argumentovat, že hrozí deficit státního rozpočtu a že se bojí inflace,“ řekl odborový předák úvodem k dnešnímu jednání odborů s vládou o růstu platů.

Zástupci vlády dnes uvedli, že jsou připraveni platovou situaci zaměstnanců řešit, ale že se chtějí poradit. Takové vyjádření však Dufek nepovažuje za nic, co by odboráře mělo uklidnit. „Já si myslím, že vláda vždy naslibuje hory doly a pak se nic nesplní. Myslím si, že hraje o čas,“ vyslovil svůj názor.

Platy ve státní sféře by podle něj měly růst, byť mzdy zaměstnanců soukromých zaměstnavatelů rostou o poznání pomaleji. „Je jenom otázka, jak to bude vypadat v září, kdy se bude podle mě lámat chleba, protože situace není dobrá. Do státní sféry patří hasiči a další obory, které si to zaslouží,“ odmítl Dufek, že by to vůči zaměstnancům soukromého sektoru bylo nespravedlivé.

Podle informačního systému o průměrném výdělku zaměstnával loni veřejný sektor 656 500 lidí. Polovina z nich vydělávala přes 41 921 korun hrubého měsíčně. Průměrný plat ve veřejné sféře činil 44 782 korun. Policistům, hasičům či pracovníkům sociálních služeb se letos od ledna zvedl základ výdělku neboli tarif o 700 korun. Učitelé si polepšili o dvě procenta, zdravotníci o šest procent. Úředníkům stejně jako pracovníkům kultury, nepedagogům ve školství a dalším profesím se pro letošek výdělek zmrazil.

Průměrný výdělek státních zaměstnanců podle něj zvyšují platy na ministerstvech: „Samozřejmě že ve státní správě máte i vedoucí funkce na jednotlivých ministerstvech a ty na sobě v žádném případě nešetří. Tedy ten průměrný výdělek ve státní správě je daleko nižší, než se uvádí,“ řekl s tím, že je chyba, že státní úředníci neuvádějí, jaké pobírají platy.

Počet státních úředníků by se podle něj mohl značně snížit, mnohdy jsou zbyteční: „Jsem přesvědčen, že v některých případech je potřeba státní úředníky jednoznačně snížit,“ konstatoval odborář.

Zvyšovat platy by se podle Dufka mělo i v rekordní inflaci, odmítá, že by se tím roztočila ve velkém inflační spirála: „Rozhodně to tak není. Jsem přesvědčen, že se vláda rozhodla likvidovat deficit státního rozpočtu navýšením inflace a vymklo se jí to z rukou. Protože na zvyšující se ceny energií, a hlavně elektrické energie, jsem upozorňoval loni v dubnu na tripartitě,“ řekl s tím, že inflace není vyvolána jenom občany České republiky.

„Je naprosto nehorázné, že ČEZ prodává elektriku někde na burze v Lipsku a neprodává ji přímo v České republice, ač je to státní podnik,“ rozohnil se následně.

„Vláda by se konečně měla začít starat o hospodářství, aby pomohla jak malým podnikatelům, tak velkým. Měla by řešit inflaci tím, že když sáhne na ceny elektrických energií, že sáhne na ceny pohonných hmot. A co si budeme vyprávět, musí sáhnout i na ceny plynu, protože není možné, aby tu německé firmy nakupovaly plyn za pár korun a nám to prodávaly za takové hříšné peníze. To se to podniká, když se takovýmto způsobem rabuje rozpočet rodin,“ uvedl.

Hrozí podle Dufka jinak stávky a demonstrace? „Samozřejmě. Věřím, že pan premiér Fiala pochopí, že je třeba jednat. Mrzí mě, že jsme ho několikrát žádali o mimořádné jednání tripartity a furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit,“ varoval Dufek, že se může opakovat demonstrace podobná té na Václavském náměstí, kde sám před deseti lety hrozil Nečasově vládě generální stávkou a vyzýval ji k demisi.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Raketový útok na Moskvu! Proč to novinář z Rozhlasu vypustil? Vadim Petrov má zlé tušení

16:18 Raketový útok na Moskvu! Proč to novinář z Rozhlasu vypustil? Vadim Petrov má zlé tušení

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov se na své sociální síti rozepsal o přípra…