„Je to válka,“ zaznělo v ruské TV. A návrh, aby do ní Rusko šlo naplno. „Jakmile vám to tam, vy sv*ně, dopadne...“

27.5.2022 10:40 dop. | On-line

Z Ruska se opět stupňují výhružky, naznačující, že by někteří tamní politici raději použili jaderné zbraně, než aby připustili možnou prohru Ruska na Ukrajině. „Můžeme jako hlavní jaderná velmoc prohrát? Vážně?“ odmítl poslanec ruské Státní dumy Alexej Žuravljov a naznačil, že by jaderné hlavice mohly dopadnout na Evropu. Ta podle něj nemá na výběr. „Pokud nemůžete přijmout naše požadavky, tak my vás je donutíme přijmout,“ uhodil Žuravljov k odmítnutí ruských podmínek německým kancléřem Olafem Scholzem. Amerika podle něj po jaderném útoku na Evropu nezasáhne.

„Je to válka,“ zaznělo v ruské TV. A návrh, aby do ní Rusko šlo naplno. „Jakmile vám to tam, vy sv*ně, dopadne...“
Foto: Repro Youtube
Popisek: Odpal jaderné střely

Anketa

Jste pro razantní navýšení výdajů na obranu?

3%
96%
hlasovalo: 43652 lidí
Žuravljov se ve vysílání státní televize Rossija 1 rozohnil při debatě o ruském postupu na Ukrajině. Dosti neklidně hovořil zejména o zbraních, kterými Západ pomáhá Kyjevu při obraně před ruskou invazí. „Posbírali staré zásoby zbraní ze skladů a neposílali to Ukrajině… Ale čeho chtějí dosáhnout?“ divil se.

Následně pokračoval s líčením, že se v současné době v polských výcvikových střediscích Ukrajinci cvičí v používání nejnovějších zbraní NATO. „Co myslíte, že tam (na Ukrajině) bude umístěno? Neustále ničíme to, co tam je teď. Sami začínáme mít potíže a najednou se objevují nové zbraně a přichází vycvičený personál. Čím je asi tak máme zničit?“ máchal ruský poslanec rozčíleně rukama.

Ruská ekonomika podle něj stále není „mobilizovaná na válku“. „Nic se neděje! Protože provádíme speciální vojenskou operaci. Jelikož se nejedná o válku, obálky ještě nikdo neotevřel. Kdo má co dělat? Nikdo to neví,“ hřímal politik a poukázal tak na možnost, že by se země brzo měla ocitnout ve stavu válečné ekonomiky, což by znamenalo pevné řízení ruského hospodářství ze strany státu.

Rusko by se podle něj mělo soustředit zejména na zbrojení. „Myslíte, že můžeme vyrábět Iskandery dál? Několik měsíčně? Stačí nám to? Samozřejmě že ne, až NATO začne zavádět své nejnovější zbraně,“ netajil se.

Žuravljov přitom zopakoval, že jde podle něj už nejen o „speciální vojenskou operaci“, jak válku na Ukrajině označuje ruská propaganda, ale o válečný konflikt. „Provádíme speciální vojenskou operaci, ale myslím, že je to válka. Jak všichni víme, není to válka proti Ukrajině, je to válka proti Západu,“ padlo. Přestože po začátku invaze na Ukrajinu hrozila za použití slova „válka“ v souvislosti s konfliktem Rusům až vězení, v posledních době, se po sériích neúspěchů Ruska na frontě již o válce hovoří stále více i ve státních médiích.

Politik se při svém plamenném proslovu následně ještě více rozlítil a začal tvrdě šít do německého kancléře Olafa Scholze – za to, že odmítá přistoupit na ruské požadavky.

„(Scholz) řekl, že Německo nemůže přistoupit na podmínky nadiktované Ruskou federací. Kdo sakra jsi, ty hajzle? To si jako myslíš, že my máme akceptovat tvoje podmínky? Co? Hádej! Pokud nemůžete přijmout naše podmínky, tak vás je donutíme přijmout,“ burcoval politik ve vysílání státní televize.

Vyhrožoval i použitím jaderných zbraní. „Pokud nás donutíte použít jaderné zbraně, nebudeme mít na výběr! A jakmile vám to tam, vy svině, dopadne, tak tedy dost pochybuji, že by se USA opovážily napadnout Ruskou federaci. Nepohnou ani brvou. Řeknou Evropanům, ať si to vyřeší sami. To je to, co se stane! Přesně jako když říkají Polákům, aby tam (na Ukrajinu) šli,“ hřímal politik, podle něhož to, že se Ukrajina může bránit pomocí dodaných zbraní „eskaluje situaci“.

Jaderná velmoc Rusko podle něj tak nikdy nemůže prohrát. „Myslí si snad, že Rusko prohraje? To je šílenství! To si ten debil vážně myslí, že můžeme prohrát?“ ukázal na Scholze. „My, jaderná velmoc! Jako hlavní jaderná velmoc můžeme prohrát? Vážně? Jak si to vůbec představuje?“ nechápal Žuravljov. Že by Rusko mělo označit za chybu napadení Ukrajiny nebo okupaci ukrajinského Krymu přitom označil za něco „neuskutečnitelného“. Naznačil, že raději než to by Moskva použila jaderné hlavice. „Nakonec budeš rozsekanej na kousky a Američané řeknou: ‚Nic strašného, hlavně nestřílejte na nás,‘“ padlo znovu směrem k německému kancléři.

„Tak to prostě bude, ale on to nepobírá. Co má v hlavě, že to nedokáže pochopit? Mezitím si v Davosu zpívají ‚na-na-na-na-na‘ a myslí si, že je všechno v Evropě skvělé,“ dodal ještě.

Není to poprvé, co Žuravljov zmínil použití jaderných hlavic. Že by Rusko mělo přistoupit k vypálení jaderných zbraní, navrhoval politik pod tíhou ruských neúspěchů na frontě již v druhé polovině dubna. Odlišný byl pouze cíl hlavic. „Jeden Sarmat a je to. Britské ostrovy už nebudou existovat,“ chtěl tehdy Žuravljov před Německem vypálit na Velkou Británii.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rakTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mainstream by s ním měl problém... Krameriovu cenu získal Martin Nezval. Z jeho knihy zamrazilo i Baštovi

21:02 Mainstream by s ním měl problém... Krameriovu cenu získal Martin Nezval. Z jeho knihy zamrazilo i Baštovi

„Je třeba intenzívně uvažovat, jak snížit průměrnou inteligenci nadbytečného lidstva, aby se dalo ef…