Lidé co měli doporučit Mlejnka to popírají. Rakušan: Reference nemám, ale ukázal mi SMS

16.08.2022 18:06

Nový šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek je probíranou postavou. Kdo ho doporučil na jeho post? Mlejnek totiž v minulosti udržoval kontakty s Michalem Redlem, jenž byl údajnou hlavou skupiny, kterou policie stíhá kvůli korupci. Na doporučení Mlejnka se ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) ptaly Seznam Zprávy, konkrétně reportér Janek Kroupa.

 Lidé co měli doporučit Mlejnka to popírají. Rakušan: Reference nemám, ale ukázal mi SMS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) původně tvrdil, že Mlejnka mu na post šéfa civilní rozvědky doporučovali minimálně dva lidé. A právě to provázejí v současné době pochybnosti, neboť dva jmenovaní vojenští rozvědčíci, na něž se odvolával, popřeli, že by s ním o Petru Mlenkovi mluvili. Pochybné reference dokonce začala zkoumat i vnitřní inspekce Vojenského zpravodajství. 

Reportér Janek Kroupa se následně ministra jal na osoby ptát – jak na pana Jílka, jenž popřel, že by s Rakušanem mluvil, tak na Bartovského. Rakušan však na první zprávu neodpověděl.

„Mohl byste prosím říci, kdo vám doopravdy pana Mlejnka doporučil? Byl to pan Redl?“ zeptal se pak znovu Kroupa Rakušana. A ten odpověděl: „Pane Kroupo, jednou provždy: nebyl to pan Redl, kterého neznám a nikdy ve svém životě jsem ho neviděl. Reference od obou zmiňovaných pánů jsem měl, přestože jsem se jich na něj neptal osobně, v tom není rozpor. Osobně jsem o Petru Mlejnkovi hovořil s již zmíněnými generálem Opatou a generálem Řehkou. Jejich reference byly pozitivní,“ zmínil Rakušan. 

Kroupa se ptal dál: „A kdo Vám dal jejich reference? Mlejnek? Písemné? Jak ty reference vypadaly? Oni kontakt s Vámi popírají.“ Rakušan dodal, že netvrdí, že byli v kontaktu. „V kontaktu jsem byl s výše zmíněnými generály. Pan Mlejnek mi předal kontakty na lidi, kteří písemně potvrdili ochotu dát kladné reference, což jsem osobně viděl,“ napsal.

„Ať tomu rozumím správně: Mlejnek napsal, že oni jsou jeho reference a to vám ukázal?“ zeptal se dále Kroupa a Rakušan mu odpověděl, že Mlejnek mu ukázal jejich zprávy, že jsou připraveni poskytnout reference. On sám byl podle svých slov v osobním kontaktu s lidmi, které zná a důvěřuje jim. Zprávy podle svých slov ukázat nemůže, neb je v telefonu nikdy neměl, pouze danou komunikaci s nabídkami pozitivních referencí viděl. Sám Mlejnek doporučení Seznam Zprávám zatím neukázal.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

zásah

Jak vysvětlíte razii u vás na ministerstvu? A vyvodíte nějakou osobní zodpovědnost? Přeci jen, za to, jak jsou zakázky zadávány jste přeci zodpovědná vy. Tady se pořád mluví o úsporách, přitom na obraně se utrácí o 106 a evidentně ne transparentně.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

20:19 Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

Účastníkům konference o dezinformacích se v Poslanecké sněmovně dostalo informací od ředitele BIS Mi…