„Ministryně obrany Jana Černochová dnes spolu se svým americkým protějškem Lloydem Jamesem Austinem ve Washingtonu, D.C., podepsala Dohodu mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o spolupráci v oblasti obrany,“ stojí doslova ve tweetu, který zveřejnilo Ministerstvo obrany České republiky.
Na zmíněné sdělení reagoval bývalý ministr financí a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek.
Jako občan ČR jsem rád a vděčný. Smlouva posílí bezpečnostní záruky naší země vůči agresorům, zejména vůči Rusku, které je dnes pro nás největší bezpečnostní hrozbou. Jeho „pátá kolona“ u nás bude řvát stejně, jako řvala proti radaru. Tentokrát to ale dotáhneme do konce.?? https://t.co/Rmg1Gd6ZCs
— Miroslav Kalousek???????? (@kalousekm) May 23, 2023
„Jako občan ČR jsem rád a vděčný. Smlouva posílí bezpečnostní záruky naší země vůči agresorům, zejména vůči Rusku, které je dnes pro nás největší bezpečnostní hrozbou,“ je si jistý Kalousek a pokračuje s tím, že ruská ‚pátá kolona‘ u nás bude řvát stejně, jako řvala proti radaru.
„Tentokrát to ale dotáhneme do konce,“ je přesvědčen známý politik a glosátor, že se nebude opakovat situace, kdy se veřejné mínění postavilo proti umístění amerických radarů na našem území, ke kterému vlivem i dalších okolností nakonec nedošlo.
Svůj souhlas se smlouvou vyjádřil i bývalý ministr a člen ODS Pavel Drobil.
„Tato smlouva má dva rozměry. Ten vážný – další jasné a nedvojsmyslné přihlášení se Česka k Západu (žádná politika všech azimutů a stavění benešovských mostů),“ napsal k tomu Drobil.
„A pak ten ještě vážnější – ta slast při pomyšlení, jak bude po dnešku nablito v dezolátsko a chcimírovských alejích,“ dodal ještě s poukazem na ty, kterým se obsah smlouvy zamlouvat nebude.
Na podpis smlouvy reagoval i režisér a novinář Reflexu Martin Bartkovský.
Sešlo se pár komunistů a individuí z Václaváku. Muž v „géčkovém“ mercedesu pouští nahlas Born in the USA a odjíždí. pic.twitter.com/3RpKFqpVzZ
— Martin Bartkovský (@bartkovskym) May 23, 2023
„Komunisté a chcimíři protestují před americkou ambasádou proti obranné smlouvě Česka s USA, kterou dnes podepisuje Jana Černochová. Dokument posílí bezpečnost naší země, demonstranti tvrdí, že je to ztráta suverenity a zvací dopis US Army. Šel jsem se na ně podívat a glosuji,“ napsal včera a skutečně připojil několik postřehů z probíhajícího protestu.
„Sešlo se pár komunistů a individuí z Václaváku. Muž v ‚géčkovém‘ mercedesu pouští nahlas Born in the USA a odjíždí,“ napsal Bartkovský na úvod svých glos.
Dále přidal fotografie lidí s ruskou a sovětskou vlajkou, i komentář náhodného kolemjdoucího.
„Všechny bych vás pověsil, vy kurvy komunistický,“ zakřičel podle novináře na shromáždění starší pán a šel dál dolů na Malostranské náměstí.
„Co naplat, to je ten primitivní český antikomunismus,“ okomentoval to ještě Bartkovský a pokračoval.
Nějaká paní huláká do megafonu, že doufá, že ji slyší ministryně Černochová, která má prý hlavu v americkém zadku tak hluboko, že slyší jen šustění krvavých dolarů. pic.twitter.com/d08WO0hNnD
— Martin Bartkovský (@bartkovskym) May 23, 2023
„Nějaká paní huláká do megafonu, že doufá, že ji slyší ministryně Černochová, která má prý hlavu v americkém zadku tak hluboko, že slyší jen šustění krvavých dolarů.“
Se smlouvou, kterou podepsala Černochová ve Washingtonu ale nesouhlasí ani někteří čeští politici.
„Jedná se o návštěvu a smlouvu, která byla a je dlouhodobě utajována před českými občany i zákonodárci a která by zásadním způsobem omezila suverenitu naší země a umožnila by na našem území americké armádě a jejím příslušníkům nejrůznější privilegia mimo právní řád České republiky,“ napsal na svůj facebook třeba předseda SPD Tomio Okamura.
„Spojené státy by zde mohly využívat některá vojenská zařízení a prostory či uskladňovat vojenský materiál a zbraně,“ je si lídr opoziční strany jistý a zároveň dodává, že by smlouva rovněž umožnila vybudovat u nás americkou vojenskou základnu.
„Nejedná se tak o standardní vyváženou dvoustrannou obrannou smlouvu dvou států, ale mnohem spíše o smlouvu o budoucí vojenské přítomnosti USA v České republice,“ varuje Okamura.
Navrhovaná smlouva je navíc podle něj bezprecedentním způsobem deset let nevypověditelná, a tudíž závazná minimálně pro další dvě budoucí české vlády, které s ní nemusejí souhlasit.
„Kromě toho žádná ze stran současné vládní koalice neměla uzavření takové smlouvy ve svém volebním programu,“ upozorňuje ještě Okamura na fakt, že o podobné smlouvě nepadlo před parlamentními volbami ani slovo.
„Hnutí SPD zásadně odmítá přítomnost jakýchkoli cizích vojsk i existenci cizích vojenských základen na území suverénního českého státu,“ uzavřel Tomio Okamura svůj příspěvek.
Jiného názoru je ale jeho kolega z poslaneckých lavic Martin Exner, který v Parlamentu reprezentuje hnutí STAN.
„Píšou mi lidé, že smlouva o obranné spolupráci s USA je nebezpečná a vazalská. Prý nechtějí ‚cizí‘ vojska na našem území,“ zmiňuje na úvod obavy českých občanů, které nejsou nepodobné těm, které vyjádřil i zmíněný předseda SPD Okamura.
„Jako pamětník poměrů a silničních kontrol v sovětském vojenském prostoru Ralsko jim odpovídám takto,“ napsal dále Exner a připojil svoje argumenty, proč smlouvu s USA vítá.
„Česko je ve světovém měřítku velmi malé, a tudíž zranitelné,“ uvádí Exner první svoji obavu.
„Má obyvatel jako Hanoj s předměstími, armádu jako ruská základna v Kaliningradu, ovšem bez jaderných zbraní, a ekonomiku menší než Bavorsko,“ upozorňuje poslanec na mizivý význam a postavení naší republiky.
„Proto potřebujeme být v silných svazcích s demokratickými zeměmi – v EU a v NATO. USA je náš spojenec, a proto je smlouva o obraně v českém zájmu,“ plyne podle něj z výše uvedeného.
„Ostatně, kdyby nás v 1945 osvobodili Američané, neměli bychom tu okupaci 1968 a 44 let komunismu,“ je si poslanec jistý.
„Podpisu této smlouvy se nemusíte obávat. Ostatně ji má už 24 zemí NATO a nic se jim ze strany USA (a ani ze strany Ruska) nestalo,“ dodává ještě Martin Exner a mírní tak obavy českých občanů.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA