„Po*ral lidem život.“ Blití na Kellnera vrcholí. Ale novinka

29.03.2021 15:32

Několik hodin po oznámení smrti miliardáře Petra Kellnera levicové a ultralevicové účty českých sociálních sítí chrlí ostré příspěvky. Marxistická alternativa označila Kellnera za „jednu z hlav kapitalistické hydry“. Podobně se vyjadřují i další účty. Na druhou stranu se ozývají jednotlivci i instituce, kterým Kellner filantropicky přispěl. A svůj díl nadále dostává pirátská poslankyně Olga Richterová, která již svůj příspěvek nicméně smazala a omluvila se. Jiní se tedy rozhodně neomlouvají.

„Po*ral lidem život.“ Blití na Kellnera vrcholí. Ale novinka
Foto: Reprofoto výroční zpráva PPF
Popisek: Miliardář Petr Kellner (1964-2021)

„Nenechal jsem na něm nit suchou, když žil. Takže teď budu držet hubu, protože cokoli jiného by byla blbost,“ napsal senátor Václav Láska, který v minulosti Kellnera kritizoval zejména kvůli jeho společnosti Home Credit. 

Nenechal jsem na něm nit suchou, když žil. Takže teď budu držet hubu, protože cokoli jiného by byla blbost.

— Václav Láska (@VaclavLaska) March 29, 2021

Jako jedna z prvních se k úmrtí Kellnera vyjádřila i pirátská poslankyně Olga Richterová. Záhy však svá slova upravila a za ta původní se omluvila.

Poslankyně Richterová totiž v reakci na Kellnerovu smrt napsala: „Další připomenutí, že peníze nejsou zdaleka vše. Mnohdy spíš naopak.“

Anketa

Je smrt Petra Kellnera ztrátou pro Českou republiku?

77%
11%
hlasovalo: 14370 lidí

Richterová se po chvíli zamyslela, svůj první status smazala, omluvila se a napsala jiný.

„Myslím na to, jak jsme všichni křehcí a smrtelní. Před chvilkou jsem napsala nevhodnou formulaci. Toto mělo být jádro. Upřímnou soustrast všem, kteří přišli o své blízké či svého blízkého,“ rozvedla své původní myšlenkové pochody Richterová.

Smrt Petra Kellnera

Smrt Petra Kellnera

„Napsala jste to dobře, protože je to autentické. Aspoň je jasné, jak to cítíte na první dobrou. Důležité vědět, hlavně pro ty, kteří se Pirátům chystají uvěřit,“ poznamenal ke slovům Richterové novinář Dalibor Balšínek.

Napsala jste dobře, protože je to autentické. Aspoň je jasné, jak to cítíte na první dobrou. Důležité vědět, hlavně pro ty, kteří se Pirátům chystají uvěřit.

— Dalibor Balšínek (@balsinek) March 29, 2021

„Ještě nedávno tato paní na soudu plakala, že je obětí konspiračních teorií a lidé se na ní dopouštějí slovních útoků. Sama si přitom neodpustila kopnout si do mrtvé osoby,“ pustil se do Richterové také novinář Arsen Lazarevič.

Ještě nedávno tato paní na soudu plakala, že je obětí konspiračních teorií a lidé se na ní dopouštějí slovních útoků. Sama si přitom neodpustila kopnout si do mrtvé osoby. pic.twitter.com/hGWAPkwI1L

— Arsen Lazarevič (@Master_Lazarus) March 29, 2021

„Problém Pirátů spočívá v tom, že nevíme, co si vlastně myslí. Pokud jim teda ‚neujede‘ něco v tweetu, který záhy smažou,“ dodal také Filip Nekola.

 

S noblesou na Kellnera zavzpomínal lékař Marián Hajdúch. „Petr Kellner byl mimo jiné jedním z prvních investorů do biomedicíny & biotechnologií v ČR. Založil společnost Sotio, stimuloval zájem řady dalších investorů o výsledky akademického výzkumu, čímž se zasloužil o rozvoj tohoto perspektivního odvětví. Úpřímnou soustrast rodině. R.I.P.,“ uvedl.

Petr Kellner byl mimo jiné jedním z prvních investorů do biomedicíny&biotechnologií v ČR. Založil společnost Sotio, stimuloval zájem řady dalších investorů o výsledky akademického výzkumu, čímž se zasloužil o rozvoj tohoto perspektivního odvětví. Úpřímnou soustrast rodině. R.I.P.

— Marián Hajdúch (@marian_hajduch) March 29, 2021

Jedna ze vzpomínek patřila také ženě vystupující pod jménem ESTER. „Petr Kellner mi čtyři roky platil školu, a kdybych se rozhodla, že tam chci studovat i nadále, tak by to bylo osm let. Takhle to financoval spoustě dalších dětí, které studovaly u něj, a později jim platil i zahraniční univerzity. Zjistěte si o lidech aspoň něco, než začnete píčovat,“ poznamenala studentka Kellnerovy školy Open Gate.

Petr Kellner mi 4 roky platil školu a kdybych se rozhodla, že tam chci studovat i nadále, tak by to bylo 8 let. Takhle to financoval spoustě dalších dětí, které studovaly u něj a později jim platil i zahraniční univerzity. Zjistěte si o lidech aspoň něco, než začnete píčovat.

— ESTER (@furt_v_lihu) March 29, 2021

„Petr Kellner byl úspěšným podnikatelem a investorem, ojedinělým v celé střední Evropě. Začal kupónovou privatizací, ale na rozdíl od mnoha jiných on věděl, že peníze a majetek znamenají odpovědnost. Uměl rozhodnout, měl skvělou intuici. Bude nám chybět,“ zhodnotil osobnost Petra Kellnera šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Petr Kellner byl úspěšným podnikatelem a investorem, ojedinělým v celé střední Evropě. Začal kuponovou privatizací, ale na rozdíl od mnoha jiných on věděl, že peníze a majetek znamenají odpovědnost. Uměl rozhodnout, měl skvělou intuici. Bude nám chybět.

— Vladimír Dlouhý (@VladimirDlouhy) March 29, 2021

Levicový novinář Daniel Veselý pak sdílel příspěvek Pavla Velemana. 

„Ke Kellnerově úmrtí: Za mne jeden z nejvýznamnějších symbolů českého kapitalismu, který legitimizoval zejména u intelektuálních elit ‚dobro kapitalismu‘. Své aktivity na poli charity, školství a marketingu vždy cílil právě na tuto skupinu... takový protipól Viktora Koženého... v prvních 20 letech byla tato strategie velmi úspěšná... v posledních zhruba pěti letech však tato za mne předvádivá, neupřímná póza velmi rychle opadala a tajemný Kellner začal ukazovat svoji pravou tvář: 1. člověk, který jednoznačně zbohatl na vytunelování investičního fondu a tehdy legálním podvodu v investičním fondu vůči drobným dikům, 2. jeho chování vykazovalo znaky mafie, naprostý nedostatek informací k firmě, neskutečné pokrytectví směrem k veřejnosti, naprosto zákulisní jednání, smysl občanské, otevřené společnosti absolutně mimo jeho obzor, 3. člověk, který vzešel z malého, pražského intelektuálního snobismu, nikdy nepřekročil tento stín určitého mindráku, který si léčil určitou hrou na donátorství, což v pražském pravicovém prostředí dodávalo přesně tu noblesu kapitalismu, který tehdejší (a bohužel i dnešní) diskurz potřeboval, 4. člověk hodnotově zcela ukrytý v 20. století, laciné pravicové ideologie generace roku 1989, v ekonomickém byznysu však absolutní pragmatik, který sází na osvědčené oligarchické a normalizační postupy: klientelismus, zaštítění se politicky mocnými, skrytá korupce jejich činnosti, schopnost se přizpůsobit jednání s totalitními vládci, přistoupit v rámci zvýšení zisku na jejich způsob uvažování a podnikání, a tím vlastně popřít veškerou agitaci za slušné, pravicové donátorství v ČR... 5. v posledních letech se stal přímo bezpečnostním rizikem pro tuto zemi a naprostou zákulisní brzdou nové, občanské společnosti 21. století, které absolutně nerozuměl díky své společensko-politické neempatii ke všemu, co přesahuje obzor individualistického oligarchy... čest jeho památce...,“ píše se v příspěvku.

Velmi kriticky se pak ke Kellnerovi vyjádřil uživatel Twitteru „Srna nemá ráda skoomery“. „Miluju, jak to teď budou sdílet pravičáci s tím, že levičáci jsou hyeny apod. Miliardář umřel na lyžovačce. Lidsky to není žádná tragédie, protože kvůli tomu člověku měly posranej život tisíce lidí. Cope, zmrdi,“ napsal muž, jenž uvádí, že jeho názory reprezentují stanoviska tzv. Obnoveného sovětského svazu horního Žižkova.

Miluju, jak to teď budou sdílet pravičáci s tím, že levičáci jsou hyeny apod.

Miliardář umřel na lyzovačce. Lidsky to není žádná tragédie, protože kvůli tomu člověku měly posranej život tisíce lidí.

Cope, zmrdi. https://t.co/xGuAdx7667

— ? Srna nemá ráda skoomery ? (@srna_jan) March 29, 2021

„Dnes padla jedna z hlav kapitalistické hydry. Nejbohatší Čech Petr Kellner v situaci, kdy v Česku platí lockdown, lidé nemohou ani za hranice okresu, a tisíce lidí bojují v nemocnicích o holé životy, vyrazil na Aljašku na lyže, kde s ním spadla helikoptéra. Tím podporoval riziko zavlečení nebezpečných mutací covidu do ČR. Při vyvlastnění jeho majetku by se dal tento v této situaci použít na nákup až 30 000 000 nemocničních lůžek, nebo přibližně 150 000 000 vakcín proti covidu-19. Kellner sám loni na jaře údajně daroval státu zdravotní pomůcky v hodnotě 100 000 000 Kč, což tvoří 0,03 % jeho celkového bohatství. Kromě toho je jeho dcera partnerkou o 20 let staršího 3. nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského, známého to popírače klimatických změn a lobbisty, který daroval partnerce tehdejšího premiéra Nečase Nagyové šperky za půl milionu Kč,“ píše na Facebooku skupina Marxistická Alternativa.
 
„Kellner své reakcionářství dokázal i citátem: ‚Dnešní západní společnost, a zejména Evropa, je stále více ovládána ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot. Novodobé ideologie mají tendenci omezovat svobodu, kreativitu a kritické myšlení. Věřím ale, že česká společnost, která tradičně stojí především na umu a pracovitosti zdejších lidí, v takovém světě obstojí.‘ Netruchlíme. Kellner představoval vše prohnilé starého světa. Když však v kapitalistickém světě pojde jedna z hlav této hydry, rychle její místo nahradí jiná. Pouze revoluční akce proletariátu může tuto bestii skolit jednou provždy a užít produkty práce nás pracujících nikoliv pro lyžařskou zábavu miliardářů, ale pro vyřešení hladu, bídy a pro efektivní boj s nemocemi na této planetě,“ zakončila Marxistická Alternativa.
 
 

„Smrt Petra Kellnera: Babiš ztratil největšího konkurenta v zákulisí politiky. Piráti mohou přežít svůj možný volební úspěch. Už je bude okopávat jen jeden oligarcha. Česká média (včetně mě) selhala. O sobotní smrti Kellnera se veřejnost dozvěděla až z US serverů v pondělí,“ podotkl k celé věci investigativní novinář Jaroslav Kmenta.

 

Smrt Petra Kellnera:
?Babiš ztratil největšího konkurenta v zákulisí politiky.
?Piráti mohou přežít svůj možný volební úspěch. Už je bude okopávat jen jeden oligarcha.
?Česká média (včetně mě) selhala. O sobotní smrti Kellnera se veřejnost dozvěděla až z US serverů v pondělí.

— Jaroslav Kmenta (@JaroslavKmenta) March 29, 2021

Exprezident Václav Klaus i jeho institut jsou podle svých slov velmi bolestně zasaženi zprávou o tragickém úmrtí byznysmena Petra Kellnera.

„V jeho osobě odešel nejen nejbohatší Čech a tvůrce velkého byznysového impéria, ale i nejvýraznější symbol úspěchu českého kapitalismu po roce 1989. Jeho životní příběh byl příkladem využité šance, kterou schopným mladým lidem nabídla ekonomická transformace a privatizace na počátku 90. let,“ píše exprezident Klaus.

„Petr Kellner dokázal rozvinout svůj počáteční privatizační úspěch do rozměru, který daleko přesáhl hranice naší země. Vybudoval silnou finanční skupinu investující do mnoha oborů a zaměstnávající stovky tisíc lidí v řadě zemí světa. Jeho výjimečné postavení mezi podnikateli nejen v mnoha zemích světa, ale v celém našem regionu bylo výsledkem jeho tvrdé práce a mimořádného podnikatelského talentu. Stále dokázal být sám sebou, nepodlehl výjimečnosti svého postavení, dokázal si uhájit své soukromí a nestal se sebestřednou mediální celebritou. Neprovázely ho žádné skandály a aféry,“ píše Klaus.

„Byl příkladem jiným, i pokud jde o společenskou odpovědnost a podporu společensky prospěšných aktivit. Neskrýval své politické názory a vyjadřoval své obavy o směřování naší společnosti. Právě v tomto kontextu jsme vnímali významnou podporu, kterou věnoval vzniku a činnosti Institutu Václava Klause, za kterou jsme mu nestihli dostatečně poděkovat. Petr Kellner patřil k těm, o nichž můžeme říci, že se zasloužili o naši zemi. Přejeme skupině PPF a jeho spolupracovníkům, aby dokázali jeho zcela mimořádné dílo úspěšně dále rozvíjet. Pozůstalým pak náleží naše upřímná soustrast,“ uzavírá Klaus i za svůj institut.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: vef

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …