„Pozvracet se a mlátit hlavou do zdi!“ Expremiér se po projevu Zemana neudržel. A nejen on

25.04.2021 15:04

Přesně po týdnu mlčení se prezident Miloš Zeman vyjádřil k vrbětické kauze, kdy české bezpečnostní složky odhalily, že za výbuchy stáli příslušníci ruské tajné služby. Následovala diplomatická roztržka s Ruskem. K Zemanovým slovům se nyní vyjádřili komentáři, novináři, ale i politologové. A také expremiér.

„Pozvracet se a mlátit hlavou do zdi!“ Expremiér se po projevu Zemana neudržel. A nejen on
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek při rozhovoru pro PL
reklama

„Věřím, že ti, kterým byl projev určen (a určitě i do ruštiny simultánně tlumočen), jsou spokojeni. Nám, ostatním, zbývá se pozvracet nebo mlátit hlavou do zdi. Víc v tuhle chvíli nezmůžeme,“ poznamenal k Zemanovým slovům expremiér Mirek Topolánek.

Věřím, že ti, kterým byl projev určen (a určitě i do ruštiny simultánně tlumočen), jsou spokojeni. Nám, ostatním, zbývá se pozvracet nebo mlátit hlavou do zdi. Víc v tuhle chvíli nezmůžeme.

— Mirek Topolánek (@MirekTopolanek) April 25, 2021

„Překlad slov Miloše Zemana o tom, že Rosatom má být z tendru vyřazen, pokud se prošetří a potvrdí, že za Vrběticemi stojí Rusko: Rosatom má zůstat v tendru a vyhrát jej, vazalové!“ napsal politolog Miloš Gregor.

A dodal: „SPD, komunisti i Zeman. Všichni by se měli chytnout za ruce a jít do... Ruska. Mentálně tam ostatně stejně už dávno jsou.“

Překlad slov Miloše Zemana o tom, že Rosatom má být z tendru vyřazen, pokud se prošetří a potvrdí, že za Vrběticemi stojí Rusko: Rosatom má zůstat v tendru a vyhrát jej, vazalové!

— Miloš Gregor (@anselmoCZ) April 25, 2021

Zemanovu větu „Počkejme na výsledky vyšetřování“ okomentoval i reportér Seznam Zpráv Vojtěch Blažek: „Prezident dobře ví, že tohle vyšetřování nebude mít žádný konec. Místo muničáku je díra, důkazy v luftu a agenti v Rusku,“ uvedl.

“Počkejme na výsledky vyšetřování.”
Prezident dobre vi, ze tohle vysetrovani nebude mit zadny konec. Misto municaku je dira, dukazy v luftu a agenti v Rusku.

— Vojtěch Blažek (@VojtechBlazek) April 25, 2021

Jiné věty – „Prezident může, ale nemusí“ – si všiml reportér Seznam Zpráv Václav Dolejší: „Miloš Zeman shrnul svůj pohled a výklad ústavy,“ uvedl.

"Prezident může, ale nemusí"
Miloš Zeman shrnul svůj pohled a výklad ústavy.

— Václav Dolejší (@VacDol) April 25, 2021

„Zeman po týdnu promluvil. Přesně v duchu dezinformačních serverů: zpochybnit verzi BIS,“ uvedl komentátor Martin Fendrych.

„Zemanova taktika: BIS nepodpořit, případ rozmělnit, zdůraznit dvě verze, celé to zastřít, v TV Prima říká agentům GRU 'Pat a Mat'. Velezrádce, který sleduje zájmy Ruska, nikoli naše,“ dodal Fendrych.

Zemanova taktika: BIS nepodpořit, případ rozmělnit, zdůraznit dvě verze, celé to zastřít, v TV Prima říká agentům GRU “Pat a Mat”. Velezrádce, který sleduje zájmy Ruska, nikoli naše.

— Martin Fendrych (@fendrych_m) April 25, 2021

„Zeman nepřekvapuje. Hlavní problém je BIS, na druhém místě pak ruští agenti. Ale pochybnosti zůstávají...“ napsal editor Deníku N Libor Stejskal. „Ač podporuji korektní vztahy se všemi důležitými totalitními a autoritářskými režimy... Ano, pane prezidente, my vám rozumíme,“ dodal. „Někteří komentáři i politici kvitují, že se náš pan prezident v dnešním projevu ke kauze Vrbětice jednoznačně nepostavil za interpretaci Kremlu (podle něj je to jedna ze dvou možností). To jsme dopadli...“ napsal Stejskal.

Zeman nepřekvapuje. Hlavní problém je BIS, na druhém místě pak ruští agenti. Ale pochybnosti zůstávají...

— Libor Stejskal  (@libor_stejskal) April 25, 2021

„Jestli informace k tomuto spontánnímu projevu pan prezident sháněl a analyzoval desítky hodin a ‚zahrabal se v nich v Lánech‘, pak vzhledem k tomu, co zaznělo, stačilo přečíst jeden článek z otevřených zdrojů,“ vyjádřil se k celé věci i moderátor František Lutonský z ČT. K tomu ještě doplnil otázku, jak se dají ověřit informace CIA a BIS, zároveň také poukázal na neznalost ústavy.

Jestli informace k tomuto spontánnímu projevu pan prezident sháněl a analyzoval desítky hodin a “zahrabal se v nich v Lánech”, pak vzhledem k tomu co zaznělo, stačilo přečíst jeden článek z otevřených zdrojů.

— František Lutonský (@FLutonsky) April 25, 2021

"Ukázkový příklad hybridní války. Chytrácky namíchat pravdu a lež tak, aby jeho názor působil "rozumně", ale zároveň zpochybnil důvěryhodnost státních institucí. Je to geniální hnus. Ruská propaganda má nyní skvělý materiál. Už se o něj opírá v oficiálních kanálech. Tak ve čtvrtek!" napsal Benjamin Roll na twitterovém účtu Milionu chvilek pro demokracii.

Ukázkový příklad hybridní války.Chytrácky namíchat pravdu a lež tak, aby jeho názor působil "rozumně", ale zároveň zpochybnil důvěryhodnost státních institucí. Je to geniální hnus. Ruská propaganda má nyní skvělý materiál. Už se o něj opírá v oficiálních kanálech. Tak ve čtvrtek!

— Benjamin Roll (@BenjoRoll) April 25, 2021

"To bylo takové vyjádření policejního prezidenta na tiskovce, že důvěřuje vyšetřovatelům a oni pracují s vyšetřovacími verzemi a vše určitě prověří. Prezidentského a státnického se mi tam nezdálo vlastně nic," sdělil bývalý šéf Transparency International David Ondráčka.

To bylo takové vyjádření policejního prezidenta na tiskovce, že důvěřuje vyšetřovatelům a oni pracují s vyšetřovacími verzemi a vše určitě prověří.

Prezidentského a státnického se mi tam nezdálo vlastně nic.

— David Ondráčka (@David_Ondracka) April 25, 2021

"Babiš a Hamáček opakovaně v uplynulém týdnu sdělovali, že Zeman za jejich kroky plně stojí. Dnes se ukázalo, že tomu tak není," míní pak komentátor Alexandr Mitrofanov.

Babiš a Hamáček opakovaně v uplynulém týdnu sdělovali, že Zeman za jejich kroky plně stojí.

Dnes se ukázalo, že tomu tak není.

— Alexandr Mitrofanov (@AlexandrMitrofa) April 25, 2021

"Mohl by mlčet dál. Bylo by to lepší. Toto bylo úplně zbytečné. Není to prezident, ale mezera v dějinách," dodal také Mitrofanov.

"Jednoho dne si budou lidé promítat dnešní Zemanův vstup a budou se divit, jak se mohlo stát, že v čele státu byl muž s evidentními známkami tak silného opotřebování, že úřad prezidenta republiky svým chováním vážně kontaminoval," řekl.

"Překvapeně zjišťuji, že mi z celého dnešního Zemana utkvělo v paměti jen to, že každý e-mail má svou adresu," dodal také.

"Prezident Zeman nabádá k vyčkávání na konec vyšetřování. Tím vlastně říká, že tendr na JE Dukovany by měl počkat, aby se snad Rosatom mohl vrátit, kdyby podezření z útoku ruské GRU ve Vrběticích nebylo potvrzeno," zmínil politolog Kamil Švec.

A věnoval se i promluvě Ondřeje Havránka v dnešních Otázkách Václava Moravce. "Silný závěr promluvy Ondřeje Havránka, syna jedné z obětí výbuchu ve Vrběticích, v dnešních Otázkách Václava Moravce. Narozdíl od prezidenta, jak sám řekl, poděkoval práci BIS a NCOZ Policie ČR," uvedl Švec.

Silný závěr promluvy Ondřeje Havránka, syna jedné z obětí výbuchu ve Vrběticích, v dnešních @OtazkyVM. Narozdíl od prezidenta, jak sám řekl, poděkoval práci @biscz a NCOZ @PolicieCZ.

— Kamil Svec (@SvecKamil) April 25, 2021

"Syn oběti vrbětického výbuchu Ondřej Havránek: 'Na závěr bych velmi rád poděkoval - na rozdíl od našeho pana prezidenta - BIS, NCOZ a Nejvyššímu státnímu zastupitelství za to, co se jim podařilo do této doby zjistit a prokázat...'," povšiml si slov i novinář Vojtěch Gibiš.

Syn oběti vrbětického výbuchu Ondřej Havránek: “Na závěr bych velmi rád poděkoval - na rozdíl od našeho pana prezidenta - BIS, NCOZ a Nejvyššímu státnímu zastupitelství za to, co se jim podařilo do této doby zjistit a prokázat...” pic.twitter.com/9MHZVHYOug

— Vojtěch Gibiš (@VojtechGibis) April 25, 2021

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dobrovolníci STAN rozdávali na vesnicích noviny. Potili se, smáli. Humor zmizel, když slyšeli reakce lidí. Tohle nevypadá dobře, to vážně smrdí prů*erem

4:43 Dobrovolníci STAN rozdávali na vesnicích noviny. Potili se, smáli. Humor zmizel, když slyšeli reakce lidí. Tohle nevypadá dobře, to vážně smrdí prů*erem

Ačkoli se všechny české výzkumné agentury shodnou na tom, že koalice STAN a Pirátů je budoucím vítěz…