„Slibovali, že se krást víc nebude. A hele.“ ANO bije Rakušana. Možná neprávem

06.01.2023 10:41 | Ze sítí

Meziroční nárůst kriminality v Česku o 19 procent. Neschopnost ministra vnitra Víta Rakušana, který raději zavádí cenzuru, nebo ovlivňování veřejného mínění ze strany média? Na rozhovor policejního prezidenta Martina Vondráška pro Právo o kriminalitě v roce 2022 se na sociálních sítí dívají politici jinak než novinář.

„Slibovali, že se krást víc nebude. A hele.“ ANO bije Rakušana. Možná neprávem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Vondrášek

Na dotaz, jestli se na zvýšené kriminalitě projevil hlavně velký příliv uprchlíků a zda páchali cizinci více trestných činů, Vondrášek uvádí: „Celkem pečlivě to sledujeme a také prezentujeme například pro bezpečnostní výbor Sněmovny. Podíl trestné činnosti cizinců byl předloni od ledna do konce listopadu 9,2 procenta, loni to bylo 10,4 procenta. To znamená nárůst jen o 1,2 procenta za situace, kdy sem přišly statisíce cizinců, a celkově trestné činnosti přibylo o 19 procent.

V případě Ukrajinců to předloni byla 2,5 procenta, v roce 2022 je to 3,1 procenta, takže nárůst pouze o 0,6 procenta,“ vysvětluje pro Právo policejní prezident.

Opoziční poslanci se v kontextu uvedených čísel k nárůstu kriminality opřeli do šéfa resortu vnitra Víra Rakušana, kterému nárůst přičítají za vinu.

„Jen aby novináři a další věděli – na bezpečnostním výboru Sněmovny nás zástupci Ministerstva vnitra ujišťovali, že kriminalita meziročně roste jen o desetiny až jednotky %. A hle najednou 20 %. Takže pod vedením Víta Rakušana stoupla kriminalita za rok o pětinu,“ napsal ve své reakci poslanec za hnutí ANO Jiří Mašek.

I jeho stranická kolegyně Jana Mračková Vildumetzová kritizuje v této souvislosti ministrování Víta Rakušana: „Meziroční nárůst kriminality v ČR je téměř 20 %. To je jasný důkaz toho, že ministr Vít Rakušan nezvládá svoji funkci. Místo zavádění cenzury by se měl věnovat práci. Měl by ihned začít řešit personální situaci v policii, ze které odchází stále více lidí,“ konstatovala poslankyně.

Že problémy v podobě narůstající kriminality Rakušan řeší zaváděním cenzury si myslí i asistent poslance Jaroslava Foldyny (SPD) Michal Kraft vystupující pod jménem Walter Kraft. „Kriminalita vzrostla o 20 %. Ministr vnitra ale zareagoval velmi pružně. Zavedl cenzuru,“ uvedl Kraft ve svém tweetu.

Naopak novinář Vojtěch Berger z webu HlidaciPes.org se důrazně ohradil proti tomu, jakým způsobem médium Vondráškův rozhovor odprezentovalo, cíleně podle něj nárůst kriminality dalo do souvislosti s válkou a uprchlíky. „Takhle tu společnost fakt nesjednotíme,“ narážel na to, že rozhovor nese titulek „Kriminalita v ČR vzrostla o 19 procent“, a v úvodu článku jsou použity termíny „Válka, migrace, uprchlíci“. A až v samotném textu pak stojí Vondráškova slova o tom, že „nárůst o 19 procent je ve skutečnosti návrat k předcovidovým číslům, covid rok 2021 nelze s tím loňským objektivně srovnávat, a Ukrajinci za to nemůžou“.

Nejvýznamnější nárůst trestných činů, až o necelých 60 procent, je podle Vondráška v oblasti nekvalifikované majetkové trestné činnosti, typicky krádeže, zpronevěry, podvody včetně těch na internetu. Co se týká násilné trestné činnosti, zde policie eviduje nárůst o deset procent, a platí to i o vraždách, kde je procentuální nárůst ještě vyšší. „Nutno říci, že naprostá většina vražd se odehrála mezi tzv. domácími osobami, tedy lidmi, kteří spolu sdílejí bydlení nebo jsou příbuzní,“ sdělil Vondrášek. Je přesvědčen, že na to může mít vliv i nynější atmosféra ve společnosti a větší agresivita mezi lidmi. „Do čím extrémnější psychické či ekonomické situace se dostanete, tím extrémnější nástroje volíte k jejímu řešení. Bohužel to tak je,“ doplnil policejní prezident.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Krize

Podle aktuální zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) je Česká republika nedostatečně připravena na krizové situace a mimořádné události. Vy tvrdíte, jak hodláte situaci řešit. Máte ale dojem, že se vám podařilo už nějakou krizi vyřešit? Vždyť do krizové situace se i díky politice této vlády dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Rádio Jerevan hlásí, , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuse8cc1c64ee4703e5406b51e7eb23e936f68e014b419b213a802 , 06.01.2023 11:47:40
že kriminalita v České republice nestoupla o 19 %, ale naopak klesla ze 100% o 81 %.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Bizár Green Dealu: Děda s babičkou za fabii budou platit, Leyenová za tryskáč ne

17:36 Bizár Green Dealu: Děda s babičkou za fabii budou platit, Leyenová za tryskáč ne

Opatření EU ETS 2, prosazené vládou ČR během předsednictví, nařídí platit povolenku z energie v domá…