Sluníčkářům se hroutí svět? Toto zahřmělo z Bruselu k uprchlíkům

27.01.2016 10:31

Britské zpravodajské služby se stále více obávají, že teroristické skupiny využívají migrační vlnu k tomu, aby na evropský kontinent propašovaly džihádisty. První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans potom překvapil svým názorem, podle kterého většina migrantů na získání azyl nemá nárok.

 Sluníčkářům se hroutí svět? Toto zahřmělo z Bruselu k uprchlíkům
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ve vnitřní Paříži žije přes dva miliony lidí. Jde o multikulturní společnost

Anketa

Vadí vám slova Miloše Zemana o Sobotkovi a kalašnikovu?

3%
94%
hlasovalo: 33300 lidí

Jak uvádí britský deník, cílem islámských teroristů je zřídit po celé Evropě džihádistické spící buňky. „Budoucí členové teroristických spících buněk cestují do Evropy nejčastěji na falešné syrské nebo irácké pasy. Jsou vyrobeny na profesionální úrovni a je prakticky nemožné je odlišit od těch pravých. V důsledku těchto obav sílí tlak na představitele Evropské unie, aby ve svém přístupu k migrantům přitvrdili,“ píše The Daily Telegraph a cituje prvního místopředsedu Evropské komise Franse Timmermanse, který se včera vyjádřil na adresu uprchlíků překvapivě bez obalu. „Většina z nich neutíká před válkou. Plných šedesát procent migrantů nemá nárok na udělení azylu a mělo by být deportováno.“

V důsledku obav z pašování džihádistů v rámci uprchlické vlny podle britského deníku také sílí tlak na britskou vládu, která plánuje pravděpodobně na 23. června vyhlásit referendum o budoucnosti země v EU. „Euroskeptici tvrdí, že jediný způsob, jak zabránit džihádistům cestovat do Velké Británie, je vystoupit z Evropské unie,“ uvádí deník a poukazuje na postoje slovenského premiéra a známého euroskeptika Michaela Goveho. „Fico včera prohlásil, že se EU v souvislosti s přijímáním tak obrovského počtu migrantů dopouští rituální sebevraždy. Gove zase zmiňoval, že migrační tok se dostal mimo kontrolu evropských orgánů.“

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„Islámský stát dovedně využívá k pašování teroristů ze Sýrie do států Evropy, jako je například Velká Británie, pasy. Budoucí členové teroristických spících buněk nejprve cestují do syrského města Rakká, kde se setkají s veliteli ISIS a dostane se jim od nich odborného výcviku a rovněž zde získají falešné pasy. Následně se prokazují novou identitou a je téměř nemožné, aby bezpečnostní služby odhalily jejich skutečné poslání,“ cituje britský deník nejmenovaného zpravodajce. Všeobecně se má za to, že konkrétně z Velké Británie odjelo bojovat pod vlajkou Islámského státu asi osm set občanů s britským pasem. Polovina z nich se přitom již vrátila zpátky domů.

Podle zjištění The Daily Telegraph jsou sice navrátilci ze syrských bojišť sledováni příslušnými orgány, ale samotní zpravodajci přesně netuší, kolik dalších se do země dostalo pod falešnou identitou. Někteří z nich se do Velké Británie dostávají v rámci ostatních cestujících a jiní v zemi dokonce získají azyl. Rizik spojených s falešnými pasy si jsou vědomi i přední evropští politici. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve v pondělí hovořil o široké agendě Islámského státu, která zahrnuje právě vytváření falešných pasů odcizených v Iráku, Sýrii a Libyi. Američtí zpravodajci také mluvili o tisících prázdných pasů a o stroji určeném k tisku dalších pasů, které se podařilo džihádistům odcizit syrským úřadům.

Předseda parlamentního výboru pro domácí záležitosti Keith Vaz tento týden vyzval k dalším investicím do zajištění vnějších hranic Velké Británie i Evropské unie jako celku, aby se tak zabránilo opakování teroristických útoků z Paříže. „Vnější hranice Velké Británie nyní stojí v první linii boje proti terorismu,“ uvedl labouristický poslanec. Předevčírem zveřejněná zpráva Evropského policejního úřadu (Europol) zase varovala před výcvikovými tábory Islámského státu, které jsou zřizovány v blízkosti hranic Evropské unie a mimo jiné také na Balkánském poloostrově. Podle zprávy se zde připravují bojovníci k zahájení teroristických útoků ve Velké Británii a dalších zemích. Ve zprávě se také hovoří o tom, že se džihádisté soustředí na získání uprchlíků proudících do Evropy ke spolupráci.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špatné zprávy pro Marka Dalíka. Naděje na propuštění mu prý nejspíš zemřela

16:53 Špatné zprávy pro Marka Dalíka. Naděje na propuštění mu prý nejspíš zemřela

Naděje k propuštění z vězení, ke které se upínal lobbista a pravá ruka expremiéra Mirka Topolánka Ma…