Britský premiér se jasně vyjádřil: Dokážeme zajistit klidný odchod z EU

10.01.2016 17:02

Pokud by britští voliči rozhodli v referendu o odchodu z Evropské unie, vláda by musela zajistit, aby tento krok byl bez komplikací. V rozhovoru na stanici BBC na to dnes upozornil britský premiér David Cameron, který zároveň vyslovil názor, že by nicméně toto rozhodnutí občanů nepovažoval za "správnou odpověď".

Britský premiér se jasně vyjádřil: Dokážeme zajistit klidný odchod z EU
Foto: archiv
Popisek: Britský premiér David Cameron

Naopak vyjádřil naději, že Britové podpoří setrvání země v EU, pokud se mu podaří vyjednat lepší podmínky britského členství, zejména volnější vztah Londýna s unijními institucemi. Cameron se tak vyjádřil po čtvrtečním zveřejnění výsledků nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, podle kterého většina Britů změnila svůj názor na EU a v referendu, které se má konat do konce roku 2017, by opuštění unie podpořila.

"Britská veřejnost rozhodne. Musíme vyhovět tomuto rozhodnutí, ať již bude jakékoli," řekl Cameron. Na otázku, zda vláda vypracovává pohotovostní plán pro případný odchod z EU, Cameron řekl, že má plány pro sjednání nové dohody s EU a pro referendum. Pomáhá mu v tom státní správa. Pokud v tomto směru neuspěje, vznikne prý nová situace.

Pokud v únoru k dohodě nedojde ...

Podle agentury Reuters vyjádřil spolutvůrce kampaně za odchod z EU Arron Banks názor, že Cameronovu snahu o přeměnu vztahů EU a Británie nebudou brát v unii vážně, pokud nebude vážně připraven ji opustit. Absence příprav na odchod tak podle něho sděluje unii i britským voličům, že vlastně opustit EU ani nechce a dohoda, které dosáhne, nebude mít hodnotu ani papíru, na kterém bude napsaná.

"Pro Británii by bylo nejlepší, kdyby zůstala v reformované EU," řekl dnes Cameron. "Jsem si jistý, že bude dosaženo dohody v únoru," dodal. V únoru se koná příští summit EU v Bruselu. Pokud tomu tak bude, referendum by se mohlo konat už v létě.

Pokud v únoru k dohodě nedojde, referendum by se odložilo "na září nebo ještě později". "Mnohem víc mě zajímá obsah dohody, než načasování," upozornil Cameron. Premiér také řekl, že má v úmyslu setrvat ve své funkci v čele vlády nezávisle na tom, jak referendum dopadne, a tedy i v případě, že Britové se nebudou řídit jeho doporučením.

Cameron zdůraznil, že jeho kontroverzní žádost o omezení britských sociálních dávek pro občany z jiných unijních zemí, jejímž cílem je snížení migrace do Británie, je "stále na stole". Dodal nicméně, že je připraven přijmout alternativní návrhy v případě, že by měly "stejný účinek".

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…