To je ostuda: David Cameron čelí nepříjemným dotazům

04.01.2016 13:21

Po novoročních popravách v Saúdské Arábii vyplulo na povrch mnoho otázek, jež pálí britské politiky. Co je pravdy na tom, že Británie podpořila Saúdy v jejich snaze získat místo v Radě OSN pro lidská práva, to nyní chtějí zjistit představitelé Strany zelených a Liberálních demokratů a všechny jejich dotazy směřují na premiéra Davida Camerona. Informuje The Independent.

To je ostuda: David Cameron čelí nepříjemným dotazům
Foto: pixabay.com
Popisek: Saúdská Arábie

Loni server Wikileaks uveřejnil diplomatické spisy, ze kterých vyplývalo že Velká Británie uzavřela dohodu se Saúdskou Arábií, aby obě země získaly místo v Radě OSN pro lidská práva. Nikdo z britských politiků to však nekomentoval a obě zmíněné země zaujaly v radě své místo.

Poté, co ale Saúdská Arábie nechala popravit 47 lidí za jediný den, vypluly tyto spisy opět na povrch, alespoň v myslích britských politiků. Ti totiž nyní urgují vládu, aby vysvětlila, co je na nich vlastně pravdy.

V současnosti je terčem výtek lidskoprávních aktivistů především premiér David Cameron, kterého osočují, že „zavírá oči“ před saúdským vedením.

Natalie Bennetová, šéfka Strany zelených, uvedla, že saúdské členství v Radě OSN pro lidská práva je jen jedním z mnoha problémů tohoto království. Nyní se dožaduje vyšetřování, které má za cíl zjistit, jak vlastně došlo k úniku dokumentů a co je na nich pravdy.

„Ve světle víkendových událostí by měla vláda začít vyšetřovat, kdo učinil rozhodnutí takto zneužít procesy OSN a principy světových lidských práv. Výsledky tohoto vyšetřování musí být zveřejněny,“ řekla Bennetová.

Celý text zde

„A vláda musí okamžitě zastavit vývoz zbraní do Saúdské Arábie a zesílit svoji současnou extrémně slabou diplomatickou odpověď,“ dodala.

Šéf Liberálních demokratů Tim Farron se k Benettové přidal s tím, že je nutné, aby Cameron jasně řekl, zda britská vláda podpořila Saúdskou Arábii ve volbách do Rady OSN pro lidská práva. „Bylo by to naprostým výsměchem našim hodnotám, pokud je podpořila. Musíme být tvrdší k našim údajným spojencům a říct, že systematické porušování lidských práv nebude tolerováno,“ řekl.

„Pokud vláda opravdu podpořila saúdský pokus, jasně by tak vyšlo najevo, že vláda upřednostňuje zisky před základními lidskými právy,“ dodal Farron.

Zatímco celý svět odsoudil saúdské novoroční popravy, odpověď Británie byla velmi strohá. „Velká Británie vzdoruje trestu smrti za všech okolností a v každé zemi. Trest smrti podkopává lidskou důstojnost a neexistuje žádný důkaz, že by fungoval jako odstrašující prostředek.“

„Ministr zahraničí pravidelně nadhazuje otázky lidských práv v zemích, jež jsou v tomto ohledu sporné, Saúdskou Arábii nevyjímaje. Snažíme se postavit silné a dospělé vztahy, abychom mohli jeden k druhému být upřímní v těch oblastech, na kterých se neshodneme, včetně lidských práv.“

Mluvčí ministra zahraničí dále uvedl, že Saúdská Arábie získala místo v Radě OSN jako člen asijské skupiny a že Británie nikdy nezveřejňuje, jak hlasuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

21:10 Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

Dechberoucí závěrečný ceremoniál dnes ukončil zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu. O „ro…