„Svévole prezidenta“, „vláda Zemanových přátel“. Burcovala Němcová ve Sněmovně

26.09.2019 20:14

„Bude existovat nějaký opravdu přesný detailní popis toho, jak v jedné historické etapě si počínala hlava státu a jak nebezpečně destruovala nejenom ústavní pořádek, ale v důsledku toho také celou společnost?“ burcovala dnes v Poslanecké sněmovně k účelu ústavní žaloby na prezidenta poslankyně ODS Miroslava Němcová a okomentovala některé body ze senátního návrhu žaloby. Ten však později v Poslanecké sněmovně neprošel, souhlas s žalobou vyslovilo jen 58 ze 130 poslanců, potřeba bylo 120 hlasů.

„Svévole prezidenta“, „vláda Zemanových přátel“. Burcovala Němcová ve Sněmovně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová

Anketa

Pokud byste mohli zaslat televizní koncesionářský poplatek dle svého uvážení, kdo by ho dostal?

1%
14%
67%
hlasovalo: 25574 lidí
Němcová se nejprve rozhodla reagovat na vystoupení místopředsedy Poslanecké sněmovny Tomia Okamury (SPD)), jenž senátora Václava Lásku (SEN 21) počastoval termínem „obskurní raketýr“. Němcová Okamurův výrok označila za útok a senátoru Láskovi se za poslance omluvila.

A pak již Němcová řečnila přímo k textu návrhu žaloby na prezidenta Miloše Zemana a doplnila souvislosti k bodu týkajícímu se „úřednické vlády Jiřího Rusnoka a dalších přátel Miloše Zemana“. Němcová shrnula, že tehdejší vláda premiéra Petra Nečase podala demisi 17. června a po více než týdnu vyjednávání ve Sněmovně jmenoval Zeman novou vládu Jiřího Rusnoka. Po Poslanecké sněmovně tehdy Zeman chtěl seznam 101 podpisů, které by deklarovaly většinu. Seznam dle Němcové prezident dostal.

„Okamžitě reagoval s tím, že mu to nestačí, že potřebuje, aby těchto 101 podpisů bylo notářsky ověřených. To jsme mu řekli, že neuděláme, protože to odporuje vůbec všem myslitelným pravidlům vztahu jednání Parlamentu a prezidenta republiky. Takže výsledkem bylo to, že fiktivně vedl prezident jednání o tom, zdali by mohla vzniknout vláda, o které věděl, že se může opřít o většinu v Poslanecké sněmovně, a mezitím vyjednával vlastní vládu,“ shrnula Němcová.

Němcová zmínila, že Rusnokova vláda byla „plná přátel Miloše Zemana“. A následně provolávala, že ve vládě současné sedí přátelé Miloše Zemana dva. „Je to ministryně spravedlnosti Marie Benešová a ministr zemědělství Miroslav Toman, ti byli v té úřednické vládě Miloše Zemana,“ poukázala.

Vláda Jiřího Rusnoka byla dle Němcové svévole prezidenta, který chtěl obejít Parlament, a vznikla vláda Zemanových „přátel, kterým byl zavázán za podporu v prezidentských volbách“.

Pak hovořila k hlavnímu problému, že Rusnokova vláda 7. srpna 2013 nezískala důvěru, a přesto u moci zůstala až do ledna následujícího roku. Zmínila, že za tím byly tehdejší rozbroje uvnitř ČSSD proti Bohuslavu Sobotkovi. Ty měl dle ní také rozdmýchat Zeman.

Dostala se i k první vládě Andreje Babiše, která v roce 2017 zůstala u moci pět měsíců bez důvěry. Ta prý byla prezidentem „uměle udržována“. Zmínila i odlišný přístup Zemana, neboť ten od Andreje Babiše 101 notářsky ověřených podpisů najednou nepožadoval.

Řada přišla i na justici. Zeman prý „destruuje“ její nezávislost. „Vždyť tady máme popis, jaký tlak vytvářel na justici ve chvíli, kdy předseda Nejvyššího správního soudu doktor Josef Baxa dostává od prezidenta nabídku do vedení Ústavního soudu za to, když zamhouří oko a rozhodne ve prospěch prezidenta. To přece je úplně enormní porušení povinností a vztahů, které mají panovat mezi mocí výkonnou a zákonodárnou,“ řekla.

Ohledně výměny na postu ministra kultury Němcová citovala výrok ústavního právníka Jana Kysely, jenž prohlašoval, že Zeman porušuje Ústavu „hrubým způsobem“. Došlo i na slova jiného z ústavních právníků Jana Wintra, ten Zemanův postup spatřil také jako hrubé porušení Ústavy.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Závěrem svého proslovu se Němcová zastavila u bodu odmítnutí jmenování některých profesorů Zemanem za jejich činnost před rokem 1989. „Já určitě toto vidím jako vadu, ale divím se, proč prezident republiky, když mu toto vadí, se stejným přístupem a konzistentně nepřistupuje úplně ke všem, jak to že mu tato vada nevadí u současného premiéra, která je úplně stejná? Jak to, že mu tato vada nevadí u předsedy parlamentní strany, která tuto vládu podporuje?“ tázala se.

„Senát udělal dobrou práci,“ dodala Němcová a poukázala, že by za spory mohlo udělat tečku jen rozhodnutí Ústavního soudu.

Souhlas s žalobou nakonec vyslovilo jen 58 ze 130 poslanců, potřeba bylo 120 hlasů. Senát a opozice ve Sněmovně chtěly žalobou s pomocí ústavních soudců vymezit mantinely prezidentské funkce. Spojovacím prvkem osmibodové žaloby byla, jak řekl senátor Václav Láska (SEN 21), snaha Zemana změnit nynější parlamentní systém na poloprezidentský. Kritici hlavě státu vytýkali zejména otálení s výměnou ministrů, údajné ovlivňování soudců nebo vystupování v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předsudečnost a xenofobie! Senát na návrh Lásky odsoudil ombudsmana Křečka

8:47 Předsudečnost a xenofobie! Senát na návrh Lásky odsoudil ombudsmana Křečka

Senát zkritizoval veřejného ochránce práv Stanislava Křečka za jeho výroky vůči menšinám a uprchlíků…