„Tohle se ještě nestalo.“ Fiala vyhnaný z Nigérie: Je toho víc

Spustit čtení článku
Tato funkce je povolena jen předplatitelům typu Lepší čtení a vyšší.
08.11.2023 11:27 | Zprávy

Zrušení Fialovy návštěvy Nigérie jen pár hodin předem je podle diplomatů pro českou zahraniční politiku ostudou, kterou nepamatují. Regionální velmoc byla nejdůležitější zastávkou v itineráři premiérovy africké cesty. Lubomír Zaorálek dokonce mluví o rozvalu české zahraniční politiky.

„Tohle se ještě nestalo.“ Fiala vyhnaný z Nigérie: Je toho víc
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Premiér Petr Fiala na mimořádné tiskové konferenci.

„Premiér Fiala navštívil pět zemí, byly to tyto čtyři, ve všech třech byl náležitě uvítán, tak si pojďme obě dvě vyjmenovat. Etiopie.“

Českým internetem šířený vtip reaguje na zcela mimořádnou situaci, kdy Nigérie zrušila státní návštěvu českého premiéra doslova pár hodin předtím, než v předcházející destinaci sedl do letadla.

Premiérovi se tak vrátila bombastická prezentace, že během týdne navštíví pět afrických zemí a zahájí tím novou kapitolu českého otevírání světu.

Oznámení ze strany Nigérie mělo navíc velmi strohou formu. Prostě bylo oznámeno, že země není českému premiérovi schopna zajistit odpovídající přijetí a program včetně podnikatelského fóra. Její postoj se vzhledem k diplomatickým zvykům těžko dá označit jinak, než jako „nezájem“. Následně česká strana návštěvu zrušila a premiér se z Keni přesunul rovnou do Ghany.

„Mluvčí Smolka sice tvrdí, že ‚Nigérie nám oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program‘, ale to je primitivní (a v normálně spravované zemi i nedůstojná) výmluva,“ poznamenává k tomu bývalý český europoslanec Ivo Strejček.

Zrušení návštěvy Nigérie, ve světě diplomacie zcela mimořádný krok, navíc následovalo jen pár dní poté, co Saúdská Arábie rovněž jen několik desítek hodin před odletem zrušila jednání s ministrem průmyslu a obchodu Josefem Síkelou, který chtěl jednat o navýšení dodávek ropy.

„Jde o rozval zahraniční politiky,“ uvedl k tomu pro MF DNES Lubomír Zaorálek, bývalý ministr zahraničí.

„Nikdy se mi nestalo, že bych byl na hranicích státu, kde mám už domluvené i číslo pokoje, cesta je naplánovaná po minutách a tuto cestu někdo takto zrušil,“ přidává se další bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda.

Deník MF DNES mezi českými diplomaty zjistil, že na české straně žádný problém nebyl, program byl normálně připravován.

Proč se tedy Nigérie rozhodla návštěvu evropského politika zcela skrečovat? Oslovení experti se podle deníku shodli, že vše patrně souvisí s pražskou demonstrací na podporu Izraele, kde Petr Fiala řečnil. Ministr Síkela na ni mimochodem dorazil zabalen do izraelské vlajky.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Premiér Kazisvět..., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseRB , 08.11.2023 12:42:24
Panebože ti ho hnali! Všichni lidé! Kdo se k tomu přichomít. Čeledíni, nádeníci… Tedy hnal ho všechen lid? Ano pane! Se zbraněmi…někteří i bezezbraní. S holemi a sudlicemi, vidlemi i kosami. Hnali ho a zpívali si! Ach to byla nálada. Nakonec mu naložili pěkných par ran na záda.

|  32 |  0

Další články z rubriky

Pohodlí u voleb? O to jim vůbec nejde. Korespondenční volba pod palbou

21:15 Pohodlí u voleb? O to jim vůbec nejde. Korespondenční volba pod palbou

„Čistokrevné zlo“ či „konec důvěry občanů v demokratické volby a v jejich výsledky.“ To zní od opozi…