„Trestný čin.“ Očkuj se, jinak nepracuješ: Na Hamáčka jde udání

25.10.2021 14:02

Místopředseda Svobodných Luboš Zálom podal na Okresní státní zastupitelství v Berouně oznámení o podezření ze spáchání trestného činu. To míří na ministra vnitra a dosluhujícího předsedu ČSSD Jana Hamáčka, který dnes po zasedání ústředního krizového štábu zmínil, že nová proticovidová opatření by se mohla týkat neočkovaných občanů.

„Trestný čin.“ Očkuj se, jinak nepracuješ: Na Hamáčka jde udání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Luboš Zálom

Anketa

Vydrží Fialova vláda až do řádných sněmovních voleb?

hlasovalo: 16138 lidí

Dosluhující ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se dnes na tiskové konferenci vytasil s tím, co možná nastane v souvislosti s covidem-19. Padla dokonce i slova jako „zákaz neočkovaných na pracovišti“.

„Pokud by se situace zhoršovala, tak by došlo k rozšíření míst, kde by bylo potřeba prokazovat očkování, testování nebo prodělanou nemoc. Pokud by došlo k potřebě prokazovat toto i na pracovišti, tak by to znamenalo, že testování nebo povinnost předložit potvrzení o testu by přešla na zaměstnance, který by musel prokázat, že je testován nebo očkován nebo že tu nemoc prodělal. Ten názor je takový, že pokud by ta povinnost přešla na zaměstnance, čili on by musel prokázat očkování, prodělanou nemoc nebo testování, a v případě testů, kde s tím jsou spojené náklady, tak by to hradil zaměstnanec, a pokud by nebyl schopen to předložit, tak by to byla překážka v práci na straně zaměstnance,“ pronesl na dnešní tiskové konferenci Hamáček, což právě Záloma rozčílilo. 

„Vzhledem k tomu, že z očkování se stala nikoliv věc osobního zdraví, ale věc politická, je odpor vůči očkování u mnoha lidí vyjádřením jejich politického či ideového postoje, nebo věcí svědomí,“ zmínil Zálom ve svém podání, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici.

„S ohledem na tyto skutečnosti jsem nabyl podezření, že tímto byla splněna skutková podstata § 402 trestního zákoníku (apartheid a diskriminace skupiny lidí). Bránit určité přesně definované skupině lidí pracovat, přičemž tuto skupinu lze definovat na základě morálního či politického přesvědčení, je podle mého názoru naplněním toho, co tento paragraf postihuje, a ministr Jan Hamáček se dopustil trestného činu,“ dodal Zálom a žádá o řádné prošetření.

Jan Hamáček zmiňoval úpravu legislativy jako tzv. italský systém. Ten by podle něj zvýšil zájem o vakcinaci. 

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

zásah

Jak vysvětlíte razii u vás na ministerstvu? A vyvodíte nějakou osobní zodpovědnost? Přeci jen, za to, jak jsou zakázky zadávány jste přeci zodpovědná vy. Tady se pořád mluví o úsporách, přitom na obraně se utrácí o 106 a evidentně ne transparentně.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A proč to tajil? Z ,,Rakušanova mobilu” vypadly temné zvěsti

13:30 A proč to tajil? Z ,,Rakušanova mobilu” vypadly temné zvěsti

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) používal šifrovaný telefon se systémem CryptoCult, který využívala…