„Válku nevyhraje.“ Před rokem prokremelský názor. Dnes? Čeští politici čerstvě o Ukrajině

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
07.12.2023 17:15 | Komentář

Ukrajinská vojenská protiofenzíva nepřinesla očekávané výsledky. Prohlásil to sám prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenský. Důvodem je podle jeho slov nedostatek zbraní, ale i málo vojáků s tím, že jeho národ vzdoruje druhé nejlepší armádě na světě. V podobném stylu píší i přední světová média, která vznáší pochybnosti nad ukrajinským vojenským úspěchem ve válce, která trvá již bezmála dva roky. Jak se na vývoj ukrajinského konfliktu dívají čeští politici? ParlamentníListy.cz se zeptaly v anketě.

„Válku nevyhraje.“ Před rokem prokremelský názor. Dnes? Čeští politici čerstvě o Ukrajině
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident Zelenskyj na návštěvě v Praze

„V našich vojenských kruzích vždy jejich čelní představitelé varovali před přílišným optimismem a v rychlé vytlačení ruských vojsk, natož v porážku, nevěřili. Pro mě to není překvapení. Zavléct NATO do války nikdo nechce a materiální pomoc vázne. Vojenský průmysl je v Evropě na black listu bank. Výroba vázne. Tak spíš očekávám zamrznutí konfliktu na čáře dotyku,“ sdělil naší redakci poslanec ODS a člen Výboru pro obranu Karel Krejza.

Podle dalšího z členů sněmovního obranného výboru Radovana Vícha z SPD je dávno zřejmé, že Ukrajina nemůže zvítězit. „V podstatě je jasné od samého počátku konfliktu,  že Ukrajina nemůže proti jaderné mocnosti, kterou Ruská federace bez pochyby je, nikdy vojensky zvítězit. Nemá na to dostatek zdrojů finančních, materiálních a zejména lidských. To muselo být každému jasné od samého počátku. Navíc nyní ještě sledujeme, jak prezident Zelenskyj obchází velitele armády Zalužného a jedná s ostatními veliteli. To může souviset i s případnou prezidentskou volbou na Ukrajině, kde Zalužnyj má velkou podporu zejména u vojáků. Vidíme také, jak se k podpoře Ukrajiny staví USA, kde republikáni v Senátu zablokovali Bidenovi další podporu Ukrajiny, a to navíc v souvislosti s blížícími se volbami v USA, kde kandidát na prezidenta Trump prohlásil, že válku na Ukrajině ukončí, pokud bude zvolen, mezi tím, než dojede z domova do Bílého domu. Je potřeba se připravit ze strany Ukrajiny a západu na kompromisy, a ty budou ze strany Ukrajiny znamenat zejména postoupení anektovaných území anebo jejich částí Ruské federaci. Hlavně je ale potřeba ukončit dodávky zbraní na Ukrajinu a co nejdříve tak zahájit mírové rozhovory. Zrovna tak je nesmysl dát na Ukrajinu 70 miliard eur ze strany NATO a EU, protože se tyto prostředky stanou pouze nástrojem korupčníků. EU by místo toho měla iniciovat mírová jednání, a nikoliv za naše peníze financovat zkorumpovaný stát, který v EU není a doufejme, že ani nikdy nebude,“ konstatoval Vích.

„Vzhledem k tomu, že Ukrajina je vůči ruskému agresorovi podstatně menší, pochopitelně prohraje, pokud ji ostatní evropské země podrazí a nechají bez pomoci. Vnímám to tak, že různí podrazáci se teď vyloženě rojí. Pevně doufám, že alespoň my, Češi, si dokážeme udržet rovnou páteř a pomáhat slabšímu v obraně proti silnějšímu,“ říká pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Když jsme to říkali před dvěma roky a 700 000 mrtvými tak nás chtěli zavírat za názor- tak kdo měl pravdu ????, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseF.L.Hek , 07.12.2023 18:01:06

|  21 |  0

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…