„Veselé“ ohlášení senátní kandidatury v Ostravě. Konvička a Hampl tam chtěli vést debatu s odpůrcem, který ale utekl

15.06.2018 16:01 | Zprávy

REPORTÁŽ „Mnozí z těch, kdo se podílejí na jejím zakazování a na tom, že před ní varují, ji nikdy neotevřeli,“ říká sociolog Petr Hampl ke své nové knize „Prolomení hradeb“, kterou představil v ostravském Knihcentru. Řeč byla hlavně o jejím obsahu, ale přišlo i překvapení večera. Martin Konvička oznámil, že chce kandidovat do Senátu za volební obvod Ostrava-jih: „Voliči budou mít jednoduchou volbu – buď zvolí zase standardní politiky za ANO, ČSSD, ODS a ti si s vámi opět vytřou prdel – nebo zvolí někoho, kdo možná není standardní politik, ale komu můžete věřit,“ slíbil. Hned na besedě ale slyšel, že jednoduché to mít nebude. „Věřím, že budete poražení, nevyhrajete!“ vmetl Konvičkovi s Hamplem mladý muž z publika.

„Veselé“ ohlášení senátní kandidatury v Ostravě. Konvička a Hampl tam chtěli vést debatu s odpůrcem, který ale utekl
Foto: Daniela Černá
Popisek: Petr Hampl s Martinem Konvičkou v ostravském Knihcentru

Zakázaná kniha? Teď už se prý situace uklidnila. Jen, jak uvedla „naštvaná matka“ Eva Hrindová, sociolog Petr Hampl „leží v žaludku vládnoucí moci“. Na začátek debaty tak reagovali hosté, mezi kterými byla i zakladatelka hnutí Naštvané matky, na situaci v uplynulých měsících, kdy někteří nebyli novým literárním dílem známého kritika islámu právě nadšeni. Liberecká knihovna například zrušila jeho plánovanou besedu. V Ostravě Hampl se svou knihou Prolomení hradeb neměl problém. A proč je kniha vlastně kontroverzní?

Podle sociologa ale problém je jiný: „Mnozí z těch, kdo se podílejí na jejím zakazování a na tom, že před ní varují, ji nikdy neotevřeli. Dokonce si nedali práci ani s tím, aby si pořádně prohlédli první stránku. Najdete tam podtitulek: Proč západní civilizace podléhá islámu. Kniha je o západní civilizaci, není o islámu, nebo jen okrajově. Někdo vidí klíčové slovo islám nebo si to ani nepřečte. Bojím se, že podstatná část reakcí není na knihu, ale na mě,“ dodal s tím, že si často dělá legraci z různých osobností a pak se lidé domnívají, že kniha nebude mít hloubku. Proto ujistil, že je společenský vědec a knihu se snažil napsat jako solidní.  

Vysvětlil také, co myslí pojmem nová aristokracie, který v Prolomení hradeb používá. „Měla by existovat, a jsou na to data, společenská vrstva tří až pěti procent obyvatel všech západních zemí, která se sestává z lidí, kteří mají významnou roli ve velkých médiích, z lidí, kteří rozhodují o velkých penězích, nemusí to být majitelé peněz, mohou to být manažeři, kteří pracují ve velkých bankách, korporacích a rozhodují o miliardách. Plus jsou tam lidé, kteří mají možnost významně ovlivnit politická rozhodnutí,“ vysvětloval Hampl. Tato vrstva je už konzistentní. Vždy v historii existovaly podobné vrstvy, ale tato už se oddělila od zbytku společnosti. „Přestala patřit k normálním lidem. U nás to ještě není, ale v cizině už se odstěhovala do izolovaných čtvrtí. Už se ani fyzicky nevídá s normálními lidmi. Protože je tato vrstva jiná, dochází logicky ke střetům a napnutím mezi novou aristokracií a zbytkem společnosti,“ uvedl Hampl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…