„Zeman umře?“ Sranda z Babiše a Soukupa: To jste si předplatili na ČT. Nový pořad

16. 9. 2019 7:21

Boj proti dezinformacím už nikdy nebude stejný jako dříve. Česká televize v neděli večer spustila svůj očekávaný pořad To se ví, který si kladl za cíl nasadit do boje proti fake news humor a nadsázku. Tomu odpovídalo i obsazení bavičů Haliny Pawlowské a Aleše Hámy do role kapitánů obou týmů.

„Zeman umře?“ Sranda z Babiše a Soukupa: To jste si předplatili na ČT. Nový pořad
Foto: Repro Youtube
Popisek: To se ví. Nová show ČT o dezinformacích
reklama

„V pořadu se budeme snažit na téma fake news upozornit způsobem pro Čechy nejtypičtějším – humorem a nadsázkou. Považujeme za důležité nejen přinutit diváky o zprávách a médiích kriticky přemýšlet, ale najít zdravou míru mezi vážnými tématy, kterých se dotýkají, a vtipem, kterým je můžeme odlehčit,“ avizoval dopředu režisér Jakub Wehrenberg.

Odlehčená show zaujala ale už před prvním dílem tím, že do autorského týmu přizvala i Stanislava Bilera, spoluzakladatele hnutí Žít Brno, který před prezidentskými volbami šířil informace, že Miloš Zeman „hledí smrti do chřtánu“.

Anketa

Kdybyste si mohli zablokovat veškeré vysílání České televize, a zbavit se tak placení koncesionářského poplatku, využili byste takovou možnost?

95%
5%
hlasovalo: 31773 lidí

Moderátorem pořadu je Tomáš Měcháček, známý jako „bankéř, kterého můžete mít rádi“ z reklamy na nejmenovanou finanční instituci. Ujistil, že nás teď bude každou neděli brát „do mediální džungle na lov informací, které jsou překvapivé, pobuřující, a ne vždy pravdivé“.

Začal veselým obrázkem pejska s plátkem šunky, ale hned ujistil, že „záměrně šířených polopravd, které mají skutečný vliv na naše životy, je ve veřejném prostoru víc než dost“. Nachytat se dnes prý podaří i profesionálům.

Na dezinformace ale pořad nechce jen ukazovat, ale také si s nimi hrát. K tomu má posloužit právě čtveřice hravých a vtipných soutěžících. Dva z nich – Aleš Háma a Halina Pawlowská – budou v roli kapitánů hrát s dezinformacemi pravidelně. Pro tentokrát si Háma přivedl na pomoc herečku Adélu Gondíkovou a Pawlowská herce Marka Taclíka.

Měcháček si na ně připravil „sadu fotek, článků a internetových senzací“, u kterých budou určovat, zda jsou pravdivé, nebo takzvaně „fejk“.

První kolo otázek bylo ze „společenské rubriky“ a Gondíková s Taclíkem měli hodnotit články, které napsal bulvár právě o nich. Úroveň tohoto kola ukazuje nejlépe Taclíkovo dementi titulku „Marek Taclík shání chůvu. Za balík peněz“. Taclík připustil, že chůvu sháněl, ale za balík prý ne.

A pak už se začalo soutěžit „vážně“. Jako první dramaturgie předložila mnohokrát probíraný výrok Jana Wericha, že nacisté připomínají mohamedány.

Aleš Háma se toho chopil kreativně a vyjádřil názor, že jestli je pravda toto, tak by mohl být pravdivý i citát: „Když už muslim jednou je, tak má bouchat, aby byl.“ Gondíková se přidala, že Werich také mohl říci: „Muslim, tedy jsem.“

Všichni se nakonec shodli, že je to „fake“. Moderátor souhlasil a dramaticky dodal, že tento podvrh sdílelo více než deset tisíc lidí. „Například i známá advokátka Klára Samková,“ dodal a právničce přes obrazovku posměšně zamával.

Pak soutěžící vyzval, ať zkusí nějaký podobný fake rychle vymyslet, načež z Hámy vypadlo: „Zeman je gentleman. Ferdinand Peroutka.“ A v ráži ještě vymyslel výrok: „Další pořad? Ne, děkuji,“ který měl vyslovit Jaromír Soukup a moderátor se při tom vtipu prohnul smíchy.

„A teď si dáme citát k aktuální kauze zakrývání sochy maršála Koněva,“ navázal. Pak vysvětlil, že socha je „kontroverzního maršála Koněva“, starosta „by se jí nejraději zbavil, aby ji furt nemusel umejvat“. Vlastním tělem ji prý ale brání s jinými i Marta Semelová, o které moderátor pořadu o fake news prohlásil, že je to „bývalá předsedkyně klubu KSČM“.

A pak ukázal, jak televize Prima cituje twitterovou zprávu ruské ambasády, která konstatuje, že „ruského maršála nezastavil wehrmacht, a teď ho zastaví papundekl“.

Halina Pawlowská se zamyslela, a pravila, že by to mohla být pravda, protože Rusové, kteří budovali falešné, namalované Potěmkinovy vesnice, nejspíš mají pro papundekl slabost.