100 milionů Kč z USA. Proti Orbánovi. Bomba v Maďarsku

05.12.2022 12:25

Maďarsko řeší skandál. Do tamních voleb se pletla zahraniční neziskovka z USA, Action for Democracy. Spojené opozici pod Péterem Márki-Zayem zaslala 1,8 miliardy forintů, tedy více než 100 milionů korun. Informaci zveřejnily maďarské tajné služby a odtajnil ji maďarský parlament, tedy částečně. A politici Fideszu už opozici financování otloukají o hlavu.

100 milionů Kč z USA. Proti Orbánovi. Bomba v Maďarsku
Foto: Repro Twitter
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

58%
42%
hlasovalo: 17007 lidí
Jak známo, v letošních dubnových volbách s přehledem zvítězil dosavadní premiér Maďarska Viktor Orbán, který získal 52,52 procenta hlasů, narozdíl od svého protivníka Pétera Márkiho-Zaye, který získal 36,9 procenta. Orbán tak má v maďarském parlamentu 135 hlasů, sjednocená opozice proti němu pak 57 hlasů. A dalších 6 hlasů mají pak odštěpenci od Jobbiku, tedy hnutí Naše vlast.

Ovšem o dubnových volbách teď začínají vycházet najevo zajímavé okolnosti. Totiž že hnutí Maďarsko pro každého (Mindenki Magyarországa Mozgalom – MMM) bylo sponzorováno z USA. A to značně. Tato zpráva pochází od maďarských tajných služeb a rozhodl se ji zveřejnit Orbánem kontrolovaný parlament. Jak píše server hungarytoday.hu, peníze pocházely od organizace Action for Democracy (Akce pro demokracii), která sídlí ve Spojených státech. A nejednalo se o malou částku, samotnému MMM šlo dle serveru 1,8 miliardy forintů, tedy necelých 107 milionů korun. Dalších 1,15 miliardy forintů (68,35 milionu korun) pak bylo posláno třem maďarským firmám. Převody byly uskutečněny na jaře a v létě, tedy před a po volbách.

Informace poskytl Zoltán András Kovács, ředitel Národního informačního centra na základě požadavku opozičního poslance Jobbiku, aby byly odtajněny zprávy o financování stran ze zahraničí. Zprávy nebyly zveřejněny kompletně, případem se zabývají celníci i policie, zda se nejednalo o zpronevěru nebo praní špinavých peněz. Kovács podotkl, že maďarské i evropské zákony zapovídají financování politických stran ze zahraničí, tudíž je situace ještě složitější.

Že k těmto darům došlo, potvrdil v létě i lídr opozice Péter Márki-Zay. A argumentoval, že financování stran ze zahraničí je sice zakázané, ale MMM není stranou, ale hnutím. Za neziskovou organizací Action for Democracy stojí dle Hungary Today například Dávid Korányi, bývalý poradce primátora Budapešti.

Do opozice už si rýpl předseda poslaneckého klubu Fideszu Maté Kocsis, který podotkl, že už jen zjištěná částka je čtynásobná oproti té, kterou stranám dává maďarský rozpočet. Což je dle něho samo o sobě narušením maďarské suverenity. A také si povšiml, že předtím opozice popírala, že by byla financována ze zahraničí, a pak se přiznala „jen tak napůl“.

A ředitel kanceláře premiéra Balász Orbán se ptá, zda miliony poskytnuté Akcí pro demokracii demokracii v Maďarsku spíše pomohly nebo jí uškodily.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy budete Babiše volit za prezidenta?

Nebyl byste totiž jediný za ANO, kdo by ho nevolil. Nemyslíte, že to o něčem také vypovídá? Jasně, žijeme demokracii, kde jsou odlišné názory běžné. Na druhou stranu, není divné, když lídr strany nemá podporu ani u vlastních lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Může si za to sám... „Humánní“ a mravně nadřazený tábor se tento týden předvedl v plné kráse

7:30 Může si za to sám... „Humánní“ a mravně nadřazený tábor se tento týden předvedl v plné kráse

TÝDEN V MÉDIÍCH Pokrytectví rádoby chlapáků v politice, ať už jde o předsedu vlády nebo o kandidáta …