Za největší nesmysl tohoto týdne v mediální oblasti označuje Petr Žantovský práci serveru Seznam Zprávy, konkrétně reportéra a editora zahraniční rubriky Martina Nováka. Glosa s názvem Česko je velmocí ve svobodě slova. Kritika neznamená umlčování informuje čtenáře o tom, že si užívají absolutní svobodu slova, že Česko je podle žebříčku svobody vyjadřování Freedom Expression Index vypracovaného švédskou univerzitou v Göteborgu sedmá nejsvobodnější země na světě, a podle dubnové analýzy neziskovky Reportéři bez hranic je Česko ve svobodě médií desáté na světě.
„Abychom si udělali představu o tom opaku, tak tam samozřejmě dominuje Severní Korea, což je celkem pochopitelné. Pan Novák nás tady seznamuje s tím, v duchu druhé části titulku, že kritika neznamená umlčování. Míní to tak, že když někdo kritizuje oficiální doktrínu, tak tím se pan redaktor příliš nezabývá, zatímco když zástupci oficiální doktríny kritizují takzvané dezoláty, chcimíry a další nepřátele naší liberálně demokratické společnosti, tak to je čistá kritika, žádné umlčování. Že neexistuje cenzura, že neexistuje nepřipouštění nositelů různých názorů do médii a podobně,“ komentuje mediální analytik glosu novináře Nováka.
Jedním z příkladů v Novákově glose je situace, kdy někdo kritizuje Evropskou unii. Takový člověk pro dostane „pořádný slovní nářez“, ale nikdo mu nezakazuje tak mluvit nebo psát. Novák argumentuje i případem učitelky Bednářové, která studentům na hodinách tvrdila, že Rusko na Ukrajině bojuje proti nacistům a Ukrajinci upalují Rusy. Zmíněno je i to, že zastánci Bednářové považují její vyhazov z práce a následné podmínečné odsouzení za důkaz nesvobody. Petr Žantovský se rozhodl ocitovat stanovisko redaktora Martina Nováka: „Nikoliv. Vedení školy se na základě toho, co studentům vykládala, rozhodlo ji vyhodit, protože je špatná učitelka. Prostě její zaměstnavatel s ní nebyl spokojen. Zastávat tyto názory jí nikdo nezakazuje,“
Podle Žantovského se jedná o zajímavou logiku, na které by se dala postavit pomalu celá filozofická škola. „Jenom by byla trošku bizarní a nestála by na faktech, nýbrž na dojmech a propagandě. Myslím, že není třeba opakovat známou pravdu, že nositelé jiných než oficiálně doktrinových názorů nejsou připouštěni do vysílání veřejnoprávních médií. Jsou velmi limitováni v tom, aby se uplatnili v prostoru soukromých médií, zejména těch mainstreamových, a jsou odkázáni na média alternativní, která jsou ovšem z větší části tak chudá, že je pochopitelně nejsou schopna za příspěvky honorovat,“ popisuje Žantovský rozdíl mezi realitou a Novákovou glosou. V kariérním offsidu se tak podle Žantovského ocitají odborníci ve svých oborech, kteří nemají šanci se svou prací živit. Znamená to, že svou práci dělají špatně?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Novotný