Osmidenní návštěva ministra vnitra v Senegalu, Ghaně a Rwandě se odehrála na přelomu dubna a května. V Senegalu ministr předal osmimilionový dar nemocnici ve městě Thies, který poslalo české ministerstvo zahraničí. Měl mít několik jednání o možnostech angažmá českých firem.
29. dubna navštívil tamní nemocnici a Ministerstvo vnitra se na svých sociálních sítích pochlubilo mimo jiné snímkem, na kterém pacientce předává balíček s banány.
Mnozí se pozastavili nad tím, že předávat v Africe zrovna toto ovoce, které je považováno za symbol rasistických předsudků, není příliš vhodné. Poté Vít Rakušan zapózoval před nemocnicí v tradičním místním oděvu.
???? 1. místopředseda vlády a MV @Vit_Rakusan navštívil v Senegalu také partnerskou nemocnici našeho programu MEDEVAC v Thies.
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) April 29, 2023
Nemocnici předal dar @mzvcr 8 mil. Kč, hlavně na nové vybavení. V nemocnici provedli ???? odborníci od r. 2017 v rámci MEDEVACU 620 operací u 610 pacientů. pic.twitter.com/GUWNnit1ix
Pak pokračoval do Ghany, kde jej přivítal ministerský náměstek v kostkované košili.
Přesunuli jsme se do Ghany, kde nás přivítal náměstek ministryně zahraničních věcí pan K. Ampratwum-Sarpong. Otevřeli jsme důležitá témata migrace, bezpečnosti a samozřejmě i podpory ???? podnikatelských aktivit v zemi. Ekonom. spolupráce je jedním z důležitých aspektů naší cesty. pic.twitter.com/0Fsr2XLrBA
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) April 30, 2023
V této zemi se ministr vnitra poklonil památníku obětí obchodu s otroky. A opět kolem toho byl rozruch, na fotografii, sdílené českým velvyslanectvím, totiž přišel vyjádřit úctu obětem v kraťasech a tričku.
Yesterday the Deputy Prime Minister @Vit_Rakusan of the ???? Czech Republic paid homage to the vicitims of Transatlantic slave trade in Cape Coast Castle. It is important to remember these tragic deeds to prevent them from ever happening again in whichever form they may take. pic.twitter.com/46XsIEZSz4
— Czech Republic in Accra (@CZinAccra) May 2, 2023
Pak došlo na jednání s představiteli státu. „Otevřeli jsme důležitá témata migrace, bezpečnosti a samozřejmě i podpory českých podnikatelských aktivit v zemi,“ ujistil české sledující Rakušan.
Nakonec cesty ve Rwandě podepsal dohodu o zamezení dvojího zdanění a podepsal dohodu o spolupráci mezi českými a rwandskými hasiči. Ta byla podle zjištění novinářů jediným konkrétním výstupem z celé osmidenní cesty.
„Nedávná africká výprava novodobého Emila Holuba, tedy ministra vnitra Rakušana, nás prý stála 880 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že byla zcela zbytečná (až na ty banány v senegalské nemocnici!), to je opravdu hodně,“ shrnul na twitteru sžíravě bývalý šéfredaktor týdeníku Reflex.
Pak se ale zamyslel a dodal, že vše je relativní. Oněch 880 tisíc je totiž částka, kterou v budoucnu budeme platit jako „povinně solidární pokutu“ za necelé dva uprchlíky, které nebudeme chtít přijmout.
Nedávná africká výprava novodobého Emila Holuba, tedy ministra vnitra Rakušana, nás prý stála 880 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že byla zcela zbytečná (až na ty banány v senegalské nemocnici!), to je opravdu hodně. Na druhou stranu, všechno je relativní. Ta částka je totiž cenou,… https://t.co/YOUGYgTg2B
— Marek Stoniš (@MarekStonis) June 27, 2023
Stane se tak na základě migračního paktu, který v EU podepsal Vít Rakušan po svém návratu z Afriky.
Iniciativa Švédska, které už migrační nápor přestává zvládat, vytvořila mechanismus nazývaný „soubor pravidel pro azyl a migraci“, o kterém švédská ministryně na rovinu řekla: „Musíme projevit solidaritu se zeměmi v přední linii“.
V rámci tohoto souboru se zjednodušuje azylové řízení a garantují standardy žadatelům. Současně má být vzorcem vypočtena „přiměřená kapacita“ každé členské země. A pokud by byla překročena, nastupuje tzv. „nový mechanismus solidarity“.
„Členské státy se mohou rozhodnout, jak budou k mechanismu přispívat. Jejich příspěvky mohou spočívat v relokaci, finančních příspěvcích nebo alternativních solidárních opatřeních, jako je vyslání pracovníků nebo opatření k budování kapacit,“ píše se v dokumentu.
Finanční příspěvek byl vypočten na 20 tisíc euro za jednu relokaci, tedy v přepočtu asi půl milionu korun za jednoho uprchlíka. Tuto částku lze „zvýšit, pokud to bude nezbytné“.
Jak tedy v diskusi pod Stonišovým příspěvkem kdosi poznamenal, je možné, že týdenní africký výlet ministra vnitra bude nakonec pouze v ceně jednoho odmítnutého migranta.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo