A Šlachta pořád stoupá. K tomu zděšení: Babiš taky

01.06.2021 14:25

Hnutí Přísaha se blíží pěti procentům. Robert Šlachta ztrácí na vstup do Sněmovny pouhý jeden procentní bod. Zmenšuje se též dominance koalice Pirátů se Starosty, hnutí ANO si polepšilo a není tedy zcela jisté, kdo vyhraje volby na podzim. Toho si všiml i novinář Petr Honzejk. „Opakuji spolu s tetou Kateřinou: Neporcujte Babiše, když ještě běhá po lese,“ napsal.

A Šlachta pořád stoupá. K tomu zděšení: Babiš taky
Foto: Radim Panenka
Popisek: Robert Šlachta

Anketa

Do Poslanecké sněmovny může být zvolen občan, kterému je alespoň 21 let. Je tato hranice správná?

hlasovalo: 12838 lidí

Podle volebního modelu agentury Median by volby těsně vyhrála koalice Pirátů se STANem. Na rozdíl od jiných průzkumů zde není dominance koalice příliš velká. Dle tohoto volebního modelu by získali 24 % hlasů. Oproti dubnu se ovšem jedná o pohoršení o tři procentní body. Na druhém místě se nachází hnutí ANO s 23 %. Náskok koalice Pirátů se STANem je tedy jeden procentní bod. Oproti dubnu vzrostly preference ANO o dva procentní body.

Další, kdo si zvýšil preference, je koalice Spolu. Ta by měla získat 19,5 %, to je o dva a půl procentního bodu více, jak před měsícem. Sběr dat probíhal od 1. května do 31. května, čili aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho se dotkla průzkumu nejspíše pouze okrajově, neboť chování Feriho se dostalo do médií poslední týden v květnu.

Volební model společnosti MEDIAN:

Anketa

Bojíte se klimatické katastrofy?

7%
90%
hlasovalo: 4611 lidí

Na čtvrtém místě je SPD s 9 %, následuje ČSSD se 7 %, KSČM s 6 %. Zajímavý je ovšem případ hnutí Přísaha, jejíž hlavní tváří je bývalý elitní policista Robert Šlachta. Ta se blíží pětiprocentní hranici nutné pro vstup do Poslanecké sněmovny. V modelu MEDIANU by Přísaha získala čtyři procenta. Za Přísahou je koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků s 3,5 %. Těm tedy zbývá k získání mandátu ještě 1,5 %. Poslední stranou ve volebním modelu jsou Zelení s 2,5 %, jsou tedy na polovině z nutných pěti procent.

Oproti jiným volebním průzkumům zde není tolik jasná dominance koalice Pirátů se STANem. Před týdnem zveřejněný průzkum společnosti Data Collect pro Českou televizi, měla výše zmíněná koalice 27 %, zatímco ANO se pohybovalo na 19,4 %.

V nedávném průzkumu společnosti SANEP by volby opět vyhrálo uskupení Pirátů a STANu se ziskem 26,3 %. Hnutí ANO 2011 získalo v květnovém měření společnosti SANEP 22,4 % voličských hlasů.

Co se týče volební účasti, tak voleb do Poslanecké sněmovny by se v květnu 2021 zúčastnilo, dle svého vyjádření, 64,5 % respondentů. To by ve výsledku znamenalo vyšší volební účast než při volbách do Sněmovny v roce 2017. Těch se zúčastnilo 60,8 % oprávněných voličů. Určitě by k volbám do PSP nešlo 27 % dotázaných.

Na průzkum se ve svém tweetu podíval i novinář Petr Honzejk. „Opakuju spolu s tetou Kateřinou: Neporcujte Babiše, když ještě běhá po lese,“ napsal.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

17:00 Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

„Jsme dnes v situaci, kdy nevíme, jak na tom jsme. Mluvíme o pandemii a máme šedesát pozitivních den…