A proč vy jste s tím bývalým komunistou Babišem v koalici? Poslanec ČSSD musel ve studiu čelit historikovi

02.11.2019 21:35 | Zprávy
autor: rak

Na téma možnosti zavedení 21. srpna jakožto významného dne, na připomínku invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 a uctění památky obětí okupace, ve vysílání pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus hovořili publicista Luděk Navara z Platformy evropské paměti a svědomí a místopředseda ČSSD Ondřej Veselý. Oba se na potřebě připomínky této události shodli. Pak se však debata stočila i k podpoře vlády komunisty a k minulosti premiéra Andreje Babiše, a Veselý začal hájit účast ČSSD v koalici. ČSSD prý zachraňuje prozápadní směřování země, bez nich by dle něho přišla do vlády SPD a skončilo by to tak, že bychom u nás měli ruský atom a rejdili by u nás ruští, čínští či snad severokorejští agenti.

A proč vy jste s tím bývalým komunistou Babišem v koalici? Poslanec ČSSD musel ve studiu čelit historikovi
Foto: archiv O. Veselý
Popisek: Ondřej Veselý

Podle Navary jde o krok správným směrem. „Ale obecně se nedá říci, že bychom dělali dost. Zaostáváme i za sousedními zeměmi, které měly podobné historické zkušenosti,“ doplňuje.

Navara si myslí, že jsme především zanedbali otázku viny, viníků a jejich potrestání. „Také dostatečné a včasné odškodnění poškozených. Zanedbali jsme i důležitost míst paměti, památníků, muzeí totality... Umírají pamětníci, jejich štafetu nemá kdo převzít, nevybudovali jsme taková muzea,“ říká. Mladí také dle něho nemají kam chodit, aby se seznámili s informacemi o těch, kteří minulý režim nepřežili, jelikož byli umučeni, či o těch, kteří byli pronásledováni.

Místopředseda ČSSD a poslanec Ondřej Veselý se s Navarou shoduje, že je zapotřebí si invazi takto připomínat. „To, že si otevřeně přiznáváme invazi, je podle mě jednoznačně dobře a směřuje to k tomu, že otevíráme temné kouty naší historie,“ podotýká. Ale také uznává, že tento krok přichází pozdě: „Je to nějaký krok, který sám o sobě stačit nemůže a nebude, ale když budeme pokračovat, bude to dobře. Souhlasím, že je to 30 let poté a mělo to nastat daleko dříve.“

Celý záznam pořadu si můžete poslechnout zde:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…