A taková chvíle nyní nastala... Kněz Halík mimořádně plamenně burcuje před demonstrací na Letné

22.06.2019 10:33 | Zprávy

Počet účastníků protivládních demonstrací roste a další velká manifestace se tak z Václavského náměstí přesouvá na Letnou v Praze. Dění sleduje i katolický kněz a teolog Tomáš Halík, který si v souvislosti s tím pokládá otázky: Kde stojí dnes křesťané a představitelé církví v současném společenském konfliktu – a je vůbec možné dění před 30 lety a dnes nějak srovnávat? Tady jsou jeho odpovědi a varování.

A taková chvíle nyní nastala... Kněz Halík mimořádně plamenně burcuje před demonstrací na Letné
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

Organizátor protivládních demonstrací, spolek Milion chvilek, svolává další shromáždění na nedělní odpoledne na Letenskou pláň. Právě tam se před 30 lety konala vrcholná manifestace listopadových událostí. Kněz Halík v komentáři na serveru Christnet.eu připomíná, že manifestace tenkrát následovala bezprostředně po děkovné bohoslužbě za svatořečení Anežky České, při níž zazněla památná slova kardinála Tomáška: V této rozhodující chvíli stojím já i celá katolická církev na straně národa!

Srovnávat dějinné události je však podle kněze ošidné, jelikož každá se odehrává za jiných okolností, má jiné bezprostřední příčiny i společenský kontext, jiné aktéry. „Gustáv Husák byl symbol normalizačního režimu, a Andrej Babiš je ztělesnění mafiánského kapitalismu devadesátých let,” podotkl s tím, že mezi tyto muže nelze klást rovnítko. Moc Gustáva Husáka prý stála na policejním režimu a bodácích ruské okupační armády, a moc Andreje Babiše se opírá o výsledky svobodných demokratických voleb.

Volební vítězství podle Halíka ale nedává politikovi oprávnění k čemukoliv. I on musí respektovat domácí i mezinárodní právo a nakládat transparentně se svěřeným majetkem. Vhození volebního lístku do urny jednou za několik let není prý jediným legitimním podílem nás občanů na vládě a státní moci. „Jsou chvíle, kdy občané mají právo a někdy i mravní povinnost vyjádřit své názory i jinými způsoby, které jim umožnuje a garantuje svobodný a demokratický stát,“ míní Halík.

A taková chvíle prý nyní nastala. Demokracie, která není spojena s duchovní kulturou rozlišování hodnot, je velmi zranitelná. „I nacismus v Německu a komunismus u nás přišly k moci skrze demokratické volby, hlasy většiny. Stačí, aby populisté svými hesly překřičeli kritické hlasy střízlivého rozumu,“ myslí si Halík.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

německé platy

Pokud vás dobře chápu, tak ani Vy nevěříte Fialově slibu, že můžeme mít za 5 let platy jako Němci. Ale tvrdíte, že nám pomůže přijetí Eura. Kdy bysme tedy mohli mít platy jako v Německu? Tvrdíte, že je to z dlouhodobého hlediska, což je dost široký pojem. A pomůže nám Euro nějak v tom, že čím dál ví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Hašek vyrazil na Ukrajinu

20:56 Dominik Hašek vyrazil na Ukrajinu

Bývalý hokejový brankář Dominik Hašek navštívil Ukrajinu, kde se sešel s mladými sportovci a sportov…