A už se to peče. Nová „koalice Petra Fialy“ se sešla v Praze

09.10.2021 21:11

Podle informací médií se již scházejí lídři koalice SPOLU a PirSTAN. Předsednictva stran odešla nejen do svých sekretariátů, ale část i do restaurací v centru Prahy. Obě koalice jsou schopné vytvořit ve Sněmovně nadpoloviční většinu.

A už se to peče. Nová „koalice Petra Fialy“ se sešla v Praze
Foto: Screen: TV Nova
Popisek: Lídři koalice SPOLU slaví volební vítězství.

Zítra bude jednat prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO), ten však tvrdí, že nepůjde o povolební vyjednávání. O ně půjde až ve středu.

Anketa

Jste spokojeni s výsledky voleb?

7%
87%
hlasovalo: 30798 lidí

„Pro nás je nejdůležitější to, abychom se nejdříve setkali s druhou koalicí, abychom si řekli, jaké má kdo představit, a případně zkusili najít shodu. Pokud tu shodu najdeme, tak budeme muset deklarovat, že ji skutečně v Poslanecké sněmovně máme, a bude-li to tak, tak v tu chvíli je namístě jednání s panem prezidentem, abychom deklarovali, že disponujeme většinou v Poslanecké sněmovně vyslovit nové vládě důvěru,“ zmínil poslanec KDU-ČSL Jan Bartošek pro ČT24. 

„Skutečně jsme kandidovali s tím, že chceme přinést změnu, změnu, které se dá věřit,“ dodal Bartošek, že nelze například dopustit rozpočtové provizorium.

Povolební jednání obou koalic jako komplikované Bartošek neočekává. „Předjednáno není nic, nás ta jednání čekají. Ale před volbami jsme garantovali, že budeme hledat to, co přinese změnu. Prvním, kdo je pro nás partnerem, je koalice Pirátů a STAN. To jsou naši primární partneři, se kterými budeme jednat. Nelze to předjímat, ale myslím, že bude vůle k tomu to jednání završit úspěšně,“ sdělil Bartošek.

O zásadní vůli k vyjednávání pak hovořil i Petr Gazdík (STAN). „Uvědomujeme si, jakou máme zodpovědnost vůči této zemi. Celé generace se modlily za to, aby tato země byla bez komunistů v Parlamentu, to se v těchto volbách podařilo. To, jakým způsobem vedl Andrej Babiš tuto zemi v minulých měsících a letech, ten obrovský deficit státního rozpočtu, ta politická kultura z různých afér je něco, co se musí změnit. A to je pro nás to zásadní, tomu budeme podřizovat jednání s koalicí SPOLU,“ podotkl Gazdík.

Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) je vítězem letošních sněmovních voleb. Hnutí ANO je druhé právě před koalicí Pirátů se Starosty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…