ANO i ne. Jaroslava Jermanová sepsala, jak zreformovat jednací řád, ale spolustraník Martin Komárek jí to hodil na hlavu

23.02.2016 16:47

Ve snaze zabránit dalším opozičním obstrukcím chce vládní koalice zpřísnit jednací řád sněmovny. Nejradikálnější nápady má hnutí ANO, návrhy některých jeho členů ale narážejí na nesouhlas i uvnitř vládní koalice. Informuje o tom server iDNES.cz.

ANO i ne. Jaroslava Jermanová sepsala, jak zreformovat jednací řád, ale spolustraník Martin Komárek jí to hodil na hlavu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslava Jermanová

Ohledně změny jednacího řádu zaznívají návrhy na omezení času pro každou stranu zvlášť, ale i omezení řečníků ve třetím čtení. Poslanci by pak měli maximálně dvakrát pět minut času u řečnického pultíku.

Sněmovna jako Spolkový sněm?

Za hnutí ANO byla vyjednáváním nad novým jednacím řádem pověřena Jaroslava Jermanová. Tato politička prosazuje, aby česká sněmovna fungovala jako německý Spolkový sněm.

Zásadní úlohu by v jejích úvahách získal dosud nenápadný organizační výbor sněmovny. Poslanci by se v něm dohodli, jak dlouho budou ke kterým zákonům vystupovat. Každá strana by tak ve sněmovně měla přidělený čas, jasné by také bylo, kdy se bude o jednotlivých zákonech hlasovat.

Celý text je ZDE

Návrh ale naráží nejen u opozice, ale i u koaličních ČSSD a KDU-ČSL. A dokonce také u některých členů ANO. „Pro mě je to přehnané, stačí upravit současný jednací řád a škrtnout z něj některé excesy,“ říká poslanec ANO Martin Komárek.

Omezení poslaneckého řečnění jen ve třetím čtení

Také on však navrhuje jednu výraznou změnu: aby poslanci mohli vystupovat k jednomu bodu nanejvýš dvakrát po pěti minutách. Jeho nápad má alespoň částečně šanci. „Omezení řečnických vystoupení nám dává smysl ve třetím čtení,“ řekl jeden z vyjednavačů ČSSD, poslanec Jan Chvojka.

Právě sociální demokraté, ale i lidovci totiž v tuto chvíli razí variantu nechat poslancům v prvním a druhém čtení víc prostoru, ve třetím, kdy se definitivně hlasuje o zákonech, už však žádné neplánované prodlevy nepřipustit. Právě třetí čtení zákonů jsou totiž s opozičními obstrukcemi tradičně spojená.

Nesouhlas opozice chce koalice otupit tím, že by navrhované změny byly i v jejím zájmu. Začít platit mají totiž až od příštího volebního období.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zkušený politik Vlastimil Tlustý před kamerou PL promluvil o možném plánu Zemana na záchranu ČSSD. Takto to prý asi bude

20:07 Zkušený politik Vlastimil Tlustý před kamerou PL promluvil o možném plánu Zemana na záchranu ČSSD. Takto to prý asi bude

HORKÉ TÉMA Moderátor TV ParlamentníListy.cz Radim Panenka v pořadu Horké téma přivítal někdejšího mi…