Americký profesor promluvil: Putin je jako Stalin a Rusko se kvůli němu řítí do propasti

13.08.2014 10:36

Zástupce ředitele Kennan Institutu pro ruská studia William E. Pomeranz se zamýšlí nad současnými kroky ruského prezidenta Putina, které podle něj vedou Rusko do absolutní izolace.

Americký profesor promluvil: Putin je jako Stalin a Rusko se kvůli němu řítí do propasti
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Anketa

Který z následujících státníků minulosti je vám nejbližší?

hlasovalo: 15297 lidí

„Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že lze i v dnešním globalizovaném světě zpřetrhat veškeré obchodní styky se zahraničím a zároveň udržet ekonomiku v dobré kondici. Jeho zaujetí pro izolaci a absolutní nezávislost Ruska na vnějších okolnostech mu brání vidět realitu. Z toho plynoucí rozhodnutí potom čím dál tím více snižuje vliv Ruska na světovém dění," je přesvědčen Pomeranz. 

V posledních dvou dekádách po rozpadu Sovětského svazu si přitom Rusko podle Pomeranze počínalo při začleňování do mezinárodních struktur velmi aktivně. „Na základě podepsaných dohod se přidalo do Rady Evropy, G7 i Světové obchodní organizace (WTO). Je ovšem otázkou, jestli vždy Rusko chápalo, co podepisuje. Krátce po přistoupení Ruska do WTO např. Putin požadoval, aby členské státy měly možnost zavádět protekcionistická opatření," všímá si Pomeranz. 

„Přesto v Rusku dlouhodobě panovala shoda na tom, že členství v těcho organizacích zemi prospívá a zvyšuje to její vliv na dění ve světě. Rovněž Západ se domníval, že je lepší umožnit Rusku členství v prestižních západních klubech i přesto, že Rusko ne vždy splňovalo veškeré podmínky nutné ke členství. Současný konflikt na Ukrajině však tento názor poněkud mění a i sám Putin ve světle uvalení třetího kola sankcí nyní uvažuje, jestli by Rusko mělo být i nadále součástí globálního systému," konstatuje Pomeranz. 

Ruský přístup ke členství v mezinárodních organizacích a dodržování jejich pravidel byl dle Pomeranzova názoru vždy poněkud vlažný. „Odrážel tak historické zkušenosti této země s autokratickými vůdci. Také Putin se od svého nástupu do prezidentského úřadu v roce 2012 soustředil na posílování své moci na úkor soudů, médií, inteligence a nevládních organizací. Opozice v Rusku pro něj nepředstavuje vážnou hrozbou. Sebevědomý Putin přesvědčený o své síle si byl proto jistý i tím, že mu v cestě nebudou stát ani mezinárodní struktury," míní Pomeranz. 

Putinovo nepochopení, jak funguje globalizovaný svět, stojí podle Pomeranze i za jeho čerstvým rozhodnutím uvalit sankce na dovoz zboží ze zemí, které podporují protiruské sankce. „Jeho snaha o izolaci Ruska všek už nyní působí ruské ekonomice velké ztráty. Ruské státní banky i firmy mají omezený přístup do mezinárodního bankovního systému. Stejně tak už nemají naději na získání půjčky z Evropské investiční banky či Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Rusko tak jenom letos přijde o mnoho miliard dolarů," vypočítává Pomeranz. 

Celý text v angličtině je k dispozici ZDE.

„Ruské dobrodružství na Ukrajině však zemi nestojí jen peníze, ale rovněž zmařené příležitosti. Rusko např. pozastavilo své členství v G8 těsně před tím, než se mělo v této organizaci ujmout předsednictví. V plánu je prý rovněž zákaz přeletů evropských a amerických civilních letadel přes ruské území, což by znamenalo pro ruskou leteckou společnost Aeroflot ztrátu ve výši několika set milionů dolarů, které každým rokem inkasuje od zahraničních aerolinek. Zákaz dovozu západního zboží nutí ruské obchodnky najít si rychle nové partnery. Zaplnit vzniklou mezeru však není jednoduché," píše Pomeranz. 

„Putin v podstatě zahnal sám sebe do kouta. Zbývají mu dvě možnosti. Tou první je ukončit konflikt na Ukrajině kompromisem a následně čelit velkým problémům na domácí půdě ze strany spojenců i opozice. Druhou možností je přímá vojenská intervence na východní Ukrajinu, což by však definitivně znamenalo učinit z Ruska v očích světové veřejnosti černou ovci. Poslední dny nasvědčují tomu, že si Putin vybral druhou možnost. Ruský prezident věří, že může Rusko odříznout od zbytku světa a zachránit jej prostřednictvím izolace," popisuje Pomeranz. 

„To samé si myslel ve 30. letech minulého století i Josef Stalin, když přikročil k politické a ekonomické izolaci Sovětského svazu. Před ukrajinskou krizí se přitom zdálo, že Putin alespoň částečně chápe, že politická i ekonomická izolace Ruska v dnešním globalizovaném světě k ničemu pozitivnímu nepřispěje. Jeho poslední kroky však ukazují, že fungování provázaného světového trhu příliš nepochopil. Cena, kterou ponese za tento omyl, bude vysoká. Zatím je však v Rusku stále populární. Jeho oblíbenost u Rusů nyní dokonce dosáhla svého maxima. Mezinárodní tlak v důsledku anexe Krymu a podpory proruských separatistů mu zatím přinesla největší moc, jakou kdy za své čtrnáctileté působení v úřadu premiéra a prezidenta kdy měl," uzavírá své zamyšlení Pomeranz. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…