Analytik: Fiala vyhrál konkurz na fackovacího panáka. Toto ho čeká

14.10.2021 11:35

Česká ekonomika se řítí do problémů. A před nárazem do zdi to nabírá na rychlosti. Na tom se shoduje nemalý počet českých ekonomů i novinářů, kteří se stavu české ekonomiky dlouhodobě věnují. Pavel Páral z ekonomického týdeníku Hrot upozornil, že nová vláda se stane fackovacím panákem. Tato vláda „fackovacích panáků“ dostala několik rad, co musí udělat. Nahlédněte.

Analytik: Fiala vyhrál konkurz na fackovacího panáka. Toto ho čeká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala

Anketa

Chcete Andreje Babiše za příštího prezidenta?

69%
19%
hlasovalo: 40922 lidí

Premiérem je ještě stále Andrej Babiš (ANO) a rostoucí ceny všeho tak lze ještě stále označovat za Babišovu drahotu. Jenže to se brzy změní. Ceny poletí do nebes dál, ale premiérem už bude předseda ODS Petr Fiala. A najednou tu máme Fialovu drahotu, která může novou vládu hodně bolet. Na tom se shodují jak ekonomové, tak novináři specializující se na ekonomická témata.

Ekonom Lukáš Kovanda pronesl, že budoucí „Fialova drahota“ může vládě pořádně zavařit, protože opozice získá do ruky mocnou zbraň. že teď prudce rostou ceny benzinu i nafty a podle Kovandy rozhodně ještě bude hůř. Budoucí pravicová vláda proto musí myslet i na nejchudší voliče, které bude zdražování bolet nejvíc a u nichž stovky tisíc volebních hlasů propadly po volební katastrofě ČSSD a KSČM.

„Voliči těchto stran, často lidé s nižší kvalifikací a příjmy, jsou již nyní frustrováni, neboť volby z jejich hlediska dopadly krajně nepříznivě. Pokud by nová vláda nepostupovala ve své pravicové politice přiměřeně, může si je poštvat proti sobě v nebezpečně sjednoceném šiku. A je už celkem druhořadé, zda by jej vedl Andrej Babiš, Tomio Okamura, Robert Šlachta nebo třeba Lubomír Volný,“ upozornil Kovanda v komentáři pro MF Dnes.

O to více prý musí nová vláda zasáhnout do evropského Green Dealu.

„Opasky se budou vládě přece jenom snáze utahovat, pokud lidem vyšle zřetelný vzkaz, že alespoň nedopustí ruinující nárůst cen energií a pohonných hmot. Právě proto musí být prioritou této vlády, aby s Bruselem vyjednala realističtější, ‚inkluzivní‘ plán zelených reforem, šitý na míru povaze české ekonomiky i kupní síly opravdu všech jejích občanů,“ doporučil budoucímu kabinetu Kovanda.  

Také hlavní komentátor ekonomického týdeníku Hrot Pavel Páral varuje, že členové příští vlády budou v pozici fackovacích panáků a budou to muset vydržet, poněvadž jestli to někdo s udržením Česka nad vodou myslí vážně, bude muset dělat nepopulární kroky a řešit jeden problém za druhým. Mimo jiné problém prudce rostoucích cen energií.

„Bylo by fajn, kdyby vítězům co nejrychleji došlo, že letošní volby byly konkurzem na fackovacího panáka, a postavili se k situaci čelem. Času na nutná a notně nepopulární opatření je málo a voda stoupá,“ napsal Páral. Vláda musí konat co nejrychleji a to, co bude dělat, bude lidi bolet.

„To, co je třeba udělat, bude lidi bezesporu bolet. A vláda bude dramaticky nepopulární a bude inkasovat jednu facku za druhou. Pokud si chce Fiala zachovat alespoň minimální šanci, že se vyhne osudu Nečase s Kalouskem, musí konat rychle, aby do příštích voleb byla země z nejhoršího venku,“ uzavřel Páral.

Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a obchodu, v rozhovoru pro Lidové noviny upozornil, že vláda bude muset udělat ještě jednu věc. Bude muset sehnat nové pracovní síly a to v nemalém počtu. „Z našeho pohledu musí vláda primárně vyřešit situaci na trhu práce, která je velmi problematická. Chybí několik stovek tisíc zaměstnanců, které se firmám nedaří získat,“ uvedl Špicar s tím, že by nové zaměstnance hledal v zahraničí, protože v Česku se jich nedostává.

„Z našeho pohledu musí vláda primárně vyřešit situaci na trhu práce, která je velmi problematická. Chybí několik stovek tisíc zaměstnanců, které se firmám nedaří získat,“ uvedl Špicar.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…