Autobusy Ukrajina-Praha jsou plné, hraniční kolony trvají až desítky hodin

26.02.2022 6:30 | Zprávy

Kolony na polsko-ukrajinských hranicích jsou až na desítky hodin. Autobusy jezdící mezi Prahou a Ukrajinou jsou v současné době plné, dnes by se měly na linky z Česka na Ukrajinu vrátit některé zrušené spoje.

Autobusy Ukrajina-Praha jsou plné, hraniční kolony trvají až desítky hodin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Zastavme válku na Ukrajině!

Některé linky změnily kvůli kolonám na hraničních přechodech s Ukrajinou svou trasu. Vyplynulo to z vyjádření polské pohraniční stráže, autobusových dopravců a Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) pro ČTK.

Mluvčí polské pohraniční stráže Anna Michalská na dotaz ČTK uvedla, že v první den invaze 24. února ukrajinsko-polskou hranici přejelo 29.000 cestujících z Ukrajiny. V pátek 25. února do 16:00 to bylo 25.500 cestujících. „Kolony na všech hraničních přechodech vycházejí na několik až desítky hodin v návaznosti na denní nebo noční dobu,“ uvedla Michalská.

„Autobusy do Ukrajiny i z Ukrajiny jsou zcela plné,“ uvedl pracovník dopravce Regabus na pražském autobusovém nádraží Florenc. Nové linky podle něj dopravce nezavádí. Dnes ale obnoví linku mezi Prahou a Lvovem společnost Musil Tours/East Express. Její pracovník uvedl, že za den odbaví jen jeden autobus z Prahy a jeden ze Lvova. Ve čtvrtek, v první den ruské invaze na Ukrajinu, dopravce zrušil všechny linky mezi Ukrajinou a Českem.

Dopravce SVD Trans pak změnil trasu na Ukrajinu, nepřepravuje přes polsko-ukrajinský hraniční přechod v Medyce. „Je tam velká fronta aut a autobusů, jezdíme už jen přes (polsko-ukrajinský přechod) Krakovec,“ uvedl pracovník ze SVD Trans. Využití trasy přes Krakovec, který je asi 20 kilometrů od Medyky, potvrdil i dopravce Nikolo a uvedl, že jeho páteční autobus z Ukrajiny byl plný. Na Ukrajinu se chce dostat podle dopravce méně lidí.

Někteří dopravci, například Regabus, využívají mezi ČR a Ukrajinou pro část linek také slovensko-ukrajinské hraniční přechody.

Dopravcům volají také lidé, kteří ztratili kontakt s rodinnými příslušníky. „Byl tu teď osobně pán, kdy jeho rodinu přepravce dovezl jen 18 kilometrů k hranici a jeho žena teď jde pěšky s batoletem. Nemá s nimi už spojení,“ řekl v pátek ČTK na pražském autobusovém nádraží na Florenci pracovník kasy, který přeprodává lístky pro všechny dopravce.

Zástupci Frontexu ČTK potvrdili, že počet přechodů hranice Evropské unie s Ukrajinou se proti předchozím dnům zvýšil.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Obviňte Bidena z podněcování k atentátu.“ V USA to po střelbě na Trumpa vře

21:21 „Obviňte Bidena z podněcování k atentátu.“ V USA to po střelbě na Trumpa vře

Zahraniční média se shodují v tom, že střelbou na republikánského prezidenta Donalda Trumpa se prezi…