Babiš na historickém maximu, ODS ztratila téměř 17 procent svých voličů. Data STEMu jsou naprosto nečekaná

26. 10. 2018 11:09

Říjnový výzkum STEM probíhal po komunálních volbách a částečně za voleb senátních. Volební kampaň i výsledky voleb se do určité míry odrazily na říjnových preferencích do Poslanecké sněmovny. Získal STAN, který překonal pětiprocentní hranici a do Sněmovny by se tak dostalo osm subjektů. Hnutí ANO nadále jasně vede a ve volebním modelu vykazuje od voleb do PS vyrovnané výsledky. ODS a Piráti na místě druhém a třetím mají téměř shodný výsledek. Každá z nich by s hnutím ANO dosáhla na většinovou dvojstrannou koalici. Levicové strany KSČM a ČSSD nadále mírně ztrácejí. Nedaří se TOP 09.

Babiš na historickém maximu, ODS ztratila téměř 17 procent svých voličů. Data STEMu jsou naprosto nečekaná
Foto: Úřad vlády ČR
Popisek: Premiér Andrej Babiš v sídle agentury Frontex
reklama

Agentura STEM spolu s preferencemi připravila i volební model, u kterého ovšem podotýká, že není jednoduché jej sestavit, „neboť lze jen obtížně zjistit, kteří dotázaní se voleb skutečně zúčastní, zda volební motivace voličů bude podobná jako v minulých volbách nebo se změní, zda se do volebního výsledku budou promítat emoce na poslední chvíli“.

Předkládaný volební model tak vychází ze stranických preferencí a zanedbává občany, kteří nejsou schopni nebo ochotni uvést žádné preference. Opírá se o lidi, kteří neodmítají účast ve volbách a zohledňuje vazbu k volené straně i zájem o politické dění.

Historický vývoj ANO (volební model, STEM)

Podle STEMu tak ve volebním modelu ANO teoreticky dosáhlo výsledku 33,4 procenta, což je historické maximum tohoto subjektu. ODS by si připsala 12,9 procenta, ovšem v červnu 2018 měla 15,5 procenta. ODS v tomto porovnání ztratila téměř 17 procent svých voličů. V říjnu 2017 ovšem Fialova partaj měla 8,2 procenta. Piráti by získali 12,6 procenta. Zbylé subjekty jsou vidět v tabulce. Velký problém má podle modelu TOP 09, která by měla pouze 2,7 procenta a na Sněmovnu by tak jednoznačně nedosáhla. Ještě hůře jsou na tom Zelení (1,1 procenta) a Svobodní (0,5 procenta).

Citovaný výzkum byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 9. až  24.  října 2018.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…