Benešová: Když Radovana Krejčíře probírala Bezpečnostní rada státu...

20.05.2020 8:41

Státní pomoc společnosti Smartwings bych podpořila, řekla mimo jiné v rozhovoru pro MF Dnes ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO). Své také řekla ke kauze podnikatele Radovana Krejčíře, který si odpykává trest v Jihoafrické republice.

Benešová: Když Radovana Krejčíře probírala Bezpečnostní rada státu...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marie Benešová, ministryně spravedlnosti

Úvodem se Benešová vyjádřila k tématu, o němž se v těchto dnech hovoří - k pomoci státu společnosti Smartwings. Ona sama by byla pro to, aby se stát pokusil zachránit národního dopravce. "Když to neuděláme, tak nám linky seberou Katovice a jiná města. Jak bychom létali? Přes Mnichov, přes Katovice. Ale to není na pořadu dne. Zároveň ve Smartwings mají podíl Korejci, kteří se o to ale přestali starat. Takže to taky není ideální. A kdo to tehdy způsobil? To bylo za vlády Mirka Topolánka," poznamenala Benešová. Ona sama by pomoc této firmě podpořila - ve chvíli, kdy to bude rozumné a stát tam bude mít rozhodný podíl. "Bude to národní dopravce. Toho chceme zachránit," uvedla. 

Anketa

Kdo víc přispěl ke zvládnutí koronakrize?

hlasovalo: 17720 lidí

Dnes by měl prezident Miloš Zeman jmenovat předsedu Nejvyššího soudu. Sama Benešová sice ví, koho si prezident vybral, ale v rozhovoru po server iDnes.cz jej nezmínila. Podle ní jde o výsostné právo prezidenta. Jí samotné dané jméno, které jí hlava státu na schůzce v minulých dnech sdělila, nic neříkalo. "Předsedu Nejvyššího soudu vybírá pan prezident. Jméno si vybral on. Jsem sama zvědavá, až nám ho oficiálně představí," uvedla. A zdůraznila také to, že se s prezidentem bavila o tématu amnestie, kdy se Zeman jasně vyjádřil, že žádnou nedá. 

Závěrem rozhovoru se pak Benešová vyjádřila k možnému vydání Radovana Krejčíře z JAR do Česka. Benešová potvrdila, že je v kontaktu s jihoafrickým ministerstvem spravedlnosti, ale k žádným posunům nedošlo. "Má to v gesci pan náměstek Kohout a ten chodí vyjednávat. Je v pravidelném kontaktu s panem náměstkem Smolkem z ministerstva zahraničních věcí. Pokud já sama vím, tak se nic zatím nezměnilo. Na tahu je ministr spravedlnosti Jihoafrické republiky," uvedla Benešová s tím, že rozhodně nezaznamenala, že by nyní byla nějaká extra snaha o vydání Krejčíře do Česka.

"Pořád žádost visí u jihoafrického ministra. O to požádal tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Už se to táhne dlouho. To téma se pořád vrací, například kvůli tomu požáru vily. Zřejmě by stál o to se vrátit, protože tady ho čeká fešáčtější kriminál než tam. Je to však obrovské bezpečnostní riziko. Pamětníci mě informovali o tom, že když to bylo projednáváno na Bezpečnostní radě státu, vyhodnotili to jako bezpečnostní riziko," uzavřela. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Volím TOPku. Támhle je Šlachta. Aspoň to tu bude někdo hlídat. Já Piráty, zatím nic nerozkradli.“ Zaznělo u největších „zrůdností“ Brna

13:40 „Volím TOPku. Támhle je Šlachta. Aspoň to tu bude někdo hlídat. Já Piráty, zatím nic nerozkradli.“ Zaznělo u největších „zrůdností“ Brna

PŘEDVOLEBNÍ REPUBLIKA Město naplánovaných, ale nedodělaných staveb. Tak zhodnotil Brno průvodce po j…