Vasyl Kapustej, Ukrajinec, který od roku 2000 žije v České republice a od roku 2014 má české občanství, popsal situaci na frontě. Ve shodě s bezpečnostními analytiky, včetně analytiků washingtonského Institutu pro studium války (ISW), konstatoval, že Rusové den co den postupují na Ukrajině o pár desítek až stovek metrů, ale takový postup je podle jeho názoru extrémně nebezpečný.
„Takhle vypadá postup russáckých okupantských zmrdů v čase. Jen tak pro představu. Ano, je to jen pár set metrů denně. Ano, stojí je to hodně lidí a techniky. Ano, dobývají vesnice srovnané se zemí, kde nic nezůstává. Ale postupují. Za měsíc, dva to dává i několik km a z lokálního taktického úspěchu se to mění na operativně-taktický úspěch,“ bil na poplach Kapustej,
Takhle vypadá postup russáckých okupantských zmrdů v čase.
— Vasyl Kapustej (@Lord_of_war_95) August 2, 2024
Jen tak pro představu.
Ano, je to jen pár set metrů denně.
Ano, stojí je to hodně lidí a techniky.
Ano, dobývají vesnice srovnané se zemí, kde nic nezůstává.
Ale postupují.
Za měsíc, dva to dává i několik km a z… https://t.co/nzXqnl5MYn
A to se děje v situaci, kdy trojice ruských liberálů propuštěných z ruských věznic kritizuje Západ za zavedení sankcí proti Rusku a sdělují světu, že nelze zaměňovat ruskou společnost a ruského vládce Vladimira Putina.
Bohdan Nahaylo, šéfredaktor Kyiv Post, britsko-ukrajinský novinář a zkušený pozorovatel Ukrajiny žijící v Barceloně, který mimo jiné působil i v roli poradce pro OSN, konstatoval, že je rád za osvobození každého politického vězně. Ale přesto je podle jeho názoru potřeba si klást otázku, za jakých podmínek proběhla poslední výměna a proč se ruští odpůrci Vladimira Putina chovají i po propuštění z ruského vězení tak, jak se chovají, to znamená, kritizují Západ např. za již zmíněné sankce proti Rusku.
Šéfredaktor Kyiv Post má za to, že tři propuštění ruští političtí vězni - Ilja Jašin, Vladimir Kara-Murza a Andrej Pivovarov - měli vystoupit, měli odsoudit ruskou agresi vůči Ukrajině a začít tak stavět most mezi demokraticky a svobodně uvažujícími Rusy na jedné straně a mezi Ukrajinci na straně druhé. Tuto příležitost však podle šéfredaktora trojice propuštěných vězňů zazdila. Tři pánové totiž neodpověděli na zásadní otázky.
„Jsou plně s demokratickým světem, nebo je Rusko stále jakýmsi historickým zvláštním případem, který si zaslouží, aby se s ním zacházelo jinak? Je Putinovo Rusko pokračováním despotického ruského imperialismu v adaptované podobě, nebo odchylkou od normy?“ ptal se.
A hned přidal další otázku. Když už byli součástí dohody i turečtí vyjednavači, proč nebyl propuštěn také některý z vězněných krymských Tatarů? „O ukrajinských zajatcích se ani nebudu zmiňovat,“ podotkl šéfredaktor.
Nejvíc ho prý zaskočilo, proč tým demokratické kandidátky na prezidentku USA Kamaly Harrisové telefonoval s Juliji Navalnou, když její muž Alexej Navalnyj už nemohl být součástí výměny a navíc, dokud žil, tak mimo jiné hovořil o ukrajinském Krymu jako o ruském území.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.