Bordel Zelených před elektrárnou. Ondřej Neff se obává, že z tohoto fanatismu se budeme probírat hodně dlouho

06.07.2019 12:59

Ve Chvaleticích pokračuje symbolická blokáda vjezdu do elektrárny. Publicista Ondřej Neff má za to, že s konečnou platností přišla doba, kdy stále častěji budeme čelit invazím fanatiků. Teď je to invaze zelených fanatiků, kdysi to byla invaze komunistických fanatiků. Z řádění komunistických fanatiků se vzpamatováváme dodnes. Jak dlouho se budeme vzpamatovávat z fanatiků zelených, to se prý teprve uvidí.

Bordel Zelených před elektrárnou. Ondřej Neff se obává, že z tohoto fanatismu se budeme probírat hodně dlouho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Neff

Desítky ekologických aktivistů pokračují i dnes v symbolické blokádě vjezdu do chvaletické elektrárny na Pardubicku. Jsou proti prodloužení jejího provozu. Demonstraci zahájili v pátek pochodem z Řečan nad Labem, odpoledne obsadili dva vjezdy do elektrárny. Protest nijak nenarušil chod elektrárny, pracovníci mohou přicházet a odcházet. Na místě je od pátku i policie, zatím nemusela zasahovat. Informuje o tom ČTK.

„Emise skleníkových plynů loni rostly rekordním tempem, Česká republika nebyla schopná a ochotná snížit svoje emise z energetiky za posledních 20 let v podstatě nijak. Náš protest považujeme za adekvátní způsob, jak bránit naše právo na příznivé životní prostředí,“ řekl ČTK Josef Patočka z hnutí Limity jsme my. „Na místě je kolem 120 lidí, další během dne přijdou,“ dodal.

Mluvčí firmy Gabriela Sáričková v pátek řekla, že elektrárna prochází modernizací za několik miliard korun, nedávno odvrátila v části středních Čech black out, takže nerozumí tomu, proč aktivisté protestují.

Aktivisté rozdávali zaměstnancům, kteří chodí na směnu nebo jdou z práce, letáky s nadpisem „Nejsme vaši nepřátelé“. V několika odstavcích jim vysvětlují důvody, proč by svět měl přejít na bezuhlíkovou ekonomiku, i předkládají možnosti, které by nepřipravily o živobytí lidi, kteří v uhelných elektrárnách pracují. „Obnovitelné zdroje a čistá energie nabízí mnohem větší potenciál zaměstnanosti než fosilní průmysl,“ uvedli v letáku.

Debatu s vedením firmy považují aktivisté za zbytečnou, jejich zájmy jsou neslučitelné. Chtějí ale mluvit se zaměstnanci. „S vedením firmy nemá smysl komunikovat, protože oni o dialog nestojí, jejich obchodní model stojí na ničení zdraví lidí,“ řekl Patočka.

Demonstraci sleduje od jejího začátku policie, hlídá také areál elektrárny. Zasahovat proti demonstrantům nemusela, uvedla mluvčí policie Markéta Janovská. Policisté demonstranty upozornili, že pokud pojedou do areálu auta integrovaného záchranného systému i jakákoliv jiná, musí jim uvolnit cestu. „Jsme připraveni místo vyklidit, kdyby potřebovala projet záchranka nebo hasiči, to je samozřejmost. Běžný provoz aut tam teď o víkendu není,“ řekl Patočka.

Blokáda a demonstrace je součástí Klimakempu, který začal v neděli 30. června a potrvá do neděle 7. července. Akce je zaměřena na diskuse o změně klimatu, o současné energetice a možnostech jejího alternativního vývoje. Organizátoři uvedli, že na ni přijelo kolem 600 lidí z Česka i z dalších evropských zemí. Akci pořádá hnutí Limity jsme my.

„Myslím si, že všeobecný konsenzus je, že tu zůstaneme další noc,“ řekl Jan Polášek z iniciativy Občané za konec doby uhelné, která se na akci podílí. Účastníci protestu dnes před elektrárnou pořádají různé workshopy, cvičí jógu nebo třeba tai-či.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Od roku 2013 ji vlastní Severní energetická (Sev.en). Elektrárna nedávno dostala od kraje výjimku na limity oxidů rtuti a oxidů dusíku, které začnou platit od srpna 2021. Rozhodnutí není pravomocné. Hnutí Greenpeace se odvolá k Ministerstvu životního prostředí.

Spisovatel Ondřej Neff k protestům ve Chvaleticích na serveru Neviditelný pes poznamenal, že nastává čas invazí fanatiků. „Invaze fanatiků proti elektrárně ve Chvaleticích není vyvrcholení něčeho, je to náznak toho, čeho budeme svědky stále častěji,“ varoval Neff.

A to je problém, protože elektrárny dodávají světlo, teplo a vedlejší produkty. Až budou zastaveny, nebudeme si moct v noci rozsvítit a bude nám zima. Za to budeme podle Neffa moct poděkovat ekologickým aktivistům. A bude hůř.

„Bude hůř. V evropských volbách posílil levicový a zelený proud. Podporují ho lidé, kteří vyrostli v blahobytu a pokládají ho za cosi naprosto přirozeného, co bylo vždycky a vždycky bude, ať se stane, co se stane. Zničit to půjde snadno. Obnovit, to bude horší,“ pozvedal dál varovný hlas spisovatel.

Nakonec se Neff vrátil v myšlenkách do minulosti. Pamatuje si totiž dobu, kdy jiní mladí lidé prosazovali nadšeně komunistické ideály. A z jejich tehdejšího mladického nadšení se prý naše vlast vzpamatovává dodnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala počtvrté zvolen. A příště už jako silná vládní strana, sliboval v euforii

13:00 Fiala počtvrté zvolen. A příště už jako silná vládní strana, sliboval v euforii

Celkem 470 hlasů z 505 platných dostal Petr Fiala. Jako jediný kandidát tak byl zvolen předsedou ODS…