Budu vděčen novinářům za břitkost a nestrannost, chtěl slyšet Padevět na inauguraci

10.03.2018 7:05

Spisovatel Jiří Padevět se na svém facebookovém profilu vyjádřil k inauguraci prezidenta Miloše Zemana.

Budu vděčen novinářům za břitkost a nestrannost, chtěl slyšet Padevět na inauguraci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman složil ve Vladislavském sále prezidentský slib. Při jeho následném projevu několik zákonodárců opustilo demonstrativně sál

„Možná jsem moc náročnej, ale od prezidenta své vlasti bych rád slyšel při inauguraci zhruba něco takového,“ napsal ve svém facebookovém vzkazu Padevět. Následně předložil řeč, již by rád slyšel.

„Především jsem rád, že v první řadě sedí ti, kteří nezvítězili v prezidentské volbě. Pevně věřím, že se naše klání po mém vítězství nezměnilo v doživotní nenávist a touhu po odplatě, ale v respektované partnerství. Názory a postoje mých protivníků během kampaně mne utvrdily v tom, že jsem měl kvalitní soupeře a že se od nich mohu učit i během svého mandátu. Stejně tak budu rád naslouchat všem občanům naší vlasti, kterým je přednější její osud a její budoucnost, než osobní prospěch a krátkodobé výhody. Budu nesmírně vděčen politikům všech demokratických názorových proudů za diskusi, za korekci mého konání a jednání a za společné chvíle, které budou chvílemi pro republiku,“ popsal Padevět s tím, že by rád slyšel i poděkování občanům, podnikatelům i úředníkům státní správy. 

„Budu vděčen novinářům za břitkost a nestrannost, se kterou budou upozorňovat na věci a skutky, které bychom mohli v běžném společenském provozu přehlédnout. Budu vděčen vědcům, umělcům a sportovcům, šířícím dobrou zvěst o České republice v zahraničí a povzbuzujícím sebevědomí nás všech. Budu se obracet na historiky, sociology a další odborníky, aby mi pomohli pochopit, proč musela naše země v minulosti trávit tolik času v područí odporných totalitních režimů, které zabily a vyhnaly tolik schopných a proč bylo tolik lidí ochotno naslouchat zlu, nebo se tvářit, že neexistuje,“ popsal Padevět, co by slyšel rád.

„Budu pohrdat všemi, kdo napadnou slabší, kdo projeví sebemenší toleranci k rasismu, xenofobii a totalitním režimům. Také se budu snažit vrátit do veřejného prostoru to, co tam normálně patří. Slušnost, hrdost a názorovou pevnost,“ uzavřel.

Celý příspěvek Jiřího Padevěta:

Možná jsem moc náročnej, ale od prezidenta své vlasti bych rád slyšel při inauguraci zhruba něco takového:

Především jsem rád, že v první řadě sedí ti, kteří nezvítězili v prezidentské volbě. Pevně věřím, že se naše klání po mém vítězství nezměnilo v doživotní nenávist a touhu po odplatě, ale v respektované partnerství. Názory a postoje mých protivníků během kampaně mne utvrdily v tom, že jsem měl kvalitní soupeře a že se od nich mohu učit i během svého mandátu. Stejně tak budu rád naslouchat všem občanům naší vlasti, kterým je přednější její osud a její budoucnost, než osobní prospěch a krátkodobé výhody. Budu nesmírně vděčen politikům všech demokratických názorových proudů za diskusi, za korekci mého konání a jednání a za společné chvíle, které budou chvílemi pro republiku. Budu vděčen každému občanu, který se ozve se skutečným problémem, i při vědomí toho, že jako prezident mám velmi omezené pravomoci, ale zároveň silný hlas ve veřejném prostoru. Byl bych moc rád, kdyby tento silný hlas dokázal překřičet populisty a extremisty a povzbudil skutečné demokraty, byl bych rád, kdybych svým hlasem dokázal jasně deklarovat, jaké chování považuji za demokratické a jaké za parodické. Budu také vděčen všem podnikatelům, bez ohledu na velikost jejich firem, že svým zaměstnancům, kteří odvádějí dobrou práci, dokáží nabídnout odpovídající mzdu a pracovní podmínky. Budu vděčen úředníkům státní správy, že dokáží nalézt smysluplnou cestu mezi dodržováním práva a mezi lidským přístupem, budu vděčen všem, kdo se starají o potřebné tam, kam stát obtížně dosáhne, ať už to jsou církve, charity, nebo jiné neziskové organizace. Budu vděčen novinářům za břitkost a nestrannost, se kterou budou upozorňovat na věci a skutky, které bychom mohli v běžném společenském provozu přehlédnout. Budu vděčen vědcům, umělcům a sportovcům, šířícím dobrou zvěst o České republice v zahraničí a povzbuzujícím sebevědomí nás všech. Budu se obracet na historiky, sociology a další odborníky, aby mi pomohli pochopit, proč musela naše země v minulosti trávit tolik času v područí odporných totalitních režimů, které zabily a vyhnaly tolik schopných a proč bylo tolik lidí ochotno naslouchat zlu, nebo se tvářit, že neexistuje. Budu pohrdat všemi, kdo napadnou slabší, kdo projeví sebemenší toleranci k rasismu, xenofobii a totalitním režimům. Také se budu snažit vrátit do veřejného prostoru to, co tam normálně patří. Slušnost, hrdost a názorovou pevnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová je minulost, němečtí Zelení představili vizi nového světa: Neptejte se, kolik stojí ochrana klimatu. Buřtožrouti

20:02 Merkelová je minulost, němečtí Zelení představili vizi nového světa: Neptejte se, kolik stojí ochrana klimatu. Buřtožrouti

Němečtí Zelení kromě programové shody s českými Piráty kopírují i předvolební vývoj popularity. Zatí…