Bursík: Kdybych nebyl nemocný, protestovat bych na Šumavě

31.07.2011 12:44

Exministr životního prostředí Martin Bursík, který se zotavuje po klíšťové encefalitidě, se poprvé vyjádřil k protestům na Šumavě. Zásahy policistů i kácení stromů odsuzuje. Tvrdí, že les prochází několika fázemi a kůrovec je přirozenou součástí, se kterou se příroda sama vypořádá.

Bursík: Kdybych nebyl nemocný, protestovat bych na Šumavě

„Nejprve bych se vydal za ředitelem parku Janem Stránským a snažil se ho přesvědčit, aby odvolal policii, kterou poslal na lidi bránící unikátní přírodu u Ptačího potoka. Aby tam zastavil kácení a zahájil dialog s odborníky. Kdybych neuspěl, jel bych podpořit blokádu," řekl Aktuálně.cz Bursík, co by dělal, kdyby na tom byl zdravotně lépe.


Bursík: Stráský je nekompetentní osoba

Bursík považuje ředitele NP Šumava Stráského za naprosto nekompetentní osobu a odsuzuje kácení stromů ve vysoce chráněné oblasti kolem Ptačího potoka. „Jsem ve spojení s několika vědci, kteří sledují kácení u Ptačího potoka. Představte si, že se kácí i stromy, z nichž už kůrovec vylétl. A současně jsou ke kácení označeny stromy, ve kterých kůrovec vůbec není," rozčiluje se Bursík.

„Proč správa parku rozhodla zasahovat v cenné lokalitě s rašeliništi, kde se vyskytuje zvláště chráněný tetřev obecný a datlík tříprstý? Proč nekácí na sever od Ptačího potoka, kde je kůrovec rozšířen, kde není bezzásahové území, nepotřebují tam výjimku a je to místo, které je blíže Modravě než Ptačí potok?" ptá se ještě Bursík.

Příroda si s tím poradí

Exministr dává za příklad Bavorský les, který byl také napaden kůrovcem, ale les se zde nekácel. „Pojďte se podívat na tu apokalypsu, kterou kůrovec v Bavorském lese způsobil. Teď už mi nevolají, na tom samém místě je vzrostlý les," upozorňuje Bursík a dodává, že les prochází přirozenými fázemi a jednou z nich je právě období napadení kůrovcem. „Tohle je fascinující proces obměny generací lesa, na který se jezdí na Šumavu dívat lidé z celého světa," tvrdí Bursík a kritizuje zásahy člověka.

Přestože má Stráský podporu současného ministra životního prostředí Tomáše Chalupy, vědci na protest proti ředitelově rozhodnutí odešli z vědecké rady národního parku a založili stínovou radu. Několik nevládních organizacích se už obrátilo na Evropskou unii a Brusel žádá vysvětlení, co se na Šumavě děje.

REPORTÁŽ: Válka o Šumavu na vlastní oči: Riskantní akce málem skončila smrtí


Čtěte více:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šimone, znám tě, opravdu to půjde dětem?“ Pánek spustil sbírku pro Gazu. Pochybnosti

20:45 „Šimone, znám tě, opravdu to půjde dětem?“ Pánek spustil sbírku pro Gazu. Pochybnosti

Neziskovka Člověk v tísni oznámila, že otevřela humanitární sbírku SOS Gaza pro psychologickou pomoc…