ČSSD balancuje mezi životem a smrtí. A zkušený komentátor už ví, co o jejím osudu rozhodne

09.02.2018 13:26

ČSSD prý balancuje na hraně života a smrti. Bohumil Pečinka sepsal pro server E15.cz komentář k blížícímu se sjezdu nejstarší české politické strany. Rozhodující roli na něm sehraje Miloš Zeman. I když možná trochu jinak, než by se dalo na první pohled čekat.

ČSSD balancuje mezi životem a smrtí. A zkušený komentátor už ví, co o jejím osudu rozhodne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka

V roce 2013 měli sociální demokraté 50 poslanců a byli největší vládní stranou. Dnes mají 15 poslanců a podle Pečinky příliš nevědí kudy kam. Když ČSSD v říjnu dostala jen 7,3 procenta hlasů, statutární místopředseda strany Milan Chovanec navrhl, aby si strana zvolila svého předsedu v referendu. Nemusel by to být ani člen strany. Jenže tenhle plán vybouchnul hned v zárodku. Dlouholetí funkcionáři ho nepodpořili.

Na stole se objevila nová varianta. Podle ní by se předsedou strany mohl stát někdejší místopředseda sněmovny Jan Hamáček, člen vedení, které to dopracovalo až ke zmíněným 7,3 procenta. Hamáček však proti sobě má dva konkurenty: Jiřího Zimolu z jižních Čech a právě Milana Chovance. Tomu se nelíbí, že by se na sjezdu mohl zrodit tandem – Hamáček v pozici předsedy a Zimola v pozici statutárního místopředsedy.   

Chovanec má však nominace jen tří krajů. Hamáček má za sebou pět krajů. Aby vyrovnal hendikep, rozehrál Chovanec podle Pečinky složitou hru, do které se pokusil zapojit i prezidenta republiky Miloše Zemana. Hlava státu dorazí 18. února na sjezd ČSSD a promluví k delegátům. Zeman už dopředu řekl, že na sjezdu nikoho jmenovitě nepodpoří. Podle Pečinky pro to má své důvody.

„K Hamáčkovi nemá důvěru, protože za jeho zády cítí lobbing Jaroslava Tvrdíka. Na Chovance se rovněž bude zdráhat ukázat, protože jeho koalice delegátů mu bude příliš připomínat sobotkovskou éru.   

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Prezident ale může sociální demokracii pomoct jinak. „Zemanova pomoc ČSSD, této straně ve fázi klinické smrti, bude v něčem jiném. Prezident republiky je mezi všemi sociálními demokraty asi jedinou figurou schopnou vymyslet, a hlavně silou své autority protlačit funkční konstrukci nové vlády, v níž by sociální demokracie měla důstojné zastoupení a nezničilo ji to. Právě podmínky pro vstup do vlády a další vládní angažmá rozhodnou, jestli ČSSD přežije, nebo zhyne,“ uzavřel Pečinka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejdříve škodolibé poznámky, teď jedna omluva za druhou. Čižinský, Pekarová Adamová a další šířili lež a doplatili na to

19:55 Nejdříve škodolibé poznámky, teď jedna omluva za druhou. Čižinský, Pekarová Adamová a další šířili lež a doplatili na to

Některým poslancům přišla z e-mailu předsedy SPD Tomia Okamury speciální vánoční nabídka, že si prý …