ČSSD oprášila některé části neschváleného kariérního řádu učitelů

05.06.2018 14:13

Na práci začínajících učitelů by mohli ze zákona dohlížet zkušenější kolegové, a to po dobu dvou let. Usnadnil by se také vstup odborníků z praxe, kteří nemají pedagogickou kvalifikaci, do některých oblastí školství. V novele několika zákonů to navrhla skupina poslanců ČSSD. Stejné změny navrhovala zavést bývalá vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL v kariérním řádů učitelů, Sněmovna jej ale nakonec neschválila.

ČSSD oprášila některé části neschváleného kariérního řádu učitelů
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto
reklama

Navrhované úpravy jsou předpokladem pro zlepšení podmínek pro vzdělávání dětí, žáků a studentů ve školách a pro zlepšení pracovních podmínek učitelů, píšou předkladatelé v čele s bývalou ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) v důvodové zprávě.

Uvádějící učitel by měl podle novely podporovat profesní rozvoj začínajícího učitele, hodnotit s ním jeho pedagogickou činnost, metodicky ho vést a seznamovat ho s podmínkami provozu školy. Dostával by za to příplatek až 3 000 korun měsíčně, od září 2021 až 4 000 korun měsíčně.

Odborníci s nejméně 15letou nepřetržitou praxí by se podle předlohy mohli stát učiteli odborných předmětů, praktického vyučování a odborného výcviku na střední škole bez pedagogické kvalifikace. Ostatní odborníci by si museli doplnit kvalifikaci do čtyř let let ode dne vzniku pracovního poměru k právnické osobě vykonávající činnost střední školy.

Novela by přinesla i další novinky, například u rozsahu přímé učitelské práce, v nároku na příplatky za takzvané přespočetné hodiny a v příplatcích třídním učitelům a pedagogům za specializované činnosti. Jim by se měly příplatky výrazněji zvýšit od září 2021, a to až na 3 500 korun. Do školského zákona by předloha vložila ustanovení o povinnosti státních institucí vymezit podmínky diskutovaného pobytu dětí mladších tří let v mateřských školách. Občanští demokraté už dříve navrhli zrušení povinnosti školek přijímat i dvouleté děti.

Předlohu skupiny poslanců ČSSD nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

14:28 Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS), který v minulosti působil na postu velvyslance ve Spojených stát…