Čapí hnízdo: „Předávat do EU!“ Vážná dohra Babišovy kauzy. Nový návrh z Bruselu

17.09.2019 7:36 | Zprávy

Evropské peníze? O těch by měli rozhodovat evropští prokurátoři. Tuto myšlenku sdělil europoslanec Stanislav Polčák za STAN v pořadu Pro a proti na ČRo plus včera. Prý byl v této otázce zdrženlivý, ale kauza Babiš, která podle něj skončila v podezřele pokročilém stádiu, ho přesvědčila. „Ať to posoudí soud toho členského státu. Ale tu žalobu by před ten soud posílal evropský prokurátor,“ řekl Polčák a dodal, že nevěří například rumunským a bulharským soudům, že budou nezávisle stíhat aktivní politiky. Milan Feranec z ANO ho varoval, že to by byl velký krok k federalizaci Unie.

Čapí hnízdo: „Předávat do EU!“ Vážná dohra Babišovy kauzy. Nový návrh z Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Dle Stanislava Polčáka by bylo rozhodně lepší, kdyby Čapí hnízdo dospělo k soudu. „Protože pro podstatnou část veřejnosti po této závěrce zůstane nepochybná pachuť z tohoto případu,“ soudil Polčák a dodal, že lidé nejsou přesvědčení, protože důvody zastavení stíhání byly komunikovány velmi povrchně. Tvrdil, že by bylo lepší, kdyby rozhodla moc soudní, a připomenul, že státní zastupitelství je nezávislé procesně, ale nikoliv institucionálně. S tím nesouhlasil Milan Feranec: „Pokud budeme říkat, že každý případ má jít před soud, tak by to státní zastupitelství bylo zbytečné, to by stačilo, aby tam byla podatelna.“

S touto nadsázkou Polčák nesouhlasil, státní zastupitelství svou funkci má, ale v tomto případě podle něj došlo k zastavení ve finální fázi trestního řízení. Kdyby bylo stíhání zastaveno před dvěma lety, bylo by prý jasné, že skutková podstata nebyla naplněna. Ale po 4 letech dozoru případu státním zastupitelstvím a po mamutí práci policistů to dle Polčáka vyvolává velké pochybnosti. Feranec uznal, že kauza trvala dlouho, ale jedná se o rozhodnutí orgánu k tomu určenému. A připomněl, že spis neznají. Feranec také zaspekuloval, že nedošlo k doplnění dalších důkazů policií, a tak Šaroch udělal to, co již předtím inzeroval jako možnost, tedy stíhání zastavil.

Polčák opět argumentoval, že takovéto zastavení v poslední fázi je velice vzácné, a tvrdil, že se možná měří dvojím metrem. Vyšetřování se Andrej Babiš podle něj snažil ztěžovat: „Víme, jaké vytáčky byly obecně s poskytnutím svědeckých výpovědí, paní Babišová s ním jezdí všude na zahraniční cesty, ale nebylo ji možné dostat k trestní výpovědi.“ Europoslanec také připomenul, že když byl případ předán s návrhem na obžalobu státnímu zástupci, tak byl urychleně vyměněn ministr spravedlnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …