Černochová ve varu: Vyzvala k vystoupení ČR z OSN. Tím to neskončilo

28.10.2023 22:20 | Monitoring

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vyzvala v sobotu večer na sociální síti X k vystoupení České republiky z OSN. Jako důvod uvedla to, že OSN ve své rezoluci většinou hlasů členských zemí vyzvala k příměří na Blízkém východě. ČR se jako jedna ze 14 zemí postavila proti. Podle Černochové pro příměří mezi Izraelem a Hamásem není místo.

Černochová ve varu: Vyzvala k vystoupení ČR z OSN. Tím to neskončilo
Foto: Hana Brožková
Popisek: Ministryně obrany Jana Černochová

„Vím, že je dnes významný den pro ???? a chceme slavit naše 105 výročí republiky. Ale tímto se prostě nedá promlčet, promiňte mi to. Přesně před 3 týdny Hamas vyvraždil více než 1400 Izraelců, což je na jejich počet obyvatel více obětí, než zavraždila militantní islamistické organizace al-Káida 11.9.2001 v USA. A jenom 14 zemí, včetně té naší, se proti bezprecedentnímu teroristickému útoku spáchanému teroristy z Hamas, jasně a srozumitelně postavilo! Stydím se za OSN. Dle mého názoru - nemá ČR - v organizaci, která fandí teroristům a nerespektuje základní právo na sebeobranu, co pohledávat. Vystupme,“ napsala rozezleně Černochová.

 

„Nezlobte se, ale tentokrát jste ten temperament (nebo co to je?) mohla krotit. Napsala jste nesmysl a navíc tím podkopáváte práci MZV,“ odmítl její slova mezi prvními twitterová uživatel pod jménem Voják a člověk. Jenže ministryně si to nenechala líbit a okamžitě se do něho pustila s dalšími argumenty. OSN jí leží v žaludku rovněž za to, že neodsoudila „speciální operaci“, jak ruský prezident nazval vojenský útok na Ukrajinu.

„A vy hodláte dál tolerovat naše členství v organizaci, která nedokázala ani odsoudit agresora Putina a jeho “speciální operaci” a vyvolání války na Ukrajině, ani vyvraždování Izraelců - a upalování miminek za živa a vyvražďování civilistů? Organizace, která se nedokázala ani trochu reformovat a teroristé a vrahouni hlasují sami o sobě. Hmmmm, prima…. Pak bohužel nebudete ani voják, ani člověk,“ smetla kritika Černochová.

 

 

Když se do výměny názorů přidal uživatel Roman Plch s tím, že členství v OSN je pro nás dobré alespoň z toho pohledu, že můžeme mít přehled, co se v organizaci děje. Sám ale přiznal, že více než prázdné řeči a bezzubé deklarace od OSN neočekává. Ani zde však ministryně nemávla rukou a pokračovala ve zdrcující kritice Organizace spojených národů. „Rok a půl od začátku války na Ukrajině. ?????+? Nulová reforma UN…. Vrahouni dál hlasují o sobě a vetují ostatní země. Jestli něco nejde evolucí posunout/reformovat, musíme se konečně přestat vymlouvat na neschopnost prosadit tam změnu a musíme tedy začít od zacátku. Znovu. Smysl mezinárodní organizace tohoto typu nezpochybňuji. UN se ale ve stávající podobě přežilo, vyčerpalo a ztratilo schopnost mírotvůrce,“ zuří ministryně.

 

Mezi novináři se proti výzvě Černochové ozval například Jakub Zelenka. Ten pochválil práci české diplomacie a ministryni obrany kritizoval.

 

 

Valné shromáždění OSN v pátek drtivou většinou hlasů vyzvalo k okamžitému humanitárnímu příměří mezi Izraelem a palestinskými ozbrojenci Hamásu a k umožnění přístupu pomoci do obléhaného Pásma Gazy a k ochranu civilistů. Česká republika byla jednou ze 14 zemí, které hlasovaly proti této rezoluci, protože neodsuzuje teroristický útok Hamásu ze 7. října a nevyzývá k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění rukojmích, uvedlo české ministerstvo zahraničí na sociální síti X.

120 zemí rezoluci podpořilo, 45 se zdrželo hlasování. Proti rezoluci hlasovalo 14 zemí, mezi nimi Izrael a jeho nejbližší spojenec, Spojené státy, pět tichomořských ostrovních států a čtyři evropské země – mezi ně patří Česká republika, dále Rakousko, Chorvatsko a Maďarsko. Celkem osm členských zemí Evropské unie hlasovalo pro, uvedla agentura ABC NEWS.

Irák později po stížnosti na technické potíže změnil svůj hlas na "ano" a zdržel se hlasování, konečný výsledek byl 121 hlasů pro a 44 se zdrželo.

Anketa

Hrozí Evropě akutní nebezpečí islámského terorismu?

97%
hlasovalo: 29493 lidí
České ministerstvo zahraničí uvedlo, že Česko hlasovalo proti, protože v textu chybělo následujících několik klíčových prvků. „Rezoluce neodsuzuje teroristický útok Hamásu ze 7. října. Nevyzývá k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění rukojmích. Rezoluce rovněž neuznává právo Izraele bránit sebe a své občany proti terorismu. Rezoluce neposkytuje záruky, že poskytování naléhavé humanitární pomoci nebude zneužito Hamásem a dalšími teroristy,“ uvedlo ve svém vyjádření na sociální síti X.

„Navzdory současným výbuchům hněvu a rozdělení věříme, že většina Izraelců a Palestinců dává přednost cestě míru, nikoli válce a teroru. Česko je pevně odhodláno podporovat dvoustátní řešení, které zůstává jedinou zásadní perspektivou pro zajištění bezpečnosti Izraele a naplnění touhy Palestinců po vlastní státnosti,“ dodal resort Jana Lipavského (Piráti).

K přijetí usnesení byla zapotřebí dvoutřetinová většina, přičemž se nepočítají hlasy, které se zdržely hlasování. Valné shromáždění hlasovalo poté, co Rada bezpečnosti v uplynulých dvou týdnech čtyřikrát nepřijala žádná opatření, uvedla agentura Reuters.

"Je to vzkaz všem, že už toho bylo dost. Tato válka musí skončit, krveprolití proti našim lidem musí přestat a do pásma Gazy by měla začít proudit humanitární pomoc," řekl novinářům palestinský vyslanec OSN Rijád Mansúr.

Izraelský velvyslanec v OSN Gilad Erdan rezoluci odmítl s tím, že OSN již nemá žádnou legitimitu ani význam, a obvinil ty, kteří hlasovali pro, že místo Izraele raději podporují "obranu nacistických teroristů".

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Černochová..., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseObčan ve středním věku , 28.10.2023 23:01:34
MeinGott.... Pane na nebi, vidíš to? Tobě nevadí takovej kýbl blbosti? Já vím, je to blondýna, ale tohle přesahuje galaktický rámec dementní idiocie....

|  12 |  0

Další články z rubriky

„Prasárna, špína“. Výtrysky křesťanské lásky kvůli knize o Zemanovi

22:52 „Prasárna, špína“. Výtrysky křesťanské lásky kvůli knize o Zemanovi

„Řada církevních hodnostářů, věřících i novinářů stále hledá své dno,“ komentovala dění okolo křtu k…