Češi nevěří demokracii, protože mají exekuce, píše se. Z Hradu zazněla věštba: Chystá se tajná akce pro EU

06.01.2019 20:51

Server britského deníku The Guardian varuje, že se česká demokracie ocitá pod tlakem. Pod tlakem exekutorů. Sociolog Daniel Prokop má za to, že lidem, kteří na svých bedrech vláčejí jednu či více exekucí, je vlastně jedno, jestli žijí v demokracii. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček dal najevo, že si o článku britského deníku myslí svoje...

Češi nevěří demokracii, protože mají exekuce, píše se. Z Hradu zazněla věštba: Chystá se tajná akce pro EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dlužník, ilustrační foto

Britský deník přinesl rozhovor s paní Renatou, která spadla do dluhové pasti poté, co se jí zhroutilo podnikání. Nepřála si, aby se jí zhroutilo, ale stalo se. A teď už prý zůstane poznamenaná po zbytek života. „Když se z vás v tomto státě stane dlužník, chová se k vám hůře než ke zločinci. Dokonce i vrah může být propuštěn z vězení předčasně za dobré chování. Nikoho jsem nezabila, nikomu jsem neublížila a nepřála jsem si, aby mi podnikání zkrachovalo, ale do konce života už teď nebudu volná,“ popsala část svého příběhu deníku paní Renata.

Čtyřiapadesátiletá Renata má malou dceru, o kterou se musí starat, a alespoň část svých dluhů by ráda splatila. Ale zatím nevidí cestu ven z této temné propasti.

Příběh paní Renaty přitom není ojedinělý. Česká ekonomika prosperuje, ale část lidí pracuje načerno, aby unikla exekutorům, píše dál deník. Exekuce dnes v Česku trápí asi 863 tisíc lidí, přičemž asi 150 tisíc z nich vláčí na svých bedrech až deset exekucí najednou. Tito lidé nemají naději z dluhů vybřednout.

Na přibližně šest tisíc Čechů dopadla exekuční kosa ještě v dětství. Jeli tramvají nebo metrem načerno, nachytal je revizor a jejich rodiče za ně nezaplatili pokutu. Jejich dluhy dopravní podnik předal soukromým exekutorům, kteří konečnou částku navýší o obrovské vedlejší náklady. Mohou se tak chovat díky legislativě schválené v roce 2001, kdy stál v čele vlády současný prezident Miloš Zeman.

„Zkušenosti s exekucemi snižují u lidí důvěru ve státní instituce a důvěru v demokracii,“ poznamenal k tématu sociolog Daniel Prokop. „Nemusejí se z nich stát stoupenci autoritářského režimu na způsob vlády (ruského prezidenta) Vladimira Putina, ale říkají, že v jejich situaci je vlastně jedno, jestli máme demokracii. A často se přiklánějí k extremistickým stranám,“ pokračoval sociolog.

Publicista Jan Čulík, který působí na univerzitě ve Skotsku, Prokopovi přizvukoval. Není se prý co divit, že lidé zatížení exekucemi nevěří v demokracii.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček dal na sociální síti Facebook najevo, že si o článku britského deníku The Guardian myslí své. Ozval se i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

11:11 „Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

Politolog Ivan Katchanovski z univerzity v kanadské Ottawě o válce na Ukrajině mluví jako o „zástupn…