Čeští politici reagují na dění v Turecku. Sobotka věří, že Erdogan bude ctít demokracii...

16.07.2016 18:05

Na neúspěšný pokus o vojenský puč v Turecku již zareagovali někteří čeští politici, a to jak vládní, tak i opoziční. Jejich názory přinesl server Aktuálně.cz.

Čeští politici reagují na dění v Turecku. Sobotka věří, že Erdogan bude ctít demokracii...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD dopoledne prohlásil, že to, co se stalo, je znepokojující. „Změna vlády musí v demokracii probíhat pouze demokratickým způsobem, násilí a zbraně nemají v politice demokratické země své místo,“ řekl premiér a dodal, že Turecko musí zůstat demokratické, protože je členem NATO a důležitým strategickým partnerem EU.

Celý text je ZDE

„Je důležité, aby demokratické principy, na které se prezident Erdogan a legitimní turecká vláda v posledních hodinách odvolávali, byly v budoucnu naplněny,“ dodal Sobotka.

K situaci se ústy svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vyjádřil také prezident Miloš Zeman, který je nyní na plánované zahraniční cestě a zpráva o převratu se k němu dostala v mongolském Ulánbátaru. „Pro prezidenta je důležité, aby nedošlo k velkému krveprolití a aby byly zachovány demokratické principy v Turecku,“ řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy ukázal pokus o puč na napětí v turecké společnosti a na nestabilitu v tureckých ozbrojených složkách, což je varováním pro celou Evropu i Severoatlantickou alianci. „Vzhledem k situaci není možné, aby se nadále uvažovalo o vízové liberalizaci s Tureckem a měly by být pozastaveny i unijní přístupové rozhovory,“ uvedl Fiala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milion chvilek? Vyjádřila se Veronika Žilková, manželka Stropnického

9:17 Milion chvilek? Vyjádřila se Veronika Žilková, manželka Stropnického

Manželka českého diplomata v Izraeli Martina Stropnického Veronika Stropnická-Žilková prozradila, že…