Čeští vojáci ve čtvrtek odjíždějí do pobaltské mise

11.06.2018 14:50 | Zprávy
autor: nab

První čeští vojáci do pobaltské mise v rámci předsunuté přítomnosti NATO (Enhanced Forward Presence – EFP) odjedou ve čtvrtek. V Lotyšsku budou příslušníci minometné čety půl roku působit v mnohonárodním praporu pod vedením Kanady. Další čeští vojáci do Pobaltí odjedou na konci června a začátku července, mechanizovaná rota o velikosti 230 lidí se zapojí v Litvě do praporu pod vedením Německa.

Čeští vojáci ve čtvrtek odjíždějí do pobaltské mise
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nástup příslušníků Armády ČR po návratu ze zahraničních operací za účasti ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové a náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře

Na velitelství 7. mechanizované brigády v Hranicích na Přerovsku dnes vojáky před odjezdem navštívila ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO), informovala ČTK.

Minometná četa se do Pobaltí přesune po železnici. Vezme s sebou nová vozidla Tatra 815 8x8 PRAM, která jejich 71. mechanizovaný prapor z Hranic dostal v náhradě za zastaralé Praga V3S na konci loňského roku. Vozy jsou určené k přepravě 120mm minometu vz. 82. Podle velitele jednotky Michala Bogdana se jejich řidiči museli vypořádat především s váhou nových strojů. Zatímco stará vozidla vážila tři tuny, nová mají asi 18 tun. „Skok je to naprosto neuvěřitelný, řidič se musí prakticky naučit řídit nové vozidlo,“ řekl ČTK Bogdan.

Jednotka bude v Pobaltí cvičit s kolegy ze sedmi dalších členských zemí NATO. „Postupujeme za jednotkami, ať už v útoku, nebo v obraně, a poskytujeme na jejich požádání nebo podle plánu operace palebnou podporu. Střílíme na předem známé nebo neznámé cíle. Ničíme nejenom živou sílu, ale také boříme stavby, poskytujeme maskování dýmem nebo osvětlování bojiště v noci,“ popsal úkoly minometné čety Bogdan.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…