Co když americký prezident kecá, uvažoval v ČT arabista Pelikán

25.06.2019 20:52

Arabista Petr Pelikán se pro ČT24 vyjádřil k napjatým vztahům USA a Íránu. „Těžko říct, jak to dopadne, ale je pravda, že kdyby došlo ke konfliktu, tak by neprospěl vůbec nikomu,“ uvedl Pelikán.

Co když americký prezident kecá, uvažoval v ČT arabista Pelikán
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Český orientalista a analytik Petr Pelikán
reklama

Úvodem se Pelikán vyjádřil k tomu, zda se někdy dozvíme přesně, kde byl sestřelen americký bezpilotní letoun. „Nedozvíme. A kdoví, jestli to vůbec někdo ví. Nevyznám se v technických specifikacích těchto zařízení, ale těžko říct, jestli se vůbec ty hranice, když běží o tenhle stroj, dají přesně určit,“ poznamenal Pelikán. 

„Každá strana se snaží mediálně ospravedlnit to, co dělá,“ vyjádřil se k fotografii íránského diplomata, který ukazuje dron vytažený íránským rybářem. „Obě strany si dávají nesplnitelné podmínky a velmi obchodnicky, kramářsky, se přetahují o to, kdo z čeho ustoupí,“ poznamenal Pelikán. 

Kromě diplomatických cest jsou podle Pelikána i cesty, které nejsou diplomatické. „Těžko říct, jak to dopadne, ale je pravda, že kdyby došlo ke konfliktu, tak by neprospěl vůbec nikomu,“ dodal Pelikán.

„Co když americký prezident prostě kecá, když říká, že již byly nastartovány stíhačky a on se jako mírotvůrce zeptal, kolik by bylo obětí a americká média na to naskočila?“ zeptal se pak k situaci mezi USA a Íránem Pelikán, jenž se domnívá, že může jít ze strany USA o divadlo. „Americké vedení je nyní nevypočitatelné,“ poznamenal dále Pelikán, podle nějž je na druhou stranu případná reakce Íránu očekávatelná. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děláme to tak schválně. Šokovat, naštvat lidi. Blokují auta kvůli klimatu, za týden chystají velkou věc v Praze

4:36 Děláme to tak schválně. Šokovat, naštvat lidi. Blokují auta kvůli klimatu, za týden chystají velkou věc v Praze

ROZHOVOR Je na místě motivovat lidi přes strach? „Úplné uklidnění bych vlastně nedoporučovala,“ říká…