Covid z nich udělal otroky? Mladá dívka si stěžuje, nestíhá výuku. A už to vře

14.11.2020 8:43

V nemocnicích v Česku pomáhají zvládat nelehkou personální situaci medici. Mnozí jsou za své povolání do praxe vděční a možnost pomoci oceňují jakožto dobou životní zkušenost do budoucna. Ne všichni jsou však z praxe nadšeni. Jedna z mediček sdílela na sociální síti vlastní zkušenosti a upozorňuje, že studenti lékařských oborů nestíhají výuku a ti, co pomáhají v sanitářské pozici, dle ní dělají práci, „kterou zvládne kdokoli s rukama a nohama“. „Levná pracovní síla,“ zlobí se.

Covid z nich udělal otroky? Mladá dívka si stěžuje, nestíhá výuku. A už to vře
Foto: Hana Brožková
Popisek: Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat i přímo v odběrovém stanu na Náměstí míru v Praze

Medička, která své zkušenosti sdílí na Twitteru, je nespokojena, že jí kvůli pomoci v nemocnici nezbývá čas na učení. „Před dvěma hodinami jsem si šla na 20 minut lehnout. Zatím mi to učení odpoledne po praxi jde výtečně,“ sdílela v jednom ze svých příspěvků.

Není prý sama, v dalším poskytuje i zkušenosti další studentky, ze které se stala sanitářka. „I. je medička v 5. ročníku, teď navíc sanitářka. Online výuku nestíhá, učit se na internu nestíhá. Dělá práci, kterou zvládne kdokoli s rukama a nohama. Za rok z ní bude lékařka, teď je jen levná pracovní síla. Není to žádná novinka, mě ale zajímá, proč s tím nikdo nic nedělá?!“ stěžuje si.

Situace se pak dle ní ještě zhorší, pokud se do škol vrátí první dva ročníky základních škol. Sama by z vyznění svého příspěvku zřejmě byla raději pro ponechání úplného lockdownu i pro nejmenší děti.

Ne všichni medici však na pomoc ve zdravotnictví spílají. Někteří svou nabytou praxi pochvalují a ukázaly se i příspěvky, že se studenti chtěli zapojit i dobrovolně. „Tak moje sestra je ve stejném ročníku a má kvalifikovanější práci… sice 3× týdně dvanáctky a i slouží v noci, ale zvládá i školu, i učit mladší studenty. Ale našla si tu práci sama dobrovolně, než byla povolána,“ píše jedna z uživatelek.


Jiný z komentujících radí, že je praxe ceněnou záležitostí. Na to se medička ohrazuje, že zmiňovaná sanitářka akorát „rozdává čaj a převlíká postele“. Výuka by tak dle ní byla užitečnější.

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 13064 lidí
Vláda v polovině října vyhlásila pracovní povinnost mimo jiné pro studenty čtvrtého a pátého ročníku všeobecného lékařství na lékařských fakultách či pátého ročníku studentů zubního lékařství a farmacie.

Jelikož se tak mnohým velmi výrazně nabourá studijní plán, tak mnohé lékařské fakulty oznámily, že se budou snažit upravit v následujícím akademickém roce podmínky studia tak, aby navzdory současné situaci kolem koronaviru mohli studenti splnit plánované zápočty a zkoušky do 30. září 2021. Podle potřeby budou měnit rozvrhy nebo prodlouží zkouškové období. Zapojení mediků do pomoci v oborech odpovídajících jejich studiu se po individuálním posouzení bude moct uznávat jako náhrada praxe.

Právě náhradu praxe si mnozí studenti cení. „Během výuky se klade důraz hlavně na teorii, ale když nastoupíte do nemocnice v této pozici, kdy nejste ještě dostudovaný a nemáte ty praktické zkušenosti, tak je to spousta informací během krátké doby. Určitě nelituju, že jsem do toho šla. Pro mě jako pro medičku je to obrovská zkušenost i do budoucna,“ řekla pro server SeznamZprávy.cz třiadvacetiletá Kateřina.

Podobně reagoval i stejně starý Martin ze 4. ročníku 3. lékařské fakulty UK. „Jsem rád, že jsem do toho šel, že mám tu zkušenost a že jsem mohl nějak pomoct. Ať už je to paradox, pro mě je to zkušenost veskrze pozitivní,“ shrnul.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prachy na ruku, černá díra! Babiš zavalil Česko, aby přebil Fialu

9:49 Prachy na ruku, černá díra! Babiš zavalil Česko, aby přebil Fialu

Osm let práce Andreje Babiše v číslech. Ta má premiér rád, protože se nedají okecat. Na svém faceboo…