Další umělec bojkotuje: Pavel Šporcl odmítl zahrát hymnu

02.08.2018 8:28

Houslista Pavel Šporcl na svém facebookovém profilu přinesl prohlášení, kde oznamuje, že nevystoupí na koncertě, jenž ke 100. výročí založení Československa odvysílá TV Prima. Vadí mu totiž, že předsedou Nadačního fondu Má vlast, jenž akci připravuje, je Michal Semín. Ten je podle Šporcla spojen s antisemitskou Akcí D.O.S.T. podporující Okamurovu SPD nebo neonacistu Adama B. Bartoše.

Další umělec bojkotuje: Pavel Šporcl odmítl zahrát hymnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vyznamenaný Pavel Šporcl
reklama

„Byl jsem před pár dny osloven, abych zahrál hymnu na galakoncertu ke 100. výročí republiky. Koncert má vysílat TV Prima 7. 11. 2018. Tento galakoncert připravuje TV Prima společně s Nadačním fondem Má vlast. I přes výše napsané jsem chvíli rozmýšlel, jestli na podobném koncertě vystoupit či nikoliv. Přece jen mám tuhle zemi opravu rád a zahrát hymnu při podobném galakoncertu by mi asi (za normálních okolností) mělo být ctí. Jak jsem ale zjistil, předsedou správní rady tohoto Nadačního fondu je Michal Semín, který je spojen s Akcí D.O.S.T., byl dokonce několik let jejím předsedou,“ sdělil Šporcl s tím, že akce D.O.S.T. je antisemitské hnutí, které kromě jiného odmítá multikulturnost, podporuje SPD a navazuje na názory Adama B. Bartoše. „To mi stačilo k tomu, abych své vystoupení okamžitě zrušil. Nechci mít s podobnými lidmi a s podobnými názory nic společného,“ sdělil Šporcl.

Fotogalerie: - Přehlídka moci

Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu
Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu
Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu
Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu
Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu
Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu

Anketa

Je slušné doufat, že Miloš Zeman brzy umře?

hlasovalo: 17543 lidí

„Jsem svobodomyslný člověk, který miluje svou zemi. Na každém svém koncertě nabádám posluchače k podpoře národní hrdosti, hraji své variace na píseň Kde domov můj, vybízím k hezkému chování ke svým bližním, přeji si, abychom na sebe i naši vlast mohli být pyšní. Mám rád všechny lidi bez rozdílu a nezáleží mi na jejich barvě pleti. A teď bych měl podpořit a spolupracovat s lidmi, jejichž postoje se mi absolutně příčí? Ne, děkuji,“ sdělil dále Šporcl.

„Jsem velmi smutný z toho, že jsme se dostali do situace, kdy toto vůbec musím řešit. A že jedna z našich velkých televizí spolupracuje s lidmi, kteří mají antisemitské názory pod zástěrkou vyšších cílů. A pokud jste si to ještě neuvědomili ( a přiznávám, že ani já dlouho ne), zatím vybraný termín pro TV přenos, tedy 7. listopadu, je na výročí VŘSR. Je to náhoda?“ zeptal se dále Šporcl. 

Jak dodává, neví, co se to s námi a s naší drahou zemí stalo. „Ale věřím v lepší zítřky. Každý děláme ve svých rozhodnutích chyby. Ty je ale potřeba napravit. Pojďme se o to společně pokusit. Protože v době, kdy se nám daří ekonomicky dobře, naše duše a vlast strádají. Nenechme je v tom,“ uzavřel.

K nařčení se vyjádřil i Michal Semín. 

„Jsem upřímně šokován z vyjádření Pavla Šporcla, kterým zdůvodňuje své rozhodnutí nevystoupit na galavečeru ke 100. výročí republiky a to přinejmenším ze dvou důvodů. Předně není pravda, že nadační fond Má vlast je jeho pořadatelem. Druhým důvodem mého rozhořčení je obvinění mé osoby a Akce D.O.S.T., jež z aktivitami nadačního fondu nemá nic společného, z antisemitismu. Ze strany Pavla Šporcla se jedná o pomluvu, která má jediný cíl – zdiskreditovat a profesně i lidsky ublížit. Antisemitismus se mi z morálních důvodů příčí, proto bych nikdy nesouhlasil s podporou takto zaměřených aktivit. Proto mi nezbývá než bránit svou čest soudní cestou a požadovat po panu Šporclovi adekvátní satisfakci, určenou ve prospěch nadačního fondu Má vlast,“ uvedl předseda správní rady nadačního fondu Má vlast Michal Semín.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Božena“ Geislerová je troska, padlo překvapivě. Vzbudil se Rejžek. Ale nebude rád

11:22 „Božena“ Geislerová je troska, padlo překvapivě. Vzbudil se Rejžek. Ale nebude rád

V neděli se poprvé publiku ČT představila herečka Aňa Geislerová jako spisovatelka Božena Němcová. J…