Debaty o západu a východu... „My patříme do středu!“ Rajchl bouchl do stolu

28.10.2023 17:52 | Monitoring

Každý den ztrácíme naši suverenitu, vláda je poddajná vůči cizím zájmům, na své občany kašle. Na akci pořádané spolkem „Bojovníci za svobodu" k připomenutí 105. výročí vzniku Československa vystoupili mimo exprezidenta Miloše Zemana a dalších řečníků také bývalý premiér Jiří Paroubek a předsedy strany PRO Jindřich Rajchl, aby lidem připomněli, že je nutné opět bojovat za naši svobodu.

Debaty o západu a východu... „My patříme do středu!“ Rajchl bouchl do stolu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jindřich Rajchl

Úvodem svého projevu expremiér Paroubek kriticky poukázal na vměšování prezidenta Petra Pavla do sporu s Lichtenštejny: „Tu a tam jsem překvapen, kdo se dnes v české politice hlásí k Tomáši Garrique Masarykovi. Již méně, vlastně vůbec, se tihle lidé nehlásí k Eduardu Benešovi. To je přece ten, jehož jméno je spjato s dekrety, které tito lidé nemusí. A tak současný prezident jedná vážně s Lichtenštejny o ukončení soudního sporu u Evropského soudu pro lidská práva kolem jejich kdysi zkonfiskovaných majetků, když české soudy rozhodly jasně v jejich neprospěch. Používají k tomu právnické triky, že prý Lichtenštejnové nebyli Němci. Jak mluvili? Německy,“ uvedl expremiér Jiří Paroubek.

Klade si rovněž otázku, co by říkali dnešní vládě a dnešnímu stavu státu jeho zakladatelé. Nešetřil současný kabinet Petra Fialy (ODS). „Žijeme v zemi s omezenou suverenitou, že vám to něco připomíná? Mně bohužel také... Vláda je poddajná vůči cizím zájmům, ty zájmy jsou bruselské, tedy vlastně americké. Zažíváme příkaznictví ze zahraničí. Současná vláda chce bezhlavě zbrojit a zavázat vlády na nejméně tři následné volební období, aby významnou část výdajů státního rozpočtu dávaly na nesmyslné zbrojení - stíhačky, tanky, obrněnce, helikoptéry, rakety, sofistikované střely, jeden se diví, že to nebudou třeba ponorky na Vltavě,“ podotkl Paroubek, čímž přítomné v sále rozesmál.

„O co víc ale dáme na nesmyslné zbrojení nepřiměřené finanční kapacitě státu, o to méně dáme na školství, zdravotnictví, dopravní infrastrukturu, infrastrukturu obecně, vědu a výzkum, sport, kulturu a mohl bych pokračovat. Prostě na výdaje spjaté s životní úrovní obyvatelstva, na ty tato vláda kašle,“ konstatoval někdejší předseda vlády.

Hovořil také o stagnaci české ekonomiky. „Loni i letos zažíváme vysokou inflaci a drahotu. Životní úroveň za souhrn dvou let 2022 a 2023 klesne o pětinu, možná o čtvrtinu oproti roku 2021. A to je velmi vážné číslo. Vláda nemá žádné programy na podporu hospodářství země, neví, co dělá, aby rozhýbala hospodářský růst. Její balíček ho ještě dále utlumí,“ pokračoval Paroubek. Vládu nešetřil za deficit státního rozpočtu 300 miliard. Zmínil i sankce proti Rusku, které poškozují více české než ruské občany.

Na obzoru se podle Paroubka ale objevuje úsvit - nová slovenská vláda v čele s Robertem Ficem. „Nová slovenská vláda se chce chovat jinak než ta předchozí slovenská vláda a než ta současná česká vláda. Ficova vláda chce hájit slovenské národní zájmy a to bychom od naší vlády a prezidenta měli chtít také. Doufejme, že za rok budeme žít už v jiné situaci. Že se dočkáme vlády pro lidi, takové vlády, o kterou se vždy snažili zakladatelé československého státu,“ uzavřel Jiří Paroubek.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vyborne , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekoren , 28.10.2023 18:36:29
pane Rajchl vyborne jste popsal soucasnou situaci pravo VETA ktere by rad PE-PE predal jsme jen onuci Bruselu,kolinii uz nemecka jsme.

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Zabili by ti tátu.“ Na střeše měl někdo být. Nebyl. Bývalý agent na Trumpa mladšího vypustil bombu

10:40 „Zabili by ti tátu.“ Na střeše měl někdo být. Nebyl. Bývalý agent na Trumpa mladšího vypustil bombu

Naštěstí neúspěšný atentát na republikánského prezidentského kandidáta dál hýbe Spojenými státy. FBI…