Děti i senioři si užili letní příměstský tábor v Komunitním centru Prádelna, říká místostarosta

25.07.2013 10:03

ROZHOVOR K letním prázdninám neodmyslitelně patří dětská dobrodružství prožitá na táborech. Jeden takový tábor pro děti a mládež byl i součástí programové nabídky „Léto s Komunitním centrem Prádelna 2013“, které se nachází v Holečkově ulici na pražském Smíchově. Již tradičně nad celou akcí přijal záštitu zástupce starosty MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit, jenž odpověděl i na některé související otázky.

Děti i senioři si užili letní příměstský tábor v Komunitním centru Prádelna, říká místostarosta
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5

O jaký tábor se jednalo a komu byl především určen?

Po zkušenosti z minulých let jsme letos opět zvolili formu příměstského tábora, kdy je pro děti připraven celodenní program, ale přespat chodí – až na samotný závěr - domů. Důvody jsou nejen finanční - náklady na dopravu a pobyt tvoří podstatnou část rozpočtu, nýbrž i organizační, protože pro rodiče dětí nevyžaduje tento typ tábora tak náročnou přípravu na vypravení dítěte jako tradiční pobytový tábor. S tím souvisí i druhá část otázky, neboť tábor byl primárně určen dětem, které se po celý rok zapojují do aktivit v rámci Komunitního centra Prádelna a většinou pocházejí se sociálně slabších rodin. Pro ně byl tedy jistě i nezanedbatelný fakt, že celý tábor včetně vstupného na různé akce hradilo Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 jako provozovatel KC prádelna a dětem se poskytlo vše zcela zdarma.  Navíc se kontinuálně využíval prostor komunitního centra pro aktivity dětí a mládeže i během prázdnin.

Můžete přiblížit samotné dění na tomto táboře?

Program tvořila pestrá nabídka aktivit v samotném komunitním centru jako taneční workshopy, audio dílna s natáčením hudebních klipů, výtvarná dílna zdobení oděvů a doplňků kovovými cvočky nebo filmový večer tematicky spojený s večerní bojovou hrou a následujícím přespáním. Velký ohlas u dětí samozřejmě vzbudila i návštěva bobové dráhy na Proseku a typicky prázdninová projížďka na šlapadlech po Vltavě. Nedílnou součástí byla i samostatná příprava závěrečné večeře a pečlivý úklid, tudíž měla účast na táboře jistě i výchovné dopady.

Jaký smysl má realizace takového tábora?

Kromě smysluplné a pro děti atraktivní činnosti, při níž jsou přirozenou a nenásilnou formou vedeny k samostatnosti a zodpovědnosti, schopnosti spolupráce a komunikace, přináší také velmi pozitivní vliv na zlepšení sociálních dovedností zvláště dětí ze socio-kulturně odlišného prostředí a v důsledku tak pozitivně působí na prevenci jakéhokoliv segregačního chování a přirozeně podporuje plnohodnotné fungování těchto dětí ve společnosti. Je nutno zdůraznit, že se jednalo o pokračování pravidelné systematické práce s dětmi a mládeží v Komunitním centru Prádelna, které se stalo svým způsobem i odměnou pro celoročně aktivně zapojené děti. Navíc se program tábora prolínal s letními aktivitami seniorů, takže se někteří senioři i sami zapojili do „táborového“ dění, čímž opět docházelo k prolnutí a interakci věkově i sociálně odlišných jedinců a tím k podpoře místní komunity, což tvoří jeden ze základních pilířů existence komunitního centra Prádelna.

 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ava

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

To máte podloženo čím?

,,Firmy u nás stále poptávají násobně více lidí než chtějí propustit a to plánují i do budoucna." Podle všeho totiž fimy krachují nebo sou činnost přesouvají jinam, kde mají lepší podmínky - třeba v Německu, kde je levnjěší energie.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

„Zeman vystupoval proti svojí zemi“. Fischer připomněl, co dělal v Senátu kvůli Vrběticím

10:15 „Zeman vystupoval proti svojí zemi“. Fischer připomněl, co dělal v Senátu kvůli Vrběticím

Prezidentský kandidát Pavel Fischer promluvil. Zkritizoval končícího prezidenta Miloše Zemana a nazn…