Do EU míří exporadce Trumpa, aby se postavil Sorosovi a spojil silné vůdce

21.07.2018 20:20

Steve Bannon býval jedním z hlavních spolupracovníků Donalda Trumpa. Byl jedním z mužů, kteří Trumpovi pomohli v cestě do Bílého domu. Dnes už Bannon pro Trumpa nepracuje. Našel si nový cíl. Vytáhl do boje proti americkému miliardáři Georgi Sorosovi. Informuje o tom server Daily Beast.

Do EU míří exporadce Trumpa, aby se postavil Sorosovi a spojil silné vůdce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Steve Bannon

Steve Bannon pomohl Donaldu Trumpovi v cestě do Bílého domu. Až do srpna 2017 byl Bannon poradcem prezidenta Trumpa pro strategické otázky. V srpnu 2017 byl však Bannon propuštěn. Teď se zdá, že si vytkl nový cíl. Chce prý vybudovat jakousi protiváhu fondu amerického miliardáře George Sorose. Rád by na této platformě spojil osobnosti stojící právě proti Sorosovi. Prý by rád dosáhl „povstání pravice v celé Evropě“.

Bannon již oslovil hlavního strůjce brexitu Nigela Farage, vůdkyni francouzské Národní fronty Marine Le Penovou i maďarského premiéra Viktora Orbána. S jejich pomocí by platforma mohla uspět v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu. Pokud by kandidáti Bannonovy platformy získali kupříkladu až třetinu hlasů, mohli by vážně narušit dosavadní fungování Evropského parlamentu.

Nové hnutí by mělo sídlit v Bruselu a Bannon počítá s tím, že svůj volný čas bude dělit půl na půl mezi Evropu a Spojené státy. Někdejší poradce 45. prezidenta USA věří, že se svou platformou v EU uspěje a bude schopen domluvit spolupráci jejích představitelů s prezidentem Trumpem. Sám Bannon tento zápas popisuje jako utkání jeho „populistů se stranou Davosu“. Nápad na vytvoření platformy prý někdejšímu Trumpovu poradci vnukla Marine Le Penová, když ho pozvala, aby promluvil ke stoupencům francouzské Národní fronty. „A co bych měl říct,“ chtěl vědět Bannon. „Stačí říct, že nejsme sami,“ odpověděla tehdy Le Penová.

Bannon tedy tehdy předstoupil před stoupence Národní fronty a řekl jim: „Bojujte za svou zemi. Budou vás nazývat rasisty, ale jejich dny jsou sečteny. ... Každým dnem jsme silnější a oni jsou slabší. Nechte se nazývat rasisty, xenofoby nebo jakkoli jinak. Noste tato označení jako vyznamenání,“ hřímal tehdy ke stoupencům Národní fronty Bannon.

S ohledem na úspěch brexitové kampaně a na úspěch Mattea Salviniho a jeho Ligy v Itálii Bannon věří, že se v příštích letech podaří zastavit proces evropské integrace. Pokud uspěl Salvini, mohou podle Bannona uspět politici podobného ražení na celoevropské úrovni.

Bannon se přitom netají tím, že chce postupovat podobně jako americký miliardář George Soros, který podle jeho názoru také ovlivňuje politiku. „Soros je brilantní. Je zlý, ale je brilantní,“ poznamenal Bannon.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Zodpovědnost

Dobrý den, napadlo vás, že to, že jste nepřekročil 20% není Vaše vina, že Vy jste proto udělal maximum, ale víc lidí Vás nevolilo jen kvůli ANO? Vždyť i politici z jiných stran Vás chválí, ale kvůli značnce s Vámi nechtějí jít do koalice? Neuvažujete o změne strany?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…