Do koalice ano, ale bez Babiše. A pak Milan Chovanec za ČSSD vyjmenoval další podmínky

17.01.2018 22:32

Andrej Babiš dnes započal jednání o nové vládě a jako první oslovil ke spolupráci sociální demokracii. Na dnešním jednání se tak hnutí ANO s ČSSD domluvily, že jejich diskuse o programovém průniku a možné další spolupráci bude pokračovat. Sociální demokracie se vyjádřila, že do koalice by šla, ale bez Andreje Babiše, to se ale hnutí nezdá a jiného premiéra nenabízí. O svém stanovisku chce ČSSD rozhodnout až po mimořádném sjezdu v únoru.

Do koalice ano, ale bez Babiše. A pak Milan Chovanec za ČSSD vyjmenoval další podmínky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr Milan Chovanec
reklama

Podle Faltýnka si poslanci z ANO přejí, aby premiérem zůstal Andrej Babiš. Deník.cz informoval, že vedení hnutí proto podmínky ještě v pondělí projedná. „Znám ale názor jak poslaneckého klubu, tak předpokládám i názor vedení hnutí, že my jinou variantu nemáme a stojíme za svým předsedou a za svým premiérem,“ upřesnil.

Podle předsedy ČSSD Milana Chovance šlo vůbec o první vážnou a korektní debatu o povolebním uspořádání. „Diskuse se týkala programu a zopakovali jsme, že požadujeme proevropskou vládu, která bude podporovat mladé rodiny a nájemní bydlení,“ uvedl a dodal, že přesné programové podmínky sociální demokraté zašlou ANO.

Ta nejdůležitější podmínka pro případnou spolupráci je pro ČSSD, že ve vládě nesmí být nikdo trestně stíhaný. Babiš sdělil, že otázka jeho účasti ve vládě je otázka pro celé hnutí ANO. ČSSD také kvůli kauze Čapí hnízdo spojované s Andrejem Babišem požaduje, aby ANO nekontrolovalo ministerstva financí, spravedlnosti a vnitra. Další jednání by se prý mohlo uskutečnit do konce ledna. Úřadující předseda sociální demokracie Milan Chovanec také doplnil, že případné zapojení ČSSD do vládní koalice nebo podpoření druhé menšinové vlády hnutí ANO musí schválit únorový sjezd strany.

„Sjezd ČSSD bude vybírat nové vedení v reakci na špatný výsledek strany v podzimních sněmovních volbách. Není možné, aby o spolupráci rozhodoval jiný orgán. Nový lídr bude muset s určitým názorem i na postoj k vládě přijít a získat pro něj většinovou podporu,“ uzavřel Chovanec.

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…