Donald Tusk varuje Británii

06.07.2016 13:11

Předseda Evropské rady Donald Tusk se na úterním zasedání Evropského parlamentu vyjádřil, že pokud chce Británie i nadále využívat volného obchodu s EU, bude muset přistoupit na zachování svobody pohybu zboží a osob. To se však nelíbí kandidátovi na lídra konzervativců Liamu Foxovi, který to považuje za zradu brexitu. Informuje The Independent.

Donald Tusk varuje Británii
Foto: commons.wikimedia.org/Andrzej Barabasz
Popisek: Donald Tusk

„Přístup na jednotný trh znamená, že Británie musí přijmout čtyři svobody EU,“ uvedl Tusk v průběhu zasedání. Zdůraznil také, že nezačnou žádná vyjednávání do chvíle, než se britská vláda formálně odvolá na článek 50. Čtyři svobody jsou svoboda pohybu lidí, zboží, kapitálu a služeb.

„Ohledně brexitu se sedmadvacítka shodla, že nezačnou žádná jednání, dokud Velká Británie formálně nepotvrdí svůj záměr vystoupit z EU,“ napsal Tusk na svém twitteru.

Zároveň však uvedl, že si přeje, aby Británie zůstala Unii blízkým partnerem, a dodal, že je zodpovědností Unie pokračovat ve vytváření naděje pro celou Evropu.

Bývalý britský ministr obrany a nyní kandidát na předsedu konzervativců Liam Fox na Tuskovy podmínky přistoupit odmítá a vnímá je jako zradu všem, kteří hlasovali pro vystoupení z EU. „Pokud je cena za jednotný trh svoboda pohybu osob, tak je to cena, kterou nejsem ochoten zaplatit. Věřím, že britští občané dali jasně najevo svůj názor. Není na politicích, aby jej znevažovali či zpochybňovali,“ řekl.

Celý text zde

Podle ministryně vnitra Theresy Mayové chce mít Británie migrační toky na své území pod kontrolou a zároveň chce mít i přístup na jednotný evropský trh. A jelikož kampaň za vystoupení z EU zvítězila skrze sliby omezit migraci, bude příští premiér pod tlakem dostát svým závazkům.

Nikdo však zatím nepřišel s návrhem, jak vyhovět členským zemím EU a jejich požadavku na zachování čtyř svobod a zároveň omezit migraci do země.

Již v průběhu minulého týdne totiž Tusk jasně naznačil, že nelze mít jedno, a nemít druhé, pokud chce mít Británie jednotný trh, zkrátka bude muset přistoupit na svobodu pohybu. Podle Tuska by se mohla země inspirovat například v Kanadě, Norsku či Švýcarsku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…