Dvě večerní sólo tiskovky: Hamáček oznámil, že s Babišem končí. Ten pak spustil před novináři vlastní kanonádu ...

05.04.2018 23:23

ČSSD nevytvoří vládní koalici s hnutím ANO, oznámili po dnešním jednání s ANO lídři ČSSD Jan Hamáček a Jiří Zimola. Sociální demokraté se rozhodli zůstat v opozici, protože ANO podle Hamáčka odmítlo všechny varianty vládnutí bez trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše (ANO).

Dvě večerní sólo tiskovky: Hamáček oznámil, že s Babišem končí. Ten pak spustil před novináři vlastní kanonádu ...
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jan Hamáček.

Podle Hamáčka ANO odmítlo vytvořit vládu, ve které by nebyli zastoupeni šéfové obou stran. Předseda hnutí Babiš také odmítl dát sociálním demokratům záruku, že by v případě i nepravomocného odsouzení v kauze Čapí hnízdo odstoupil z funkce premiéra.

O návrhu na ukončení koaličních jednání s ANO bude předsednictvo ČSSD jednat v pátek.

Hnutí ANO podle premiéra v demisi Andrej Babiše (ANO) udělalo maximum k naplnění požadavků ČSSD na vládní koalici. Jednání podle ANO ztroskotalo na požadavku sociálních demokratů získat ministerstvo vnitra, řekli dnes na tiskové konferenci po jednání se špičkami ČSSD předseda ANO Babiš a místopředseda hnutí Richard Brabec. Lídři ČSSD krátce předtím odmítli koalici s ANO, kvůli neochotě hnutí řešit problém s trestně stíhaným premiérem.

Brabec a Babiš po večerním jednání s ČSSD zdůraznili, že hnutí ANO bylo připraveno přijmout podmínky sociálních demokratů pro vytvoření společného kabinetu. ANO nabídlo ČSSD pět resortů včetně ministerstva spravedlnosti. Oba také zdůraznili, že jednání o vládní spolupráci skončilo kvůli tomu, že sociální demokraté požadovali ministerstvo vnitra. "Celé jednání bylo o tom, že ČSSD chce post ministra vnitra pro Jana Hamáčka. Nechápu obsesi ČSSD tímto postem," podotkl trestně stíhaný Babiš.

Podle lídrů ČSSD vyjednávání o vládní koalici skončilo kvůli tomu, že ANO odmítlo všechny varianty vlády, které by zajišťovaly, že v kabinetu nebude trestně stíhaný premiér.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo sestřelil STAN? Hledáte špatně. Bartoš? Ani omylem. Babiš? Vedle. Koukněte mezi kamarády. A Farského ostuda u něj doma

7:49 Kdo sestřelil STAN? Hledáte špatně. Bartoš? Ani omylem. Babiš? Vedle. Koukněte mezi kamarády. A Farského ostuda u něj doma

TÝDEN V MÉDIÍCH Jak nemá vypadat investigativní žurnalistika, předvedl v tomto týdnu jeden český ser…