Ekonom Pikora třese aktivisty: Proč vedle tibetské vlajky nepověsíte i vlajku Katalánska? Není to móda? Nebo ať udělá Čína cokoliv, musí to být přeci fujky-fujky?

16.03.2018 9:33 | Zprávy

Před pár dny opět vlály na mnoha českých úřadech tibetské vlajky. Češi chtěli dát najevo solidaritu s Tibeťany, kteří touží po větší míře svobody. Tu jim čínské úřady často upírají. Používají k tomu mnohdy nelidské metody. Ekonom Vladimír Pikora k tomu v komentáři pro Reflex.cz poznamenává, že zastávat se Tibeťanů je jistě správné. Jenže bychom měli měřit všem stejným metrem, což se podle Pikory ve světě neděje. Měřit stejným metrem prý totiž není pro aktivisty dost sexy.

Ekonom Pikora třese aktivisty: Proč vedle tibetské vlajky nepověsíte i vlajku Katalánska? Není to móda? Nebo ať udělá Čína cokoliv, musí to být přeci fujky-fujky?
Foto: archiv
Popisek: Tibetská vlajka

V roce 1950 vtrhla čínská armáda do Tibetu a zemi obsadila. Oficiálně vojáci osvobozovali Tibeťany od kapitalistického útlaku. Neobešlo se to bez ztrát na životech. Číňané do Tibetu přinesli nové technologie a zemi zmodernizovali, ale pokud se někomu nelíbila nadvláda čínských komunistů, měl smůlu. Odpůrci čínských komunistů končili často ve vězeních a na popravištích. Pokud lidé stáli více o svobodu než o modernizaci, se zlou se potázali. V roce 1959 vypuklo v Tibetu protičínské povstání, které bylo velmi krvavě potlačeno.   

Z tohoto úhlu pohledu je podle Vladimíra Pikory naprosto v pořádku, že se svět ozývá na obranu Tibetu. Problém prý je, že se spravedlivě rozhořčená veřejnost stejně spravedlivě nezastává třeba Katalánců ve Španělsku, kteří také jen touží po svobodě.

„Podporovat Tibet je populární. Možná by šlo mluvit přímo o módě. Dalajlama je pro mnohé něčím jako vzorem pravdy a lásky. O podpoře Tibetu a o jeho situaci jsme slyšeli mnoho. Naopak nějak nápadně málo se mluví o situaci v Katalánsku. A přitom mezi oběma zeměmi je mnoho paralel. Jistě, Katalánsko zažilo nesrovnatelně menší násilí. Ale přesto: Pamatujete si na říjnový krvavý zásah proti prostým Kataláncům? Žádali jediné. Chtěli svobodu a nezávislost na Španělsku. To je přesně to, co Čína Tibetu upírá, byť ještě mnohem razantnějšími prostředky. Ačkoliv tedy mnozí tvrdí, že Katalánsko nelze s Tibetem srovnávat kvůli odlišné kultuře a odlišné míře násilí, to klíčové je stále stejné: Jde o svobodu a nezávislost,“ zdůraznil Pikora.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po volbách přijde audit. Konečná: Fialovu vládu musí prověřit soud!

17:48 Po volbách přijde audit. Konečná: Fialovu vládu musí prověřit soud!

Lídryně hnutí Stačilo! a europoslankyně Kateřina Konečná znovu otevřela téma odpovědnosti za výkon v…